България изостана с темпа на повишение на заплатите в сравнение

...
България изостана с темпа на повишение на заплатите в сравнение
Коментари Харесай

Почасовата надница у нас е 8.2 евро при средно 30 евро в ЕС

България изостана с темпа на покачване на заплатите спрямо други европейски страни. Унгария, Хърватия, Словения и Румъния ни изпревариха, откакто няколко тримесечия подред ние отбелязвахме най-голям растеж на заплатите и разноските за труд в Европейски Съюз.
Данните са на Евростат за второто тримесечие на годината. Според тях почасовите разноски за труд в България са се нараснали с 14.2% на годишна база, само че предни тримесечия растежите бяха над 15 и даже над 16%. Това обаче не е задоволително, с цел да ни отлепи от последното място по заплати.
Най-високо нарастване на почасовото възнаграждение е записано в Унгария - 17,3 %. Следват Хърватия и Словения (и двете +14,5 %), Румъния (+ 14.4 %) и след тях се подрежда България. С двуцифрено нарастване през второто тримесечие са и заплатите в Полша (+13.3%), Естония (+13.1%), Литва (+12.4%) и Латвия (+12.3%). 
Като цяло почасовите надници в Европейския съюз са нарастнали с 5% през второто тримесечие на годината в съпоставяне със същия интервал на 2022 година В страните от еврозоната този растеж е 4.5%.
Впечатление прави, че почасовите разноски за труд в Германия, която е най-голямата стопанска система в Европейски Съюз, нарастват през второто тримесечие много непретенциозно - с 3.8%, т.е.  под междинното равнище за еврозоната.
Въпреки това междинните хонорари в страните от Източна Европа не престават съществено да изостават от тези в Западна Европа. За България разликата е най-драстична и страната ни продължава да е на опашката по приходи в съюза.
Ако в Германия в края на 2022 година почасовата отплата е било 39.5 евро, то у нас тя е едвам 8.2 евро, демонстрират данните на Евростат. Съседна Румъния ни изпреварва с 9.5 евро на час, а Унгария - с 10.7 евро. Хърватия влезе при започване на тази година в еврозоната със приблизително заплащане от 12.1 евро приблизително почасово възнаграждение. В Балтийските страни то се движи сред 12 и 16 евро.
Чехия отбелязва най-високи хонорари от някогашните соцстрани - в края на 2022 година междинното равнище на възнаграждение е 16.4 евро на час. Това е повече от междинната отплата в Гърция от 14.5 евро.
Люксембург и Дания са страните в Европейски Съюз с най-високи хонорари, надлежно с 50.7 евро и 46.8 евро на час. Над 40 евро на час получават в Белгия, Франция, Холандия и Швеция. Средно за Европейски Съюз почасовото възнаграждание през предходната година е било 30.5 евро.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР