Високи, неокосени треви, влажно и топло време – любимият сезон

...
Високи, неокосени треви, влажно и топло време – любимият сезон
Коментари Харесай

Какво трябва да направите, ако си намерите кърлеж

Високи, неокосени треви, влажно и топло време – обичаният сезон на кърлежите (и не само). Ухапването от кърлеж единствено по себе си не е ужасно, а случаите, в които се предават болести от тях са по-скоро редки, само че за сметка на това се лекуват съществено и дълготрайно. От " Дарик " напомнят някои значими правила, които да спазвате при захапване от кърлеж.
Ако ще посещавате тревисти места, пръскайте се с репелент и други препарати, продавани в аптечната мрежа (гривни, лепенки, етерични масла). След всеки излет на открито преглеждайте кожата и косата си. Ако кърлежът е стоял по-малко от 12 часа, забит в кожата, не може да ви е заразил.
Ваденето – в случай че не сте сигурни по какъв начин да извадите кърлежа, по-добре отидете при доктор. Никой няма да ви се смее за това, че баба ви си е вадила кърлежите сама, пък вие отивате на доктор. И това си има пояснение. Бабите ни научиха да задушаваме насекомото с олио, да вземем за пример, и тогава да го извадим. Това обаче го стресира и то може да върне кръв/отрова.
5 метода да се предпазим от кърлежи
Решили сте въпреки всичко да го вадите сами – вземете пинсети или някоя от техните разновидности, особено пригодени за вадене на кърлежи. " Кърлеж се вади, като се хваща най-близо до кожата - там, където е хоботчето му, и се дърпа нагоре. Кърлежът не би трябвало да се върти.
Ако се скъса хоботчето, то се изважда с чиста игла. Вадещият да внимава да не изцапа ръцете си. Най-хубаво е да се вади с медицински ръкавици и след изваждането на кърлежа да се дезинфекцират ръцете. Мястото, където е бил кърлежът, също се дезинфекцира ", поучава проф. Тодор Кантарджиев от Института по заразни и паразитни заболявания.
Изваденият кърлеж се гори, в случай че не желаете да го занесете в Центъра по заразни и паразитни заболявания, с цел да го изследват. Това може да спести проучване на вас самите. Но експертите по този начин или другояче поучават да се изследва самият ухапан, а освен кърлежът. И двете проучвания се заплащат от Вас.
Няколко дни след ухапването наблюдавайте мястото. На 25-30 ден от ухапването, на индивида може да се извърши серологично проучване за Лаймска болест за... ДОЧЕТЕТЕ ТУК
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР