Експертите на НОИ ще подпомагат хората при избора по старата

...
Експертите на НОИ ще подпомагат хората при избора по старата
Коментари Харесай

НОИ ще подпомага хората при избора по коя методика да се пенсионират

Експертите на Национален осигурителен институт ще подкрепят хората при избора по остарялата или по новата методика да се пенсионират, с цел да получат по-благоприятен размер на пенсията. Това заяви националният представител от ГЕРБ Светлана Ангелова по време на съвещанието на Комисията по труда и обществената политика, на която бяха единомислещо признати на първо четене измененията в Кодекса за обществено обезпечаване, които дават опция на хората, до 1 януари 2023 година да могат да избират по остарялата или по новата методика да бъде изчисляван самостоятелният коефициент при разпределяне на пенсията им.

Промените в КСО са импортирани от депутати от ГЕРБ.

Ако хората са показали с подаване на заявката за разпределяне на пенсия, че избират размерът на пенсията им да бъде избран по остарялата методика и показват нужните документи за трите най-хубави години преди 1997 година, специалистите на Национален осигурителен институт по едно и също време с това ще изчислят пенсията както по остарялата методика, която включва трите най-хубави години преди 1997 и тези в интервала 1997 -1999 година, по този начин и по новата методика, в която влиза единствено осигурителният приход след 2000 година. Ще бъде изплащана по-благоприятната пенсия.

Ако бъдещият пенсионер, подал заявление за разпределяне на пенсия, категорично е показал, че желае пенсията му да бъде изчислена по новата методика и не е показал документи за трите най-хубави години преди 1997 година, специалистите няма да пресмятат пенсията му по остарелия ред, тъй като няма да имат документи за това.

Пенсионерът ще получи пенсия, избрана по новата методика.

Според анализите на Национален осигурителен институт 60% от хората ще получат по новата методика по-високи пенсии , напомни шефът на Национален осигурителен институт Ивайло Иванов. Той предвижда, че доста от бъдещите пенсионери ще предпочетат да изберат новата методика, защото не е належащо да събират всички нужни документи, които са до 1999 година.

Ще бъде създаден нов софтуер в къси периоди, който да дава опция да се прави това съпоставяне, сподели Иванов. Хората ще могат също през калкулаторите на Национален осигурителен институт да си вършат авансово избор.

Между първо и второ четене на законопроекта ще бъдат импортирани предложенията по какъв начин тъкмо Национален осигурителен институт ще подкрепя бъдещите пенсионери по коя методика да се пресметна размерът на пенсията им.

В отговор на въпрос за какво е определен тъкмо този временен интервал – до 2023 година, Иванов разяснява, че една от аргументите е бюджетната прогноза, а друга е, че по-голяма част от трудовия път на бъдещите пенсионери след тази дата ще е след 2000 година. Те ще имат по-благоприятен размер по новата формула.

В мнението на Национален осигурителен институт по законопроекта се показва, че последните данни сочат, че междинната дълготрайност на приемане на една пенсия е 21,7 години , като 18,6 години за мъжете и 24,7 години за дамите, като от такава позиция препоръчаният интервал до 2023 година е аргументиран и от позиция да не се позволява в допълнение утежняване на финансовата резистентност на държавното публично обезпечаване в дълготраен проект.

Допълнителният разход за смяната, която планува да има избор, е малко над 13 милиона и 600 хиляди лв..

Възможността за избор е планувана и за хората, които са подали заявление за разпределяне на пенсия с начална дата след 31 декември 2018 година, както и за тези, на които към този момент е отпусната такава пенсия през същия интервал. Те ще могат в шестмесечен период да упражнят еднократно правото си на избор, като пенсията ще се отпуска в новия размер от същата начална дата.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР