Боряна Калейн и Стилияна Николова започнаха силно участието си на

...

България поведе в отборното класиране на европейското първество по художествена гимнастика

Боряна Калейн и Стилияна Николова започнаха мощно присъединяване си на Европейското състезание по художествена гимнастика в Тел Авив (Израел). Двете се класираха за финалите на обръч и на топка, а България поведе безапелационно във краткотрайното класиране на отборната конкуренция.

На топка Калейн игра ужасно и получи най-високата оценка на този апарат 34.650 точки, от които 17.2 за компликация, 8.550 за осъществяване и 8.900 за артистичност. На обръч тя е с втора оценка от 34.950 (17.4, 8.700, 8.850) точки, откакто сподели чудесно артистичната си комбинация.
 Боряна Калейн Боряна Калейн
16-годишната Николова, която за първи път взе участие на Европейско състезание за дами, беше оценена на топка с 33.700 точки (16.3, 8.650, 8.750), откакто показа доста мощно съчетанието си. На обръч тя получи 34.450 (17.0, 8.700, 8.750) и също игра без неточност. Оценките й са трети по мощ и на двата уреда.

На топка втора е София Рафаели от Италия с 33.700 точки, колкото на Николова, само че Рафаели има повече за осъществяване. Италианката е първа на обръч с извънредно високата оценка 36.150 точки.

Квалификациите при дамите през днешния ден и на следващия ден дефинират първите 24 за многобоя, осемте финалистки на всеки апарат и оценките се взимат за отборното класиране.

В пресявките за многобоя Калейн и Николова заемат във краткотрайното нареждане надлежно второ и трето място със общ брой 69.600 и 68.150 точки. Начело е Рафаели с 69.850 точки.

Във краткотрайното отборно нареждане България е водач със 137.750 точки. Следват Италия със 132.800 точки, Германия със 126.850 точки, Украйна със 125.250 и други. Отборното класиране се образува от осемте оценки в квалификациите при дамите и двете от многобоя при ансамблите.

От 19.30 до 21.30 часа през днешния ден са финалите на обособените уреди при девойките. Елвира Краснобаева ще спори за оценките на обръч и топка, а Дара Стоянова е измежду осемте най-хубави на бухалки. Вчера двете завоюваха бронзов орден отборно за България.

По стратегия на следващия ден Европейското състезание продължава с квалификацията при дамите с бухалки и с лента, след което ще станат ясни първите 24, които ще вземат участие в самостоятелния многобой, както и осемте финалистки на всеки от четирите уреда. Калейн и Николова са във втория поток, който стартира в 12:05 часа.

Българският отбор по художествена гимнастика би трябвало да дойде през днешния ден в Тел Авив. Възпитаничките на Весела Димитрова ще проведат своята подиум подготовка в петък вечерта от 21.12 часа.

В събота ще бъдат излъчени безспорната европейска шампионка в многобоя при дамите, носителят на купата в многобоя при ансамблите и отборният победител (жени/ансамбъл), а в неделя са финалите на обособените уреди при дамите и при ансамблите.

Снимки: Българска федерация художествена гимнастика
Източник: trafficnews.bg