Доста по-висока от планираната инфлация и реално повишаване на енергийните

...
Доста по-висока от планираната инфлация и реално повишаване на енергийните
Коментари Харесай

Прочут български икономист с ужасяваща прогноза: Инфлацията в България ще е 20% и реални 30%

Доста по-висока от плануваната инфлация и действително повишение на енергийните запаси, което ще бъде усетено от всеки български жител.

Това е минорната, само че и реалистична прогноза за развиването на българската стопанска система съгласно икономиста и създател на Института за пазарна стопанска система (ИПИ) Красен Станчев, написа news.bg.
„Доста по-висока инфлация, от която се възнамерява – към 15%. Смятам, че ще бъде по-висока. Виждайки данните на Национален статистически институт за потребителската кошница на хората с под междинната работна заплата, за тях инфлацията е действително към 30%“, сподели той.

„Предвиждането на Европейската централна банка за инфлацията, което бе обновено в последната седмица, е за 8-9%. Обикновено за страни като България, мощно подвластни от импорт и експорт, най-много на енергийни запаси, това число е два пъти по-високо“, добави Станчев.

Сред най-засегнатите бизнес браншове е строителството, където поради повишаването на материалите инфлацията приближава 40%. „Това не е обвързвано единствено с войната в Украйна, само че на първо място с нея.“

Що се отнася до туризма, резултатът от неналичието на съветски туристи не е толкоз мощен, тъй като те са под 10%. Ефектът обаче може да е чисто имиджов.

Според Красен Станчев контрасанкциите от страна на Русия се отразяват най-много в повишение на цените на енергийните запаси, както и най-много на стоките, които внасяме от Русия и Украйна.

Има обаче мотиви за сдържан оптимизъм – стопанската система ни е много по-развита от края на 90-те години, когато България банкрутира.

„Икономиката ни може да издържи на рецесията. Покачването на цените има редица резултати, освен отрицателни. В региона на енергетиката стават релативно евтини всички други възможности на съветските доставки.“

Говорейки за енергетика – планът за втора атомна в Белене е жертван, счита специалистът, само че има капацитет за развиване на мощностите в Козлодуй. Строежът на такива обаче не може да се реализира обаче без присъединяване на производителя на към този момент наличните и платени реактори – „Росатом“.

Изключително отрицателно ще се отрази, а и към този момент се отразява, спорът в Украйна на стопанската система на Русия, безапелационен е икономистът. „Русия се връща в 1917 година. Има де факто банкрут по външните отговорности, имаме деиндустриализация. Дори да национализират фабриките на напусналите компании, те не могат да произведат същото качество, а и не могат да го продадат. В общи линии това е полувоенен комунизъм, който или ще докара до промяна на хората в Кремъл, или ще трансформира Русия в провинция на Китай.“

„Руската стопанска система сега е еднокрака. Това са експорт на няколко типа метали и нефт. И износните цени на Руската федерация сега падат, те просто нямат различен излаз. През 2012 година съветската стопанска система се доближаваше до немската. В момента след настоящата рецесия тя ще излезе три пъти по-малка от немската. Ще има доста огромни загуби. Към момента те са към 200-250 милиарда долара“, разяснява Станчев.

И добави – макар че Руската федерация е най „ударена“ от настоящата обстановка, то що се касае до стопанската система на Украйна, там обстановката е много по-лоша – чака се двойно понижаване на брутния вътрешен артикул. „В момента загубите за Украйна се пресмятат към 350-360 милиарда $, което значи три пъти спад на Брутният вътрешен продукт.“
Източник: 7dnibulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР