Изследователите от най-големия ускорител на частици в света в Швейцария

...
Изследователите от най-големия ускорител на частици в света в Швейцария
Коментари Харесай

В търсене на 95% от Вселената: Създават нова супермашина

Изследователите от най-големия ускорител на частици в света в Швейцария са показали оферти за нов, доста по-голям суперколайдер. Целта е да се открият нови частици, които да провокират гражданска война във физиката и да доведат до по-пълно схващане на действието на Вселената.

Ако бъде утвърден, той ще бъде три пъти по-голям от сегашната гигантска машина.

10 чудеса на Вселената - научете кои са те в нашето видео

Но цената му от 17 милиарда паунда повдигна някои въпроси, като един критик дефинира разноските като " безразсъдни ".

Тези пари, които са единствено първичните разноски за създаване, ще дойдат от страните членки на Европейската организация за нуклеарни проучвания (Cern), в това число Обединеното кралство, и някои специалисти сложиха под въпрос дали това има стопански смисъл.

Най-голямото достижение на Големия адронен колайдер (LHC) беше откриването през 2012 година на нова парченце, наречена Хигс бозон. Но от този момент упоритостта му да открие двата свещени граала на физиката - тъмната материя и тъмната сила - се оказа непостижима и някои откриватели считат, че има по-евтини разновидности.

Новата машина се назовава Future Circular Collider (FCC). Генералният шеф на Церн, проф. Фабиола Джаноти, съобщи пред BBC News, че в случай че бъде утвърдена, това ще бъде " прелестна машина ".

" Това е инструмент, който ще разреши на човечеството да направи големи крачки напред в отговорите на въпроси от фундаменталната физика, свързани с познанията ни за Вселената. А с цел да създадем това, се нуждаем от по-мощен инструмент, който да отговори на тези въпроси ", сподели тя.

Палаб Гош и Кейт Стивънс влизат в най-големия ускорител на частици в света, с цел да схванат за какво учените желаят още по-голям.

LHC се състои от под земята кръговиден тунел с обиколка 27 км. Той форсира вътрешността на атомите (адроните) както по посока на часовниковата стрелка, по този начин и назад на нея до скорости, близки до скоростта на светлината, и в избрани моменти ги разрушава по-силно, в сравнение с може да направи всяка друга машина за разтрошаване на атоми в света.

По-малките субатомни частици, останали от конфликтите, оказват помощ на учените да схванат от какво са построени атомите и по какъв начин взаимодействат между тях.

Надграждане върху революционно изобретение

Откриването на частицата Хигс бозон в суперколайдера преди повече от 10 години беше революционно.

Съществуването на конструктивен детайл, който дава формата на всички други частици във Вселената, е предсказано през 1964 година от английския физик Питър Хигс, само че е намерено в LHC едвам през 2012 година Това беше последното парче от пъзела на актуалната доктрина на субатомната физика, наречена Стандартен модел.

Предложението е по-големият FCC да бъде построен на два стадия. Първият ще стартира да действа в средата на 40-те години на ХХ век и ще сблъсква електрони дружно. Надяваме се, че увеличената сила ще докара до образуването на огромен брой частици на Хигс, които учените ще могат да изследват в елементи.

CERN's Big Dreams: Unraveling the Universe with the Future Circular Collider (FCC)
— Unlikely Buddha (@Unlikely_Buddha)
Вторият стадий ще стартира през 2070 година и ще изисква по-мощни магнити, толкоз усъвършенствани, че към момента не са изобретени. Вместо електрони в търсенето на напълно нови частици ще се употребяват по-тежки протони.

FCC ще бъде съвсем три пъти по-голям от обиколката на LHC, ще има голяма дължина от 91 км и ще бъде два пъти по-дълбок. Той би трябвало да е по-дълбок, с цел да не доближи до повърхността по-силното излъчване, създавано от по-високите сили.

Графика, показваща местоположението на двата колайдера и относителния им размер и дълбочина, като LHC е с дълбочина 80 м и дължина към 27 км, а FCC - с дълбочина 200 м и дължина 90 км.

Защо им е необходим още по-голям адронен колайдер?

Защото LHC, чието изграждане коства 3,75 милиарда паунда и който стартира да работи през 2008 година, към момента не е съумял да открие частици, които ще оказват помощ да се обяснят 95 % от космоса.

Учените към момента търсят две огромни незнайни - мощ, наречена тъмна сила, която работи като диаметралност на гравитацията и разединява обекти във Вселената, като да вземем за пример галактики. Другата е тъмната материя, която не може да бъде открита, само че наличието ѝ се усеща посредством гравитацията.

" Липсва ни нещо огромно ", споделя професор Джаноти.

Тя споделя, че FCC е нужна, тъй като откриването на тези тъмни частици би довело до нова по-пълна доктрина за действието на Вселената.

Преди повече от 20 години доста откриватели от Церн предвидиха, че LHC ще открие тези мистериозни частици. Това не се случи.

Критиците, като доктор Сабине Хосенфелдер от Франкфуртския институт за напреднали проучвания, споделят, че няма гаранция, че новият колайдер ще успее.

$17 Billion is a small price to pay to find out what 95% of the known universe is made of.

It's a fraction of what's spent on wars in the world each year. should fund the Future Circular Collider.
— Dr. D (@Dhammikax)
" Физиката на обикновените частици е огромна и добре финансирана изследователска област по исторически аргументи, защото е израснала от нуклеарната физика и би трябвало да се свие до рационални размери, може би една десета от настоящия си размер ", сподели тя.

Бившият основен теоретичен консултант на английското държавно управление, проф. сър Дейвид Кинг, съобщи пред BBC News, че съгласно него изразходването на 17 милиарда паунда за плана би било " неразумно ".

''Когато светът е изправен пред заканите от изключителната обстановка, обвързвана с климата, няма ли да е по-разумно тези средства за научни проучвания да се насочат към напъните за основаване на управляемо бъдеще?

А измежду самите физици на обикновените частици също се води спор дали гигантският кръгообразен колайдер е най-хубавият вид.

Професор Ейдън Робсън от Университета в Глазгоу съобщи пред BBC News, че колайдер, издигнат по права линия, би бил по-евтин.

" Има три съществени преимущества. На първо място, една линейна машина може да бъде направена стадий по стадий. Второ, профилът на разноските би бил много друг - тъй че първичният стадий би коствал по-малко, и трето, тунелът е по-къс и бихте могли да го извършите по-бързо ", сподели той.

Но FCC е пожеланият вид на Церн и той е в развой на изследване на реакцията на предлагането си от 70-те страни членки, които ще би трябвало да платят за новата машина.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР