Началото на сезон 2023 не бе задоволително за Ига Швьонтек,

...

Непобедима: Швьонтек обезличи световната №4 и триумфира в Доха с общо 5 загубени гейма!

Началото на сезон 2023 не бе приемливо за Ига Швьонтек, която напусна Откритото състезание на Австралия още в осминафиналите, само че по всичко наподобява, че полякинята към този момент стартира да навлиза във формата, в която бяхме привикнали да я виждаме през предходната година. През актуалната седмица в Доха, откъдето точно стартира серията ѝ от 37 следващи победи през 2022-ра, международната №1 откри тотална доминация на корта и без да срещне каквито и да е усложнения, доближи до трофея за втора поредна година.

Във финалния конфликт представителката на Полша наложи волята си над международната №4 Джесика Пегула, оформяйки крайното 6:3 6:0 след единствено 70 минути игра. Още по-впечатляващото е по какъв начин Швьонтек загуби едвам пет гейма общо по пътя към 12-ия си WTA трофей, като също по този начин във всяка една от срещите си " връзваше геврек " на своята съперничка.

Откриващата част не бе напълно лишена от конспирация, имайки поради по какъв начин на два пъти полякинята излизаше напред с пробив, само че във всеки от случаите биваше незабавно догонена от своята съперничка. В последна сметка обаче шампионката от Ролан Гарос и US Open съумя да наложи волята си в края на сета чрез серия от дълбокопласирани ретури, с помощта на които нанесе пробив в осмия гейм и си подсигури водачеството в общия резултат.

Лидерката в международната класация продължи да покачва равнището си на показване във втората част, където още през цялото време пое контрола върху събитията на корта. Тя заемаше офанзивна позиция още с ретура си и безпроблемно реализира три пробива в хода на сета, с цел да излезе напред с 5:0, а минути по-късно официализира крайната си победа.