Главна дирекция Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) публикува на интернет

...
Главна дирекция Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) публикува на интернет
Коментари Харесай

ГДБОП: Не отваряйте „спешни“ линкове. Най-вероятно това е измама

Главна дирекция „ Борба с проведената престъпност “ (ГДБОП) разгласява на интернет страницата на Министерство на вътрешните работи препоръки към жителите за отбрана от фишинг офанзиви. Експертите поучават да не отваряме линкове, в случай че в текста се внушава неотложност и необходимост, и да ревизираме детайлно мейла или източника на полученото известие.

От ГДБОП поучават също да не вкарваме персонални или финансови данни в линкове, които са били отворени вследствие на получен незабавен имейл. Да ревизираме името на сайта/домейна в адресната лента на браузъра за грешки. Да използваме дълги, комплицирани и разнообразни пароли за другите профили и актуализирани операционни системи и антивирусни стратегии.

Фишингът е актуален феномен в киберпространството, при който хакери разпращат имейли или други известия в обществени мрежи, чат приложения или посредством sms.

От дирекцията напомнят, че от месец октомври Министерство на вътрешните работи уведомява посредством sms, имейл и известие във Вайбър жителите, които имат електронни фишове, за осъществени от тях нарушавания на Закона за придвижването по пътищата. В имейлите е посочен линк към Системата за несъмнено електронно връчване (ССЕВ) на Министерството на електронното ръководство (МЕУ) за запознаване с детайлите на осъщественото нарушаване, както и линк към Портала на Министерство на вътрешните работи за инспекция за нарушавания, с опция за възнаграждение.

Фалшивите известия претендират да са изпратени от законен източник – държавна или банкова институция, снабдител на битови услуги, онлайн магазин или телекомуникационен снабдител. Те целят да стресират получателя с изказване за наложена санкция, блокиран или иден за заличаване профил, опасност със правосъдно гонене или друго обезпокоително събитие и го подканват да предприеме незабавни дейности като последва линк или смъкна и задейства файл на компютъра или телефона си.

Възползвайки се от неинформираността и наивността на получателите, хакерите получават потребителски имена или пароли, както и други персонални данни. Често компютърна настройка се заразява с вирус от свален и задействан файл. Ежедневно киберпрестъпници разпращат хиляди фишинг имейли, в това число до необятен кръг от български интернет консуматори.

От ГДБОП припомнят, че мейлите на вътрешното ведомство и на останалите институции в страната ни наложително съдържат разширението „.bg “

В момента се занимаваме с към 15 разнообразни типа киберпрестъпления. Получаваме от 30 до към 50, някой път до 70 сигнала дневно, съобщи старши комисар Владимир Димитров, шеф на дирекция „ Киберсигурност “ при ГДБОП по време на националната конференция „ Дигитални умения за цифровото десетилетие ”, провела се в София.

Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР