Арсенал запомни с добро дебюта на рекордната си покупка Пиер-Емерик

...

"Арсенал" се доближи на пет точки от Топ 4 след разгром над "Евертън"

Арсенал " запомни с положително дебюта на рекордната си покупка Пиер-Емерик Обамеянг, откакто разгроми с 5:1 гостуващия " Евертън ". " Артилеристите " записаха най-убедителната си победа от началото на сезона постигайки едвам втори триумф в последните си шест срещи в шампионата.

Аарън Рамзи означи хеттрик, а по един гол за успеха прибавиха Лоран Косчелни и Обамеянг. Феновете на " Емиратс " пък видяха още веднъж футболист с №14 да бележи за " Арсенал ".

Победата беше в графата наложителни за отбора от Северен Лондон, който запази очакванията си за връщане в Шампионската лига. Със извоюваните три точки " Арсенал " се приближи на пет от Топ 4. " Артилеристите " изостават с три от градския си противник " Тотнъм ", който в неделя играе с " Ливърпул ", а четвъртата позиция се държи от първенеца " Челси ", който също е с мач по-малко.

Арсен Венгер направи единствено две промени от състава, който загуби от " Суонзи " няколко дни по-рано. Новите попълнения Хенрик Мхитарян и Пиер-Емерик Обамеянг започнаха вместо Мохамед Елнени и Александър Лаказет, а разликата незабавно се усети.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️#AFCvEFCpic.twitter.com/lMUsBumZYS
— Arsenal FC (@Arsenal) February 3, 2018

" Артилеристите " действаха нападателно през цялото време и до 19-ата минута резултатът към този момент беше 3:0. " Арсенал " безусловно не даде на своя противник да диша и да изнася умерено топката, а заложи на преса в противниковото поле.

В 6-ата минута хубава офанзива отдясно изведе Мхитарян наоколо до аутлинията, той центрира остро в наказателното поле и Рамзи откри резултата.

Осем минути по-късно " артилеристите " удвоиха задатъка си след композиция сред двамата централни бранители. Шкодран Мустафи засече топката след корнер и я прати на пътя на Лоран Косчелни, който от три метра нямаше по какъв начин да сгреши – 2:0.

Второто попадение падна в миг, в който " карамелите " се опитваха да изравнят играта, само че вместо това дефинитивно ги пречупи. Стигна се до такава степен, че в 19-ата минута Рамзи означи втория си гол след мощен удар и подаване на Алекс Иуоби.

До почивката по-активната игра на " Арсенал " продължи и " артилеристите " имаха състояние за гол на всеки две-три минути. В самия завършек на първата част Обамеянг съумя да се разпише и въпреки, че голът му беше от засада реферът Нийл Суорбрик го зачете.

Мхитарян изведе габонеца самичък против вратаря, а той с технично копване преодоля Джордан Пикфорд за четвърти път. Още в действително време се видя, че Обамеянг е зад последния бранител, а повторенията единствено потвърдиха грешката на реферите и по-специално на помощника от близката страна Константин Хатцидакис.

Все отново Обамеянг стана шестият футболист на " Арсенал ", който вкарва в дебюта си, откогато управител е Арсен Венгер. Преди него това сториха Фреди Люнгберг, Еманюел Адебайор, Самир Насри, Томас Вермален и последно Лаказет в първия мач за сезона против " Лестър ".

Макар и да беше в засада при паса на Мхитарян, Пиер-Емерик Обамеянг означи доста хубав гол.
© Reuters

С четирите си гола през първото полувреме " Арсенал " стана едвам вторият тим във Висшата лига, който е вкарвал толкоз през първата част. Другият е " Манчестър юнайтед " и то преди 21 години.

След почивката " Арсенал " съществено понижи оборотите, като към този момент липсваше остротата, с която действаха играчите на Венгер. Те се задоволиха просто да работят на контраатаки и заложиха на дълги подавания.

" Евертън " имаше късмет да върне интригата рано-рано, само че Омар Ниас удари греда. Все отново в 64-ата минута Доминик Калвърт-Люин върна един гол, засичайки с глава центриране на Куко Мартина.

Последваха мощни минути за гостите от Мърсисайд, само че " Арсенал " удържа стихийния напън. " Артилеристите " се оправиха даже и когато Петър Чех трябваше да бъде сменен наложително поради контузия.