Българската шахматистка Нургюл Салимова остана на косъм от медал на

...

Нургюл Салимова стана четвърта в света по бърз шахмат

Българската шахматистка Нургюл Салимова остана на косъм от орден на международното състезание по бърз (рапид) шахмат. Тя се класира на четвърто място, като единствено половин точка не ѝ доближи за орден.

Тридневният шампионат се организира в Самарканд, Узбекистан. 20-годишната българска приключи с 8 от 11 вероятни точки. Във финалните три кръга Салимова набра актив от две точки след реми с рускинята Александра Горячкина, победи китайката Миаои Лу и стигна до реми с Чжай Мо в последната партия.

За златният орден ще се състезават рускинята Анастасия Боднарук и Хумпи Конеру от Индия. Бронзът е за Лей Тинцзе.

Това беше най-хубавото класиране на Салимова на международно състезание по рапид шах при дамите. Тя ще бъде наградена с чек за $15 хиляди от общия награден фонд в размер на 150 хиляди $.

Други български състазетелки по шахмат също участваха в шампионата. Антоанета Стефанова събра 6,5 точки и приключи на 29-о място в общото класиране.

Гергана Пейчева е 45-а с 6 точки, а със същия актив Надя Тончева е на 52-ро място.

В петък и събота в Самарканд следва и международното състезание по блиц шахмат - при което времето за мислене е единствено по 3 минути на партия.
Източник: boulevardbulgaria.bg