започва поредица от статии с експертни решения за вашите трудовоправни

...
започва поредица от статии с експертни решения за вашите трудовоправни
Коментари Харесай

Как да прехвърлим отпуската си за догодина?

стартира поредност от публикации с експертни решения за вашите трудовоправни проблеми. На въпроси на нашите консуматори ще дава отговор Тодор Капитанов - основателят на - автоматизирана безвъзмездна платформа за трудовоправни съвещания и препоръки в помощ на всички работещи жители в България.

Краят на годината е подобаващ миг да разберете по какъв начин да процедирате с вашата отпуска. Следващите редове ще отговорят на най-задаваните въпроси по тематиката, а точно: Губят ли се дните от отпуската, могат ли да се трансферират, или пък задължени ли са работодателите да ги дадат до края на годината?

Снимка: iStock Ползването на платения годишен отпуск може да се отсрочи за идната календарна година както от работодателя, по този начин и от служащия или служителя. От работодателя - заради значими индустриални аргументи. От служащия или служителя – когато употребява различен тип отпуск или по негово искане със единодушието на работодателя.

Законът планува, че служащият или служителят употребява платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася.

Когато използването на платения годишен отпуск е отсрочен от работодателя за идната година, в този случай на работника/служителя се обезпечава прилагане на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година заплатен годишен отпуск . Тоест, в случай че в трудовия ни контракт написа, че имаме право на 20 дни заплатен годишен отпуск, то 10 дни сигурно би трябвало да ни бъдат обезпечени от работодателя да употребяваме за календарната година.

При отсрочване от страна на работника/служителя може да са отсрочи целия или част от платения годишен отпуск . Отпускът се отсрочва по искане на служащия и при единодушие на работодателя. Съгласието на служащия и работодателя е задоволително, с цел да бъде отсрочен отпускът за идната година.

Когато отпускът е отсрочен или не е употребен до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е задължен да обезпечи използването му през идната календарна година, само че не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се поставя .

Законът открива, че при започване на всяка календарна година, само че в период не по-късно от 31 януари, работодателят е задължен да уведоми документално всеки служащ или чиновник за размера на платения годишен отпуск, който има право да употребява през календарната година, в това число отсрочен или необработен от предишни календарни години.

Когато платеният годишен отпуск или част от него не е употребен до приключване на две години от края на годината, за която се поставя, без значение от аргументите за това, правото на използването му се погасява по отминалост .

Справка:
член 176, алинея 1 от Кодекса на трудачл. 173, алинея 5 от Кодекса на трудачл. 176, алинея 1, т. 2 от Кодекса на трудачл. 176, алинея 2 от Кодекса на трудачл. 176а, алинея 1 от Кодекса на трудачл. 37а от Наредба за работното време, почивките и отпуските
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР