Германия вече може да се гордее и със световна титла

...

Германия с историческа световна титла в баскетбола

Германия към този момент може да се гордее и със международна купа по баскетбол при мъжете. Бундестима ликува за първи път в историята си със златните медали от Световното състезание по баскетбол, откакто във финала се наложи над Сърбия с 83:77 в Манила (Филипините), а по този начин и всичките си осем мача от конкуренцията.

Бронзът по-рано заслужи тимът на Канада, който трагично надигра Съединени американски щати след продължение – 127:118. Това са първи медали за канадците в историята им.

Снимка: БГНЕС/EPA

Битката за трофея бе същинско спортно представление. Зрителите видяха едно оспорвано първо полувреме, в което 15 пъти бе заменено водачеството, а двата отбора се отдръпнаха при тъждество – 47:47. Решаваща се оказа третата четвърт, в която баскетболистите на Гордън Хърбърт съумяха да лимитират противника си до едвам 10 точки. Това разреши на германците да влязат в последната четвърт с 12 точки задатък (69:57). „ Плавите “ обаче не се предадоха и няколко пъти доближаваха съперника си, като разликата се стопи на 2 т. Кош на Денис Шрьодер успокои Германия, а Сърбия направи пропуски в оставащите секунди.

Шрьодер бе най-резултатен с 28 точки. Франц Вагнер добави 19 със 7 битки, с 12 е Йоханес Фоктман. За Сърбия Алекса Аврамович осъществя 21 точки. Богдан Богданович направи феноменално първо полувреме, само че след почивката бе опазен от германците и приключи със 17 т.

Германия е един от противниците на България в квалификациите за ЕвроБаскет 2025.

Източник: safenews.bg