На Цветница по време на утренята се благославят върбови клонки

...
На Цветница по време на утренята се благославят върбови клонки
Коментари Харесай

Цветница е! Ето кой празнува днес и какви са обичаите

На Цветница по време на утренята се благославят върбови клончета и се раздават на богомолците. Клонки държим в ръце по време на цялата литургия и по този начин демонстрираме, че и ние, както античните поданици на Йерусалим, посрещаме Исус Христос като Цар и Спасител.

Цветница е преносим християнски, само че и национален празник, който се чества, както в православната, по този начин и в католическата и протестантската черква една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.

 Thinkstock

Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или Палмова неделя (в западните църкви). Празникът се пада в шестата неделя на Великия пост. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клончета. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се окичват с върбови клончета портите и се сплита венче от осветената в църквата върба . Върбовите клончета символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос. В този ден, който е през интервала на постите, се позволява риба, а останалите ястия на трапезата би трябвало да са напълно постни.

 Thinkstock

Имен ден честват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър - другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица - идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Калия, Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а), Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к)а, Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и други

Религиозната страна на празника демонстрира, че н а този ден християнската черква чества влизането на Исус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха .

 Thinkstock

Според евангелистите Христос идва в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него облеклата си и маслинови клончета. След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Исус Христос тръгнал за Йерусалим. Когато наближил града с съпътстващите го възпитаници и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната при започване на селото ослица и с нея осле, а в случай че някой ги попита за какво вършат това, да кажат, че е потребно на Господ.

 Getty/Guliver

Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и по този начин влезнал тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар към този момент го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, с цел да го посрещне. Народът, виждайки в Исус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клончета и хвърлял цветя пред нозете му . Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: "Казвам ви, че в случай че тия млъкнат, камъните ще завикат ". Шествието траяло и от височината на Еленското нагорнище до храма. Христос изгонил оттова събралите се в двора му продавачи и купувачи на всякакви артикули и направил голям брой изцерения на заболели и недъгави хора.
Източник: edna.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР