На този ден православната християнска църква почита Света и праведна

...
На този ден православната християнска църква почита Света и праведна
Коментари Харесай

Какви поверия има са Света Анна! Няма да повярвате

На този ден православната християнска черква уважава Света и праведна Анна. Като майка на Богородица Св. Анна закриля брака, фамилията, девствеността, бременните дами и вдовиците. Този празник е прочут още като Зимна Св. Ана или Анино зачатие.
На този ден имен ден честват: Ана, Анна, Анка, Ани, Янко, Янка

Анна е баба на Иисус Христос. Тя е потомка на прочут Ааронов жанр. Култът към светицата се популяризира необятно през VI век, когато в Константинопол е издигната първата църква, носеща нейното име. Тя е считана за настойник на полуостровите Квебек и Бретан, както и на родилките и миньорите, на брака, на майчинството, на фамилията, на бременните, девиците и вдовиците.

Народът назовава празника Янино или Анино зачатие, Аньовден, Анино встъпление, Света Ана Каталина. Освен с майчинството денят се свързва и с обръщането на слънцето на изток, към пролет, денят стартира да пораства (колкото просено зърно или колкото скок на тригодишен елен).

Ражда се нещо ново, нова светлина, ново време, Нова година, нов шанс. Нощта против празника се счита за най-дългата в годината (по остарял жанр празникът се е чествал на 22 декември, денят на зимното слънцестоене).

В Македония описват, че на този ден 7 светии понасят слънцето на ръце и го „ завъртат към пролет “, а на св. Вартоломей (11 юни) – „ го завъртат към зимата “. На други места имат вяра, че противоположното завъртане към зима става на Еньовден, 24 юни, когато св. Иван намята кожуха и се стяга за зима.

Според неканоничното Протоевангелие на Яков, Анна и нейният брачен партньор Йоаким са посетени от ангел, който им оповестява, че ще имат дете. Анна дава обещание да посвети детето си на работа на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм.

Историята е сходна на тази на Самуил, чиято майка също дълго време е бездетна и се назовава Ханна.

Традиции и традиции

Народът уважава този ден и като празник на врачките. Нощта, предхождаща празника, е време на заклинания, прокоби и вълшебства. През нея магьосници, вещици и врачки най-лесно откриват връзка с дявола, мъртвите и демоните. Те се появяват към огъня като мушици. Затова стопаните палят пред всяка врата огън с тор, ръсят пепел и просо към стопанските постройки.

Момите посаждат пшеница в гърне и топят клончета от вишна или ябълка във вода и ги оставят край огнището. Ако до Нова Година пшеницата поникне и клонките се разлистят, момата ще се омъжи през идната година, и то за добър момък.

Поверия

Поверията настояват, че в тази нощ черните вълшебства " хващат ". Затова строго се съблюдават другите забрани: дамите не работят нищо, не трябва да пипат вълна, с цел да не се разболеят децата и добитъкът; мъжете не трябва да излизат от селото, тъй като по поляните играят самодивите и видят ли мъж, отвличат го. /Марица.бг
тагове света анна поверия
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР