Арсенал постигна втора поредна победа на летния приятелски турнир Интернешънъл

...

Арсенал тупа виолетовите и Петко Христов до посиняване

Арсенал реализира втора поредна победа на летния другарски шампионат Интернешънъл Чемпиънс Къп. В Съединени американски щати „ топчиите” на Унай Емери затвърдиха триумфа над Байерн Мюнхен отпреди 3 дни с нова победа, този път надалеч по-изразителна. Жертвата се оказа Фиорентина, който трябваше да преглътне красноречива загуба с 0:3. За италианския отбор няколко минути към края на мача записа и родният гений Петко Христов.

Наставникът на англичаните за следващ път направи голям брой опити със стартовия си състав, като даде късмет най-вече на младоци, запаси и хора – като Шкодран Мустафи и Карл Дженкинсън – за които не е ясно до каква степен в действителност попадат в проектите му за новия сезон. Фиорентина отговори със стартова единадесеторка, каквато също надали ще употребява, щом сезонът в Серия А публично стартира.

Първата чиста обстановка в мача беше в интерес на флорентинци. В 15-ата минута Душан Влахович направи впечатляващ пробив и нанесе изстрел от 16-17 метра. Дамиан Мартинес се намеси по страховит метод, а тази негова изява в действителност се оказа първата стъпка към откриването на резултата. Буквално в идната офанзива Сеад Колашинац се отскубна отляво по офанзивата след серия бързи пасове и опита ниско подаване към точката на дузпата. Там той нямаше да откри никого, само че неучадният шпагат на Федерико Чекерини води топката право у вярата Едуард Нкетия и младият нападател осъществя – 1:0.

Чекерини можеше да се реваншира за грешката си в 37-ата минута, когато се извиси при статично състояние и насочи изстрел с глава, който матира вратаря Мартинес. За шанс на аржентинеца негов съиграч беше заел позиция на голлинията и почисти. В добавеното време към полувремето Фиорентина имаше два идеални шанса за равнене, само че нито Рикардо Сотил, нито Влахович съумяха да преодолеят Мартинес.

Второто полувреме предложи надалеч по-офанзивна игра, а ситуациите се редяха едно след друго. Бернд Лено трябваше да избавя изстрел на Марко Бенаси в 50-ата минута, а пет по-късно Рийс Нелсън направи невиждан пропуск, когато единствено трябваше да улучи празната врата.

В 57-ата пък Александър Лаказет стреля извънредно рисково от директен свободен удар, като топката прелетя на сантиметри над гредата. Все отново французинът се реваншира 8 минути по-късно, когато достави страхотна асистенция за Нкетия и 20-годишният юноша осъществя невъзмутимо – 2:0.

Оттук до края мачът загуби огромна част от блясъка си, защото и двата тима направиха голям брой смени, които нарушиха организацията в играта им. В 84-ата на терена за Фиорентина се появи и българският бранител Петко Христов, като българинът в известна степен стана причина за финалния гол във вратата на своя отбор.

В 89-ата той се опита да пресрещне Александър Лаказет пред дъгата и се оказа майсторски подминат. Звездата на „ топчиите” продължи пробива си още малко и даде елементарен пас за Джо Уилък при към този момент раздраната отбрана на Фиорентина. Юношата на Арсенал оформи крайното 3:0.

След три дни Арсенал се изправя против Реал Мадрид в третия си мач от Интернешънъл Чемпиънс Къп, до момента в който Фиорентина ще играе против Бенфика.