Значителна част от българските граждани възприемат ЕС като влиятелна икономическа

...
Значителна част от българските граждани възприемат ЕС като влиятелна икономическа
Коментари Харесай

Евробарометър: сред българите се увеличава одобрението за обща външна политика на ЕС

Значителна част от българските жители възприемат Европейски Съюз като авторитетна икономическа организация в интернационален проект съгласно данните в националния отчет за България от стотното издание на „ Стандартен Евробарометър “, извършено сред 23 октомври и 17 ноември.

Повече от три четвърти от българите (75% по отношение на 69% приблизително за ЕС) са на мнение, че Съюзът има задоволително власт и средства, с цел да отбрани ползите на Европа на интернационалната икономическа сцена .

Положителната настройка към Европейския съюз остава по-висока от средноевропейското равнище (България – 51%; Европейски Съюз – 44%), до момента в който доверието в националните институции на България – парламент и държавно управление, е надлежно 21% и 24%.

Като цяло българските жители поддържат общоевропейските политики и решения , само че в доста по-ниска степен по отношение на междинните за Европейски Съюз стойности.

Значителна част от респондентите са съгласни с нуждата да се влага всеобщо във възобновима сила (67%) . Повишаването на енергийната успеваемост на постройките, превоза и стоките и намаляването на зависимостта от импорт на сила отвън Европейски Съюз получават висока поддръжка (74%). Съгласие има и за намаляването на вноса на петрол и газ и вложението във възобновима сила (61%).

Сред българите се усилва утвърждението за обща външна политика на Европейски Съюз (62%), а 2/3 от запитаните утвърждават да има обща политика в региона на защитата и сигурността. Същевременно едвам 53 на 100 от българите възприемат дейностите на Европейски Съюз в отбрана на общите ни полезности по отношение на 75% приблизително за Европейски Съюз . Незаконната съветска инвазия в Украйна е припозната като опасност за националната сигурност от повече от половината българи (56% по отношение на 78% приблизително в ЕС).

Българите доста по-рядко заявяват, че попадат на недостоверни или подправени вести спрямо жителите на Европейски Съюз (България – 51%; Европейски Съюз – 68%). В същото време в България пораства доверието към обществените медии като източник на новинарско наличие – 70% от българите считат, че обществените медии са съвременен метод да се осведомят за настоящите политически събития, а едвам 54% декларират, че имат вяра на обичайните национални медии.

По отношение на вредата от дезинформацията за демокрацията по принцип , българското публично мнение е в унисон със средноевропейските равнища, само че още веднъж демонстрира наклонност към спад : 78% от хората в България споделят, че дезинформацията е нездравословна за демокрацията, което бележи спад с 5% от предходното изследване, а в Европейски Съюз техният дял от 81% остава неизменен.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР