Защо листата променят цвета си през есента? Защото изгубват хлорофила,

...
Защо листата променят цвета си през есента? Защото изгубват хлорофила,
Коментари Харесай

Това е истинската причина, поради която листата променят цвета си през есента

Защо листата трансформират цвета си през есента? Защото изгубват хлорофила, който ги прави зелени и това разрешава на жълто-оранжевия пигмент да излезе нескрито, нали по този начин? Е, да, само че това е единствено част от отговора. Той не изяснява за какво в действителност листата губят хлорофила си преди всичко. Както най-новият епизод на MinuteEarth показва, би трябвало да има причина. Особено като имаме поради, че листата на въпросните дървета опадат през зимата. Какво в действителност се случва?

За разлика от вечнозелените дървета, които резервират цвета си през цялата година, листопадните дървета го трансформират. През зимата листата на последните падат. По този метод дърветата съумяват да си спестят големите старания, които би трябвало да положат, с цел да ги приготвят за зимния сезон. На пръв взор обаче в това няма доста огромен смисъл. Защо се отървават от всички тези питателни субстанции, които са извличали с месеци от почвата и благодарение на които са основали въпросните листа?

Природата е доста по-умна, в сравнение с допускате. Има причина, заради която дърветата се „ обличат “ и „ разсъбличат “ всяка година. И тя е гениална.  Всяка година листопадните дървета рециклират питателните субстанции в своите листа, преди да се отърват от тях. Т.е. те не губят нищо през студените месеци. Напротив – съхраняват безусловно всичко в своите клончета.

Тук нещата стават още по-интересни. Докато дърветата разграждат питателните субстанции, хлорофилът, който всмуква слънчевата светлина, продължава да работи по този начин, като че ли нищо не се е трансформирало. Поради простата причина, че „ фотосинтезиращия уред “ от листата към този момент е разграден, хлофорфилните молекулите предават слънчевата сила на кислородните молекули.

Кислородните молекули може и да наподобяват напълно почтени. Те обаче стават рисково реактивни, когато бъдат енергизирани. Ако не се вземат съответните ограничения, те ще посеят безпорядък върху тези елементи от листата, които към момента се рециклират. Какво е решението? Дърветата разграждат хлорофила в листата, с цел да го трансфорат в молекули, които не са чак толкоз рискови – т.е. в тези с типичния жълто-оранжев нюанс. Виждате ли? Просто гениално.
Някои дървета стават още по-изобретателни през зимната месец. Техните листа получават червен и виолетов нюанс. Защо? Вижте видеото нагоре за спомагателна информация.

А в случай че желаете да научите по какъв начин дърветата претърпяват зимата, вижте следното видео:

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР