Българите не вярват на обществените медии, но ги смятат за

...
Българите не вярват на обществените медии, но ги смятат за
Коментари Харесай

Българите гледат обществените медии, но не им вярват

Българите не имат вяра на публичните медии, само че ги считат за значими за демокрацията и се осведомят от тях всекидневно.

Това демонстрира изследване на фондация " Конрад Аденауер " за публичните медии в Югоизточна Европа, озаглавено A Pillar of Democracy on Shaky Ground. То обгръща още Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Косово, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Румъния и Сърбия, в десетте страни са интервюирани общо 10 хиляди души.

81% от българите считат, че публичните медии са значими за демокрацията, само че 69% са на мнение, че върху нея се упражнява политическо въздействие.

Само 24% изпитват доверие към публичната телевизия и 31% - към радиото, до момента в който частните медии се радват на малко по-висок престиж. Но даже най-достойната за доверие медия – частните радиа, имат едвам 41% публика, която споделя, че изпитва високо или доста високо доверие към тях. " Българите като цяло са доста сериозни към медиите ", отбелязва изследването.

Въпреки това България е една от страните, където публичните медии имат най-голяма публика – 71% се осведомят всекидневно от тях, а 18% - няколко пъти седмично. Само българите на възраст сред 18 и 29 години години използват публични медии в по-малък % – 60% всекидневно.

Най-голям % българи са на мнение, че финансирането на БНР и Българска национална телевизия би трябвало да идва от реклама (38%) или смесена форма на реклама и друго финансиране (32%). 20% не знаят и едвам 5% считат, че тя би трябвало да се финансира от налози, а 4% - от такси.

Новини (74%), просветителни излъчвания (68%) и филми (66%) - това е пожеланото наличие.

Обществените медии се употребяват с престиж в целия район – повече от две трети от хората в тези страни считат, че те са значими за демокрацията, като в България най-вече хора са на това мнение. Хърватите и румънците също са в челната тройка със 78% жители, съгласни с това изказване. " Тези три страни може би са развили по-силно чувство за народна власт, с помощта на участието си в Европейски Съюз ", означават създателите на проучването.

Въпреки това съвсем две трети от всички виждат политическо въздействие в публичните медии, като максимален % хора са на това мнение в Босна и Херцеговина (88%), Хърватия (83%) и Черна гора (71%). Само 46% от албанците и 50% от косоварите обаче виждат подобен напън над своите държавни медии.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Натискът над БНР (76)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР