ГЕРБ и ДПС използваха обсъждането на процедурни правила за избор

...
ГЕРБ и ДПС използваха обсъждането на процедурни правила за избор
Коментари Харесай

Парламентът прие правилата за избор на шеф на КПКОНПИ след 3 часа дебати и викове Мафия

ГЕРБ и Движение за права и свободи използваха разискването на процедурни правила за избор на ръководител на КПКОНПИ, с цел да стартират оферти, с които да отстраняват Бойко Рашков от избора " по правилник ".

Докато " Продължаваме промяната " се въздържаха да вземат отношение по персоналните нападки против вътрешния министър, вносителят на разпоредбите Михал Камабарев реши да предложи редуциране на периода за внасяне на номинации от 14 на 5 дни - концепция, която беше отхвърлена в залата с болшинство на ГЕРБ, Българска социалистическа партия, Има Такъв Народ и Възраждане.

Процедурата му беше атакувана от ГЕРБ и Движение за права и свободи, които обърнаха риториката си в жлъч и предложиха Бойко Рашков непосредствено да бъде определен, без да се гласоподават правила. Петър Петров от " Възраждане " също се включи в тази линия, като предложи не 5 дни, а 5 часа време за номинации.

Направи усещане, че до момента в който ГЕРБ и Движение за права и свободи гласоподаваха " като един " по всяко от в допълнение препоръчаните условия за претендентите за КПКОНПИ, четирима депутати от Има Такъв Народ също ги подкрепяха в съвсем всички случаи в прорез с останалите членове на групата си, Политическа партия, Демократична България и Българска социалистическа партия.

Александър Несторов от Движение за права и свободи предложи пет публицистични промени в препоръчаните правила - в това число възбрана за лица над 65-годишна възраст да заемат поста (Рашков е роден през 1954 г.).

" Нищо срещу нашите пенсионери, поздравяваме ги, само че тази работа е извънредно тежка, енергоемка и изисква различен вид догадка ", разяснява депутатът от Движение за права и свободи.

Това накара депутата от Българска социалистическа партия Емил Георгиев да репликира " Да ви припомня ли на каква възраст е президентът на Съединени американски щати? Знаете ли на каква възраст е президентът на Италия? ". Десислава Атанасова иронично му отговори, че очаквала след възможното избиране на Бойко Рашков за началник на КПКОНПИ, да изискат и предварителни президентски избори, с цел да може Рашков да ги завоюва. Така или другояче предлагането за възрастово ограничаване на шефа на КПКОНПИ не мина.

Несторов изиска още претендентите за началник на КПКОНПИ да дават уверение за психическа валидност и уверение от самата КПКОНПИ, че не са обект на инспекция от комисията. Списъкът с нужните заявления беше допълнен от Маноил Манев от ГЕРБ - претендентът " в никакъв случай не е бил подлаган на процедура по лишаване на допуск за класифицирана информация ", още веднъж директна отпратка към Бойко Рашков.

През 2021 година когато той стана длъжностен министър на вътрешните работи, ГЕРБ го нападнаха с информация, че ДАНС му е лишила достъпа две години по-рано. Оказа се, че това се е случило след напускането на Рашков от Бюрото за надзор на СРС, в интервал, в който не е заемал държавни постове с нужда от достъп до класифицирана информация.

Депутатът от Движение за права и свободи изиска и ефикасна лустрация на претенденти, които имат принадлежност към някогашната Държавна сигурност със записване на изискване, че тези, които са били сътрудници или щатни чиновници на комунистическите секрети служби, би трябвало да бъдат оповестени за неприемливи.

Рашков е проверяван шест пъти от Комисията по досиетата, без да е открита такава принадлежност. Депутатът от Българска социалистическа партия Илиян Йончев обаче реши да вземе думата във връзка това публицистично предложение и да предложи на Движение за права и свободи да запишат същото изискване в устава си (почетният ръководител на Движението Ахмед Доган и няколко от видните фрагменти на партията са с досиета).

Появи се обаче ново изискване, писано като за Рашков - " претендентите да не са били щатни чиновници на военизираните структури като прокуратура, разследване на комунистическата страна, да не са имали провали в основни следствени каузи и да не са водили преднамерено разследване против изявени демократи в България ".

Единственото изискване, което беше позволено до гласоподаване, беше лустрацията за някогашни прокурори или следователи, работили преди 1989.

Маноил Манев (ГЕРБ) упрекна Рашков в " опасност за националната сигурност " поради отнетия допуск за класифицирана информация и разгласи, че вътрешният министър бил изпратил Инспектората на Министерство на вътрешните работи да ревизира " каква докторантура пиша в Академията на Министерство на вътрешните работи ".

" Не ми пука какво ще ревизира. Въпросът е, че вие сте моралният стожер от една година - защитете хората с правила ", беше коментарът му. Тома Биков непосредствено обиди Рашков, като го оприличи на " човек с тип и темперамент на Николае Чаушеску ".

Малко по-късно Мустафа Карадайъ продължи тази линия, като разгласи, че " в 47 Народно заседание " Демократична България " е главният реставратор на комунизма и комунистическия режим в конкуренция с Българска социалистическа партия и внуците на комунистите ".

Карадайъ се опълчи на предлагането за редуциране на периода за номиниране на претенденти от 14 на 5 дни, импортирано от Политическа партия, като иронично внесе предложение кандидатурите да се показват " незабавно след " приемането на разпоредбите.

" Тогава ние ще предложим един заслужен, интелигентен, хубав, съзнателен, честен, свободен, виновен, честен, самостоятелен човек, който ни напомни комунистическите способи. И се споделя Бойко Рашков ", сподели ръководителят на Движение за права и свободи.

Накрая Десислава Атанасова извади разпечатан портрет на Рашков и предложи " публицистична корекция ", с която непосредствено той да бъде определен - освен за ръководител на КПКОНПИ, а и " за министър-председател, основен контрольор на Висш съдебен съвет, член на Висш съдебен съвет, ръководител на Сметната палата и член на Конституционния съд ".

Тя разгласи, че " за ГЕРБ Рашков е наслада ", защото съумял да консолидира гласоподавателите на партията с арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.

Комисията за противопоставяне на корупцията е без ръководител от февруари 2022 година, когато Сотир Цацаров подаде оставка.

" Продължаваме промяната " стартира министъра на вътрешните работи Бойко Рашков за нов началник на институцията малко откакто Слави Трифонов отдръпна поддръжката си за обединението.

Едновременно с тази процедура тече и разискването на нови промени в Закона за противопоставяне на корупцията, които евентуално ще разделят КПКОНПИ на две комисии и ще разширят компетентността на тази, чиято съществена активност ще е следствие на корупционни закононарушения.

По-сериозни рецензии от ГЕРБ пристигнаха точно по този проблем - изборът на ръководител на КПКОНПИ вероятно ще се случи тъкмо преди преформатирането на институцията.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР