Интересът към недвижимите имоти се запазва и с възстановяването на

...
Интересът към недвижимите имоти се запазва и с възстановяването на
Коментари Харесай

Интересът към недвижимите имоти се запазва, цените плавно вървят нагоре

Интересът към недвижимите парцели се резервира и с възобновяване на стопанската система от шока, провокиран от пандемията от ковид, цените стартират гладко да нарастват. Данните на Националния статистически институт (НСИ) демонстрират, че цените на жилищата в София са нарастнали с двуцифрен % на годишна база през първото тримесечие на тази година, съобщи БГНЕС.

Столицата е водач в страната по най-бързо повишаване на жилищните парцели с 11,6% на годишна база, като мощно порастват цените както на новите, по този начин и на старите жилища - надлежно 11,9% и 11,4%, демонстрират данните на националната статистика. Спрямо края на предходната година жилищата в София също регистрират устойчиво повишаване от 4,6%.

Причините за покачвания интерес могат да се търсят в две направления. От една страна пандемията от ковид докара до преорганизиране на работните процеси. Голяма част от фирмите дадоха опция на чиновниците си да работят от вкъщи като тази мярка наподобява, че ще се резервира във времето. Това докара и до смяна в търсенето. Ако преди по-често се търсиха жилища наоколо до работното място или с комфортна връзка, в този момент на напред във времето излизат желанието за раздалеченост от шума на градската среда и успокоение.

От друга страна през последните години лихвите по депозитите останаха трайно ниски. Според настоящата статистика на Българска национална банка (БНБ) през месец май 2021 година междинните лихвени проценти по депозитите с контрактуван матуритет в левове и евро са от по 0.09%. Обемът на новите срочни депозити в левове се намалява с 12.6% (29.9 млн. лева.) до 208.2 млн. лева

Намалява и размерът им в евро с 30.2% (62.8 млн. лева.) до 145.2 млн. лева За това способства и фактът, че на пазара някои банки към този момент вкараха спомагателни такси за предпазване на спестяванията, което разумно води клиентите до предпочитание за вложение на средствата им за по-висока рентабилност. Що се отнася до вложение, българинът е традиционалист и избира инвестиции в недвижими парцели за приемане на въздържан приход от наем.

Тук също по този начин би трябвало да прибавим и комбинацията с трайно ниските лихвени равнища по отпусканите жилищни заеми. Според статистиката на Българска народна банка през май 2021 година междинният лихвен % по жилищните заеми в левове се резервира съвсем без смяна на равнище от 2.75%, а годишният лихвен % (ГПР) по тези заеми е 2.99%.

На пазара също по този начин могат да бъдат открити предложения на банки с по-ниски лихвени проценти от междинните по предлаганите жилищни заеми. Например Fibank предлага на потребителите рента от 2.71%. Финансирането, което предлага банката, е в безграничен размер на заема и до 90% от пазарната стойност на парцела.

От Fibank (Първа капиталова банка) също по този начин имат и особено предложение при рефинансиране на ипотечен заем от друга банка, като според от самостоятелния кредитен рейтинг на кредитоискателя, банката може да заплати дължимите разходи за нотариални и държавни такси, свързани с основаване на ипотека, в размер до 1200 лева А в напрегнатата пандемична конюнктура, всеки искащ да изследва изискванията за жилищен заем може да се възползва и от видео консултациите, които банката предлага на потребителите.

При Райфайзенбанк пък лихвеният % по новотпуснатите ипотечни заеми е малко над междинния за пазара – 3%. Като той се предлага на консуматори, чиято заплата се превежда в банката. Максималният период за погасяване пък е 30 години. Пощенска банка предлага промоционален закрепен лихвен % в евро за целия период на заема от 2.99% до 4.99%, като клиентите могат да избират период на заема за 10, 15, 20, 25, 30 години.

Банката дава опция и за подаване на онлайн поръчка. При банка ДСК пък лихвеният % по всеки контракт за заем може да варира сред 2.6% до 3.99% (променлив лихвен % за целия интервал на кредита) и се дефинира самостоятелно, като се вземат поради фактори като самостоятелен профил на клиента и тип и параметри по заема.

Тези трендове водят до повишение на търсенето на недвижими парцели, а оттова и до растеж в цените им. Към всичко това би трябвало също по този начин да прибавим и обичайните страхове на българина, че с идното въвеждане на еврото ще последва повишение на инфлацията, а инвестицията в недвижими парцели е естествена защитна мярка за запазване на цената на спестяванията.

 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР