Компанията на Гинка Върбакова - Инерком България, депозира жалба във

...
Компанията на Гинка Върбакова - Инерком България, депозира жалба във
Коментари Харесай

Инерком обжалва спирането на сделката за продажбата на ЧЕЗ

Компанията на Гинка Върбакова - " Инерком България ", подава тъжба във Върховния административен съд (ВАС) против решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от 19.07.2018 г, с което на " Инерком " беше неразрешено да придобие българския бизнес на ЧЕЗ. Това оповестиха от " Инерком България ".

" Запознахме се деликатно с документа и детайлно анализирахме претекстовете за отрицателното решение на антимонополния орган. Очакваме бързо и заслужено решение от страна на Върховен административен съд ", съобщи Милена Стоева, ръководител на Съвета на шефовете на Инерком България.
Припомняме, че на 19.07.18 година Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) забрани договорката за продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ на " Инерком България ". Като причина за прекъсване на договорката Комисия за защита на конкуренцията показва хоризонтално припокриване сред дейностите на участниците в концентрацията на пазара на произвеждане и доставка на едро на електрическа сила от фотоволтаични централи. С други думи – компанията на Гинка Върбакова не може да купи " ЧЕЗ България " ЕАД, " ЧЕЗ Разпределение България " АД, " ЧЕЗ Електро България " АД, " ЧЕЗ Трейд България " ЕАД, " Фри Енерджи Проджект Орешец " ЕАД, " Бара Груп " ЕООД, тъй като ще има монопол на пазара на електрическа сила от ВЕИ, по-специално фотоволтаици.
Освен това, Комисия за защита на конкуренцията е намерила и отвесни резултати на пазарите, ситуирани надолу по веригата, а точно: пазарите на систематизиране на електрическа сила, на снабдяване/доставка на електрическа сила, на търговията с електрическа сила и на обвързваните с търговията услуги по съгласуване на балансиращи групи. А анализът на Комисия за защита на конкуренцията сочи, че " поради отвесно интегрираната придобивана група ЧЕЗ, която разполага със постоянен финансов запас и опит в електроенергийния бранш, се основават предпоставки нотифицираната договорка да докара до определяне или усилване на господстващото състояние на обединената група " т.е. Комисия за защита на конкуренцията се притеснява, че ще има монопол на ЧЕЗ на всички гореизброени пазари, в случай че договорката с " Инерком България " ЕАД бъде завършена.
Въпроси?
Внимателен прочит на решението от 29 страници на комисията демонстрира, че съгласно Комисия за защита на конкуренцията фотоволтаичният пазар в България през предходната година е бил от 1043 мегавата. Комисията се позвовава на Доклад за активността на КЕВР, а източникът на информация е Електроенергийният систематичен оператор (ЕСО). Пак съгласно същите данни, " Инерком България " има 6 фотоволтаични централи (бел. ред. - единствено в Българската фотоволтаична асоциация членуват 400 централи!) - " Улер 2009 ", " Еко-Строй Инженеринг ", " Евро Бетон ", " Диана Хънт ", " Риал Стейтс " и " Риал Стейтс 2 ". По данни на ЕСО самата компания общата мощ на тези централи е 21,348 мегавата. ЧЕЗ пък има една фотоволтаична централа - " Фри Енерджи Проджект Орешец " ЕАД, която е с мощ " под 5 мегавата " - Комисия за защита на конкуренцията го споделя в решението си! Според ЕСО става въпрос за 4,879 мегавата.
В решението на Комисия за защита на конкуренцията написа и друго – в Методиката за установяване ситуацията на предприятията на съответния пазар Комисията е приела, че общ пазарен дял под 15% на предприятията-участници на съответния пазар (ако участниците са конкуренти) не е стеснителен и презюмира, че в тези случаи интервенцията няма капацитет да попречва значително конкуренцията! 26 мегавата по отношение на 1043 мегавата мощ сигурно обаче попада в границите на под 15% дял!
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР