Повишение на цените на енергията или как могат да бъдат овластени крайните потребители
Високите стандарти за понижаване на въглеродните излъчвания, заложени от Европейския зелен пакт, водят до провеждането на политики по отношение на климата и енергетиката. Успешният преход към чиста сила изисква жителите да се ангажират в процеса, да се възползват от новаторските технологии и да вземат интензивно присъединяване в пазара на сила. С цел приобщаването на потребителите на сила към енергийния преход биват разработвани огромен брой планове и начинания, които оферират информация и поддръжка както на жителите, по този начин и на публичните организации, които работят със обществено уязвими групи. Един от актуалните образци в тази посока е проект TRECE – Обучение за овластяване на потребителите на сила . Това е европейска самодейност, ориентирана към облекчение на енергийната беднотия посредством повишение на компетентността във връзка с енергийната успеваемост, на производството и разноските на сила. Проектът предлага стратегия за профилирано образование под формата на отворен онлайн курс на образование, разпределена по тематични модули. По-долу е показана структурата на тази стратегия, както и наличието на всеки един модул.
Европейският съюз (ЕС) си е сложил амбициозната задача да води прехода към чиста сила в международен проект. Европейският зелен пакт има за цел понижаване на чистите излъчвания на парникови газове на Европейски Съюз минимум с 55% до 2030 година и постигането на индиферентност във връзка с климата до 2050 година Ангажирана с задачите за запазване на околната страна и постигането на индиферентност във връзка с климата, България прие Интегриран проект в региона на енергетиката и климата, с цел да може да реализира поставените от Европейски Съюз цели.
В региона на енергетиката това значи преход към чиста сила, който се основава на три правилото:
1. Гарантиране на несъмнено енергийно доставяне на Европейски Съюз на налични цени;
2. Изграждане на изцяло интегриран, взаимосвързан и цифровизиран енергиен пазар на ЕС;
3. Даване на приоритет на енергийната успеваемост, възстановяване на енергийните характерности на постройките и развиване на енергиен бранш, учреден значително на сила от възобновими източници.
Успешният преход към чиста сила постанова жителите да се ангажират в процеса, да се възползват от новаторските технологии и да вземат интензивно присъединяване в пазара на сила. Освен това, при реализирането на прехода би трябвало да се подсигурява, че уязвимите консуматори няма да бъдат тласнати към енергийна беднотия.
Повишаването на цените на силата води до изостряне на въпроса за енергийната бедност
и до превръщането му в главен проблем за енергийната политика на Европейски Съюз. Огромният брой семейства в обстановка на енергийна бедност са огромно предизвикателство пред Европейски Съюз, най-много и във връзка с почналия през 2021 година енергиен преход, а и в създалата се геополитическа конюнктура. Статистиката сочи, че една от страните членки на Европейски Съюз с най-голям % на енергийно уязвими жители е България. У нас казусът бива изчерпателен както заради особеностите на локалния климат и ниската енергийна успеваемост на част от жилищните здания, по този начин и поради неналичието на информираност на огромни публични групи във връзка с потреблението на сила. Справянето с енергийната беднотия би оказало позитивно въздействие освен върху климата и околната среда и върху здравето и финансовото положение на жителите, само че и върху стопанската система на Европейски Съюз въобще. Един от методите за решаването на тази задача е насърчаването на енергийно бедните да се трансфорат от пасивни консуматори в дейни производители на сила , способни да взимат способени решения, да управляват енергийните си разноски и даже да вземат участие в производството на сила. Ясно е, че за тази цел жителите би трябвало да бъдат добре осведомени както във връзка с техните права и на наличните механически средства, по този начин и във връзка с ограниченията за икономисване на сила, доставчиците на сила и цените, възобновимите източници на сила, енергийните общности и така нататък Необходимо е и публичните институции, ангажирани с енергийния преход, да разполагат с нужната информация и материали за образование, с цел да могат да подкрепят жителите и да ги стимулират към смяна на държанието им посредством използването на новаторски ограничения, които покачват енергийната успеваемост и понижават сметките за сила.
Един от актуалните образци в тази посока е проект TRECE – Обучение за овластяване на потребителите на сила . Това е европейска самодейност, ориентирана към облекчение на енергийната беднотия посредством повишение на компетентността във връзка с енергийната успеваемост, на производството и разноските на сила. Софийска енергийна организация СОФЕНА е един от сътрудниците в консорциума TRECE , в който участници са пет организации от пет европейски страни – Словения, Испания, България, Румъния и Гърция. Проектът се извършва в границите на програма Erasmus+ . Реализацията на плана беше в интервала октомври 2019 година – декември 2021 година, като от януари тази година към този момент е наличен за заинтригуваните групи.
В рамките на плана е разработена програма за профилирано образование във формата на отворен онлайн курс на образование (Massive Open Online Courses – MOOCs), която е предопределена за обществени служащи, Неправителствени организации и общински чиновници, ангажирани в помощ на уязвими консуматори. Целта е да бъде нараснало равнището на осведоменост на енергийно бедните жители, както и тяхната персонална заинтригуваност, с цел да могат да ръководят по-ефективно енергийните си разноски. Именно семействата с ниски приходи, чиито жилища най-често не са енергийно усъвършенствани, са в най-голяма взаимозависимост от твърдите горива. По тази причина намаляването на тяхното ползване на сила ще има отражение върху равнищата на нездравословните излъчвания и ще докара до реализиране на индиферентност във връзка с климатичните промени.
Програмата се състои от шест модула, всеки от тях е следван от тест за инспекция на добитите познания:
Модул 1: Мерки за икономисване на сила и умения за схващане на потреблението на енергия
Модулът дефинира какво е енергийна успеваемост и разисква главните индикатори, които я характеризират. Предлага набор от ограничения за икономисване на сила, които имат позитивен резултат върху подобряването на изискванията на живот на енергийно небогати семейства. Разглежда разнообразни способи за понижаване на потреблението на сила в помощ на енергийно небогати хора и насочва вниманието към най-хубавите практики, прилагани в страните сътрудници по плана.
Модул 2: Енергийно ефикасни уреди и съоръжение
Този модул изяснява какъв брой е значимо да се употребява най-ефективното енергийно съоръжение, какви принадлежности се дават от Европейски Съюз за подкрепяне на разпространяването на това съоръжение на пазара и за овластяване на европейските консуматори да го разпознават и да го избират при закупуване на нови домашен уреди.
Първите глави показват, след общо встъпление за потреблението на сила от семействата, главните характерности на най-обикновеното домакинско съоръжение. Последната глава инструктира обучаваните посредством два инструмента, внедрени на европейско равнище, по какъв начин да се предизвикват и разпространяват енергийно ефикасни модели на европейския пазар: етикетиране на домакинските уреди и еко дизайн. Тук се предлага съществена информация, която да помогне на потребителите при избора на най-хубавите енергийни и финансови решения при закупуване на ново домакинско съоръжение, поради енергийните и екологичните аспекти.
Модул 3: Доставчици на сила и цени
Модулът преглежда въпросите, свързани с доставчиците на сила и цените и по какъв начин тази информация може да помогне на енергийно бедните хора в България и останалите страни от плана да ръководят по-добре сметките си за сила. Учебният материал показва потреблението на всеки тип сила и проучва другите снабдители на сила. Тези познания ще оказват помощ на енергийно бедните семейства по-успешно да изберат подобаващ снабдител на сила и по-добре да схващат данните в сметките си за сила. Освен това ще бъде предоставена информация за другите цени на доставчиците на сила и опциите за промяна на цените.
Модул 4: ИКТ принадлежности и решения по отношение на енергийната успеваемост в семействата
Модулът има за цел да опише основната роля, която ИКТ (информационни и информационни технологии) инструментите играят за реализиране на по-голяма енергийна успеваемост посредством надзор и ръководство на потреблението на сила. По-конкретно, модулът преглежда капацитета за икономисване при потреблението на ИКТ за семейството, главните функционалности на тези принадлежности, които понастоящем са най-широко употребяваните, и най-после, смисъла на потреблението на ИКТ за държанието на потребителите на сила във връзка с повишението на енергийната успеваемост в семействата.
Секторът на осведомителните и информационни технологии играе основна роля за понижаване на енергопотреблението в стопанската система на Европейски Съюз. Пакет на Европейски Съюз за енергетиката и изменението на климата 2013 — 2020 D (Директива 2010/31/EU) дефинира поредност от ограничения и цели, които би трябвало да бъдат реализирани по отношение на енергийната успеваемост до 2020 година Този пакет, в допълнение продължен до 2030 година, с нови добавени цели, към този момент съобщи значимата роля, която ИКТ следва да играят за реализиране на заложените цели. Секторът на семействата се смята за една от областите с огромен потенциал за икономисване на сила. Използването на ИКТ решения и принадлежности е основен детайл за подкрепяне на потребителите да схванат по-добре енергопотреблението си и да ръководят потреблението на сила, като по този метод се икономисва освен сила, само че и обилни средства.
Секторът на жилищните здания използва 40% от общата консумация на сила в ЕС
и е виновен за към 36% от излъчванията на CO₂. 97% от сградния фонд е енергийно неефикасен, а 35% от постройките са над 50-годишни. Този бранш има огромен капацитет да усили енергийната си успеваемост и за задачата Европейски Съюз одобри нови правила по отношение на Директивата за енергийните характерности на постройките за реализиране на амбициозни цели, като да вземем за пример:
- строителството на интелигентни здания, в които се усилва броят на системите за автоматизация и контрол;
- създаване на интелигентни знаци, които да мерят способността на постройката да употребява нови технологии и електронни системи, с цел да се приспособява към потребностите на потребителите, да усъвършенства работата си и да взаимодейства с мрежата за електричество;
- увеличение на финансирането и поддръжката за възобновяване на здания за по-голяма енергийна успеваемост, както и понижаване на сметките на семействата за подкрепяне на битката с енергийната беднотия.
Модул 5: Възобновяеми енергийни източници и изменение на климата
В този модул са разказани някои примерни технологии за възобновима сила, които могат елементарно да бъдат приложени в застроени пространства. Представени са главните характерности и аргументи за изменението на климата и по какъв начин възобновимите енергийни източници могат да оказват помощ за облекчение на казуса. Подробно са разказани характерностите на слънчевите системи за затопляне на вода (SWH), а също опциите за отопление на пространствата, както и главните характерности и видове фотоволтаични системи (PV) за произвеждане на електрическа енергия.
Модулът също обгръща и главните характерности на вятърните турбинни системи, с акцент върху мини-вятърните турбинни системи за независимо произвеждане на електрическа енергия в постройките, дружно с обсега на приложение на тези системи, техните експлоатационни съставни елементи, обвързваните с тях въпроси по проектирането и монтаж, както и основните аспекти във връзка с техните употреба и поддръжка. Анализирани са също главните характерности на твърдите биогорива и обсегът на приложение на котлите на биомаса за затопляне на вода и за отопление на пространствата. И най-после е показано битовото приложение на геотермалната сила, т.е. земните термопомпи за дейно отопление и изстудяване.
Модул 6: Субсидии за енергийно небогати – финансови модели
В този модул се разисква оценката на енергийната беднотия, инструментите и ограниченията за облекчение на енергийната беднотия в петте страни сътрудници по проект TRECE въз основа на събрани данни от Евростат (проучвания SILC). Разглеждат се общите термини за това какво е енергийна беднотия, по какъв начин да я разпознаем и последствията от нея. Модулът приключва с обзор на ограниченията и инструментите във връзка с енергийната беднотия в Словения, Испания, България, Румъния и Гърция.
Изпълнението на плана завърши с провеждането на информативен ден за разпространение на създадения инструментариум за образование на потребителите на сила, в който взеха присъединяване над 40 заинтригувани лица – професори, общински чиновници, представители на бизнеса и на неправителствения бранш и жители.
Проектът бе разпространяван на две конференции, профилирани в региона на енергетиката и енергийната успеваемост и на редица семинари, извършени от СЕА СОФЕНА през миналата година.
Проект TRECE и създаденият инструментариум за образование за овластяване на потребителите на сила могат да бъдат прегледани на уеб страницата на плана: www.trece.eu. Всички материали са налични след регистрация, посетителите на уеб страницата имат опция да обогатят познанията си по необятен набор от въпросите, засягащи потреблението на сила, да се възползват от експертните препоръки във връзка с енергийната успеваемост, както и да ревизират знанията си като попълнят заложените към всеки модул проби.
Високите цели за 2030 година и 2050 година, с които Европейски Съюз се ангажира във връзка с климата, изискват задаване на нови стандарти по отношение на декарбонизацията и амбициозни политики, ориентирани също и към жилищния бранш. Разразилата се рецесия с цените на силата насочи вниманието към казуса с все по-острата енергийна беднотия, от която страдат възходящ брой жители на Европейски Съюз. Освен това актуалната война в Украйна е причина за още по-голямо повишаване на цените на силата в околните месеци. Ниската енергийна успеваемост на забележителна част от сградния фонд в Европа води до високо ползване на сила, от което следват високи сметки за сила и повишена консумация на изкопаеми горива. За постигането на въглеродна индиферентност е належащо да се влага в решения и принадлежности, които водят до повишение на енергийната успеваемост на семействата, както и до информиране и ангажиране на жителите в този преход. Насочен по-специално към основни организации, работещи със обществено уязвими групи, проект TRECE е стъпка в посока на обективен енергиен преход и климатично устойчива Европа.
Автор: Лили Щамлер / Климатека
Лили Щамлер е част от авторския екип на Климатека. Тя е основен специалист в СЕА СОФЕНА, работи като съветник в региона на енергийната успеваемост на равнище семейства и за понижаване на енергийната беднотия. Участва в планове, свързани с образования на жители за повишение на тяхната подготвеност във връзка с потреблението на сила и внедряване на енергоспестяващи ограничения.
В обявата са употребявани материали от:
- Европейски зелен пакт
- Интегриран проект в региона на енергетиката и климата на Република България 2021 година – 2030 година
- Препоръка (ЕС) 2020/1563 на Комисията от 14.10. 2020 година по отношение на енергийната беднотия