Великден се смята за най-големия християнски празник. На него празнуваме

...
Великден се смята за най-големия християнски празник. На него празнуваме
Коментари Харесай

Трапезата на Великден

Великден се счита за най-големия християнски празник. На него честваме Възкресението на Исус Христос. Нарича се още Възкресение Христово или Пасха.

В седмицата преди Великден текат приготовленията за празника. Тя се назовава Страстната седмица и е последната от живота на Исус Христос. В първият ден от нея той влиза в Йерусалим, където го посрещат тържествено с палмови клончета. Последният ден от Страстната седмица приключва с неговото възкресение.

В четвъртъка или в съботата от тази седмица се боядисват яйцата и се подготвят козунаците. Те са първият детайл, който ще участва на Великденската софра.

 Великденска Салата

Традиция да се боядисват яйцата съществува от хиляди години. Това се е случвало още в античен Египет, Рим, Персия и Китай.

Яйцето е знак на зараждането на живота. Когато Мария Магдалена, майката на Иисус срещнала императора в Рим, му подарила обагрено в алено яйце, символизиращи кръвта на Христа.

Именно оттова произлиза и традицията християните да си подаряват боядисани в червен цвят яйца на Великден. Днес тази визия е разчупена, като яйцата се обагрят във всевъзможни цветове и се украсяват с всевъзможни украси.

Традиционни ястия за Великден, с изключение на яйцата, са козунака, пролетните зелени салати, агнешко месо, печено прасенце или свинско месо или предписания със заек. Най публикувано е агнешкото, защото в деня на Възкресението в жертва е било пренесено агне.

Много домакини одобряват Великден по-скоро като кулинарен празник и персонално предизвикателство към самите тях. И защото празнуването му продължава три дни, предизвикването е още по-голямо, само че на моменти и подло. Поради това, би трябвало постоянно да имаме няколко авансово подбрани предписания за случая.

 Великденски Козунак

Вторият най-съществен детайл след яйцата – Домашния козунак

Необходими артикули: 5 яйца, 1 и 1/2 ч.чаша прясно мляко, 1 ч.чаша захар, 1 ч.чаша разтопено масло, 1 кг.брашно, квас, настъргана лимонова кора или 1/2 шишенце лимонова есенция, стафиди, 1 жълтък

Начин на подготвяне: Затоплете млякото, след което разтворете и маята в него. Добавете 1 ч.л. захар и 2 с.л. брашно. Разбийте яйцата с останалата захар. Прибавете маслото и настърганата кора от лимон.

Брашното се пресява и в него се прави кладенче. В него се изсипва яйчената примес с маята. Замесваме тесто, което се намазва с масло и се оставя на топло – да втаса. Когато стане двойно, още веднъж го намазваме с разтопено масло, в което сме разтворили ванилията, и го разделяме на 3 - 4 топки.

Прибавяме стафидите, като оформяме ленти, които сплитаме на плитка и прехвърляме в кръгла форма, с дупка в средата. Оставяме тестото да втаса, за повторно. Преди да го сложим в печката, намазваме козунака с жълтъка и го набождаме отмерено с вилица.

 Великденски ястия

Фурната се включва на 150 градуса и козунакът незабавно се слага вътре. След като е подготвен, го оставяме десетина минути в печката, преди да бъде изваден.

Тъй като агнето е главният знак на Великден, няма по какъв начин да пропуснем и вкусната рецепта за Великденско агне с дреболии.

Продукти: Aгне или яре, към 10-15 кг, 1 кг ориз, 500 гр печурки, 1 китка лапад, 3 връзки зелен лук, 1 китка магданоз, 1/2 китка девисил(или джоджен), черен пипер, сол на усет, 2 пакетчета(250 г) краве масло

Начин на подготвяне: Дреболиите на агнето се сваряват и нарязват. Предварително се отделя булото (кърпата), което ще служи за покриване на пълненото агне.

Нарязваме гъбите на филийки, а зеленилките накълцваме. На слаб огън разтапяме едното пакетче (125 г) масло и запържваме гъбите, зелениите, оризът и подправките. Накрая се прибавят и нарязаните дреболии, налива се малко гореща вода. След като клокне, се отстранява от огъня.

Пристъпваме към приготвянето на агнето. Посоляваме го добре извън и от вътрешната страна, пълним го с приготвената примес, зашиваме го и го слагаме в подобаваща тава. Отгоре намазваме с останалото масло и завиваме с булото.

В тавата, в която ще се подготвя, се поставя малко вода, агнето се покрива компактно със фолио и се пече 30 мин. на мощна температура (300 градуса). След това - към 3 часа на слаба (50 градуса) фурна. Най-добрият вид за печене на агнето, е пещ.

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР