Преглед на някои от основните теми в световния печат
Вашингтон/Берлин. Намирайки се в затруднено състояние поради опълчването на международните свръхсили, Германия направи избор в интерес на личните си ползи, предизвиквайки неспокойствие у Вашингтон, написа американският вестник The Wall Street Journal .
Авторът на публикацията Дейвид Готард назовава Берлин „ обезсърчителен сътрудник “ за Вашингтон и изброява дейностите му, като ясно показва, че идването на власт на новия канцлер Олаф Шолц не прави Германия по-послушна във връзка с Белия дом. По-специално, журналистът акцентира като изключително показателно решението на немската страна да откаже доставката на оръжие на Киев, както и да пречи на други страни да го вършат.
„ Ако разследващите полети минаваха през немското въздушно пространство – това е най-прекият маршрут сред Обединеното кралство и Украйна, то полетите с оръжия заобикаляха Германия. Министерството на защитата на Обединеното кралство омаловажи смисъла на прелитанията, потвърждавайки, че не е поискало позволение за прехвръкване от Германия. Но ето нещо: Англия не е поискала позволение, тъй като това би принудило Германия да извърши или отхвърли настояването. Обединеното кралство счита, че това решение ще бъде мъчно за новото държавно управление на канцлера Олаф Шолц ", сподели Готард.
Друг фактор, по който мненията на Германия и Съединени американски щати се разминават, е „ Северен поток-2 ". Ако формален Вашингтон е сигурен, че съветският газопровод би трябвало да бъде блокиран поради „ нашествието “, то Шолц приканва за разграничаване сред политически игри и стопански задания.
" На въпроса (на публицисти. - ред.) за прекъсването на „ Северен поток-2 ", министърът на защитата (в държавното управление. - ред.) на Шолц отговори: „ Не би трябвало да въвличаме „ Северен поток-2 " в този спор. " Генералният секретар на ръководещата Социалдемократическа партия призна, че „ всичко в мен се опълчва на концепцията за основаване на спорове, единствено с цел да се погребе спорния план. “ Външният министър Аналена Бербок може да се опълчи на газопровода, само че това е единствено един глас в кабинета и Шолц прикани за " квалифицирано ново начало " в връзките с Путин, продължава Готард.
Освен това с идването на новия канцлер Германия също интензивно си сътрудничи с Пекин, което наподобява в очите на Вашингтон като „ липса на угриженост за демократичния интернационален ред “.
„ Шолц наподобява е зает с поддържането на износа на Германия от 150 милиарда $ годишно за Китай непременно “, написа журналистът.
Като образец той уточни неотдавнашната обстановка с Литва, която разреши на Тайван да открие посланичество в страната.
„ Германският бизнес, вместо да поддържа своя либерален комшия, предизвестява Литва да отстъпи пред настояванията на Китай или да се откаже от немските вложения “, възмущава се създателят на материала.
.
Наскоро украинското външно министерство извика немския дипломат Анка Фелдхузен и изрази „ надълбоко отчаяние “ от решението на немското държавно управление да не дава отбранителни оръжия на Киев. Според външния министър на Украйна Дмитро Кулеба сходни изказвания, в това число за безперспективността на връщането на Крим и съмненията да бъде изключена Русия от SWIFT, не дават отговор на равнището на връзките сред страните. Министърът сподели, че украинците ще помнят това с „ десетилетия ".
***
Истанбул. Представеният от Вашингтон и Лондон сюжет " ще избухне война ", естествено, провокира безпокойствие и в турската общност. Въпросът „ дали украинската рецесия ще прерасне в парещ спор “ е най-често задаваният тези дни... Според създателя вероятността от „ парещ спор “ е доста дребна. Горещ спор може да се случи единствено в случай че империалистическите Съединени американски щати „ полудеят “. А администрацията на Байдън не прави такова усещане и, в противен случай, стартира да прави крачка обратно от Русия, написа турският вестник Cumhuriyet в материал, показан без редакторска интервенция.
Най-важният въпрос за Турция и Германия
Основната причина, заради която вероятността от парещ спор е доста ниска, е, че Съединени американски щати не могат да убедят Европа. Оста Берлин - Париж забавя Вашингтон. Освен това, съгласно изказванията на френския президент Макрон, Европейски Съюз се стреми да реши казуса посредством дипломация.
Двете страни, които ще пострадат най-вече от борбата на Съединени американски щати с Русия за Украйна, са Германия и Турция. А Съединени американски щати към този момент употребяват въпроса с Украйна като средство да задържат двете страни на своя страна посредством НАТО и да подкопаят връзките им с Русия. Следователно уреждането на украинската рецесия и разрешаването на казуса посредством дипломация най-много дава отговор на ползите на Турция и Германия.
Маса без присъединяване на Съединени американски щати
От тази позиция информацията, която попадна в пресата от дипломатически източници, че „ срещите от Минск могат да се трансферират в Истанбул “ е извънредно значима.
Изборът на Истанбул вместо Минск, където Украйна отхвърля да пътува заради беларуско-полската рецесия, и единодушието на представителите на Русия, Украйна, Донецк, Луганск и ОССЕ да възобновят договарянията по Протокола от Минск от 2014 година допускат редица преимущества.
Първо, атмосферата на парещ спор ще отшуми. Дейностите на триото САЩ-Великобритания-Канада на терен ще бъдат лимитирани.
Второ, Турция и Германия ще допринесат за известно намаляване на рецесията, което би им се отразила отрицателно.
Трето и най-важното, форматът на договарянията ще изключи Съединените щати.
Байдън направи две крачки обратно
Да преминем към събитията, които ни карат да кажем, че Съединени американски щати са почнали да вършат стъпки обратно пред Русия.
Всъщност тези стъпки бяха два сигнала от президента на Съединени американски щати Байдън за Украйна, оповестени на конференция след резултатите от първата година от неговото президентство.
1.Байдън употребява термина " незначителна експанзия " за първи път. В същото време украинските управляващи показаха недоумението си от този израз. А на въпроса на публицистите какво имат поради Байдън даде следния отговор: хакерска атака или изпращане на шпиони в Украйна от Русия и така нататък
2. Освен това Байдън сподели: „ Не мисля, че Украйна ще може да извърши изискванията и да се причисли към НАТО в кратковременен проект “.
Така Байдън частично се съгласи с изискването на Русия „ Украйна да не става член на НАТО “, а също по този начин промени реториката във връзка с отрицателния сюжет, който допуска, че „ Русия ще нахлуе в Украйна “.
Без подозрение за Москва това са към момента единствено думи, на които не може да се има вяра. Затова Кремъл упорства за „ писмени гаранции “. Още повече, че тъкмо преди срещата на върха Блинкен-Лавров на 21 януари съветското Министерство на външните работи направи изказване с искане НАТО да напусне и България и Румъния!
Съединени американски щати не могат да убедят съдружниците си
Сега на въпроса за какво Съединени американски щати не могат да създадат нищо... Отговорът на това даде самият Байдън: „ В НАТО има различия за това какво са склонни да създадат страните, според от това какво се случва “.
Това е същността на въпроса през цялото време. Съединени американски щати не съумяха да убедят Западна Европа по оста Берлин-Париж да се опълчи на Русия (и, несъмнено, на Китай). По-нататъшните дейности на Съединени американски щати против Китай и Русия обаче стратегически зависят от способността им да убедят първо Европейски Съюз, а по-късно Индия. Това е главната цел на администрацията на Байдън от първия ден и тя не съумя да реализира нищо в тази посока.
Заедно със страни като Полша, Канада, Австралия, администрацията на Съединени американски щати надали ще направи нещо „ безумно “.
***
Вашингтон. Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън обмисля разполагането на няколко хиляди американски бойци, както и военни кораби и самолети в съдружниците на НАТО в балтийските страни и Източна Европа, като по този метод разшири американското военно присъединяване на фона на възходящите страхове от съветско навлизане в Украйна, съгласно чиновници на неговата администрация, написа The New York Times .
Този ход ще алармира за сериозен прелом за администрацията на Байдън, която до неотдавна заемаше сдържана позиция във връзка с Украйна, от боязън да не предизвика Русия. Но откакто президентът на Русия Владимир Путин ускори своите заплашителни дейности по отношение на Украйна и договарянията сред американски и съветски публични лица не съумяха да го обезкуражат, в този момент администрацията стартира да се отхвърля от тактиката си „ Не провокирай “.
На среща в събота в Кемп Дейвид, президентското имение в Мериленд, висши чиновници на Пентагона са показали на Байдън няколко благоприятни условия, които биха предслоциларали американските военни сили доста по-близо до Русия, споделиха чиновници на администрацията му. Вариантите включват изпращане на 1000 до 5000 бойци в източноевропейските страни с капацитет да се усили този брой десетократно, в случай че нещата се влошат.
Тази информация е споделена при изискване за анонимност, защото чиновниците не са били упълномощени да приказват обществено за извършената полемика.
Очаква се Байдън да вземе решение още тази седмица, съгласно информацията на вестника. В събота Англия упрекна Москва, че създава проекти за инсталиране на проруски водач в Украйна.
„ Дори до момента в който сме ангажирани с дипломация, ние сме доста фокусирани върху построяването на защита, построяването на въздържане “, сподели държавният секретар Антони Блинкен в изявление, излъчено в неделя по „ Face the Nation “ на CBS. „ НАТО ще продължи да бъде подсилван доста, в случай че Русия извърши актове на експанзия. Всичко това е на масата. "
Засега нито една от военните варианти, които се преглеждат, не включва разполагане на спомагателни американски войски в самата Украйна и Байдън даде да се разбере, че не желае да влиза в нов спор след мъчителното излизане на Америка от Афганистан предишното лято след траялия 20 години спор.
Но откакто действаха внимателно по въпроса каква военна поддръжка да даде на Украйна, от боязън да не бъде предизвикана Русия, представители на Байдън неотдавна предизвестиха, че Съединените щати могат да хвърлят тежестта си зад украински партизански дейности, в случай че Путин нахлуе в Украйна.
А разполагането на хиляди спомагателни американски бойци на източния фланг на НАТО, който включва Естония, Латвия и Литва,, е тъкмо сюжетът, който Путин желае да избегне, съгласно чиновници на администрацията на Байдън защото точно по този метод западният боен алианс се доближава до границата на Русия.
Същевременно Държавният департамент е наредил на всички членове на фамилиите на чиновниците на американското посолство в Киев да изоставен Украйна, базирайки се на опасността от съветски военни дейности, и позволи на някои чиновници на посолството също да изоставен по избор, съгласно висши чиновници на Държавния департамент, които осведомиха кореспонденти в неделя. Източниците обаче са отказали да кажат какъв брой чиновници на посолството и членове на фамилията са в страната. Съкращаването на личния състав в американските посолства е постоянно срещана защитна мярка, когато зародят спорове или други рецесии, които могат да слагат американските дипломати или техните фамилии в заплаха.
Авторът на публикацията Дейвид Готард назовава Берлин „ обезсърчителен сътрудник “ за Вашингтон и изброява дейностите му, като ясно показва, че идването на власт на новия канцлер Олаф Шолц не прави Германия по-послушна във връзка с Белия дом. По-специално, журналистът акцентира като изключително показателно решението на немската страна да откаже доставката на оръжие на Киев, както и да пречи на други страни да го вършат.
„ Ако разследващите полети минаваха през немското въздушно пространство – това е най-прекият маршрут сред Обединеното кралство и Украйна, то полетите с оръжия заобикаляха Германия. Министерството на защитата на Обединеното кралство омаловажи смисъла на прелитанията, потвърждавайки, че не е поискало позволение за прехвръкване от Германия. Но ето нещо: Англия не е поискала позволение, тъй като това би принудило Германия да извърши или отхвърли настояването. Обединеното кралство счита, че това решение ще бъде мъчно за новото държавно управление на канцлера Олаф Шолц ", сподели Готард.
Друг фактор, по който мненията на Германия и Съединени американски щати се разминават, е „ Северен поток-2 ". Ако формален Вашингтон е сигурен, че съветският газопровод би трябвало да бъде блокиран поради „ нашествието “, то Шолц приканва за разграничаване сред политически игри и стопански задания.
" На въпроса (на публицисти. - ред.) за прекъсването на „ Северен поток-2 ", министърът на защитата (в държавното управление. - ред.) на Шолц отговори: „ Не би трябвало да въвличаме „ Северен поток-2 " в този спор. " Генералният секретар на ръководещата Социалдемократическа партия призна, че „ всичко в мен се опълчва на концепцията за основаване на спорове, единствено с цел да се погребе спорния план. “ Външният министър Аналена Бербок може да се опълчи на газопровода, само че това е единствено един глас в кабинета и Шолц прикани за " квалифицирано ново начало " в връзките с Путин, продължава Готард.
Освен това с идването на новия канцлер Германия също интензивно си сътрудничи с Пекин, което наподобява в очите на Вашингтон като „ липса на угриженост за демократичния интернационален ред “.
„ Шолц наподобява е зает с поддържането на износа на Германия от 150 милиарда $ годишно за Китай непременно “, написа журналистът.
Като образец той уточни неотдавнашната обстановка с Литва, която разреши на Тайван да открие посланичество в страната.
„ Германският бизнес, вместо да поддържа своя либерален комшия, предизвестява Литва да отстъпи пред настояванията на Китай или да се откаже от немските вложения “, възмущава се създателят на материала.
.
Наскоро украинското външно министерство извика немския дипломат Анка Фелдхузен и изрази „ надълбоко отчаяние “ от решението на немското държавно управление да не дава отбранителни оръжия на Киев. Според външния министър на Украйна Дмитро Кулеба сходни изказвания, в това число за безперспективността на връщането на Крим и съмненията да бъде изключена Русия от SWIFT, не дават отговор на равнището на връзките сред страните. Министърът сподели, че украинците ще помнят това с „ десетилетия ".
***
Истанбул. Представеният от Вашингтон и Лондон сюжет " ще избухне война ", естествено, провокира безпокойствие и в турската общност. Въпросът „ дали украинската рецесия ще прерасне в парещ спор “ е най-често задаваният тези дни... Според създателя вероятността от „ парещ спор “ е доста дребна. Горещ спор може да се случи единствено в случай че империалистическите Съединени американски щати „ полудеят “. А администрацията на Байдън не прави такова усещане и, в противен случай, стартира да прави крачка обратно от Русия, написа турският вестник Cumhuriyet в материал, показан без редакторска интервенция.
Най-важният въпрос за Турция и Германия
Основната причина, заради която вероятността от парещ спор е доста ниска, е, че Съединени американски щати не могат да убедят Европа. Оста Берлин - Париж забавя Вашингтон. Освен това, съгласно изказванията на френския президент Макрон, Европейски Съюз се стреми да реши казуса посредством дипломация.
Двете страни, които ще пострадат най-вече от борбата на Съединени американски щати с Русия за Украйна, са Германия и Турция. А Съединени американски щати към този момент употребяват въпроса с Украйна като средство да задържат двете страни на своя страна посредством НАТО и да подкопаят връзките им с Русия. Следователно уреждането на украинската рецесия и разрешаването на казуса посредством дипломация най-много дава отговор на ползите на Турция и Германия.
Маса без присъединяване на Съединени американски щати
От тази позиция информацията, която попадна в пресата от дипломатически източници, че „ срещите от Минск могат да се трансферират в Истанбул “ е извънредно значима.
Изборът на Истанбул вместо Минск, където Украйна отхвърля да пътува заради беларуско-полската рецесия, и единодушието на представителите на Русия, Украйна, Донецк, Луганск и ОССЕ да възобновят договарянията по Протокола от Минск от 2014 година допускат редица преимущества.
Първо, атмосферата на парещ спор ще отшуми. Дейностите на триото САЩ-Великобритания-Канада на терен ще бъдат лимитирани.
Второ, Турция и Германия ще допринесат за известно намаляване на рецесията, което би им се отразила отрицателно.
Трето и най-важното, форматът на договарянията ще изключи Съединените щати.
Байдън направи две крачки обратно
Да преминем към събитията, които ни карат да кажем, че Съединени американски щати са почнали да вършат стъпки обратно пред Русия.
Всъщност тези стъпки бяха два сигнала от президента на Съединени американски щати Байдън за Украйна, оповестени на конференция след резултатите от първата година от неговото президентство.
1.Байдън употребява термина " незначителна експанзия " за първи път. В същото време украинските управляващи показаха недоумението си от този израз. А на въпроса на публицистите какво имат поради Байдън даде следния отговор: хакерска атака или изпращане на шпиони в Украйна от Русия и така нататък
2. Освен това Байдън сподели: „ Не мисля, че Украйна ще може да извърши изискванията и да се причисли към НАТО в кратковременен проект “.
Така Байдън частично се съгласи с изискването на Русия „ Украйна да не става член на НАТО “, а също по този начин промени реториката във връзка с отрицателния сюжет, който допуска, че „ Русия ще нахлуе в Украйна “.
Без подозрение за Москва това са към момента единствено думи, на които не може да се има вяра. Затова Кремъл упорства за „ писмени гаранции “. Още повече, че тъкмо преди срещата на върха Блинкен-Лавров на 21 януари съветското Министерство на външните работи направи изказване с искане НАТО да напусне и България и Румъния!
Съединени американски щати не могат да убедят съдружниците си
Сега на въпроса за какво Съединени американски щати не могат да създадат нищо... Отговорът на това даде самият Байдън: „ В НАТО има различия за това какво са склонни да създадат страните, според от това какво се случва “.
Това е същността на въпроса през цялото време. Съединени американски щати не съумяха да убедят Западна Европа по оста Берлин-Париж да се опълчи на Русия (и, несъмнено, на Китай). По-нататъшните дейности на Съединени американски щати против Китай и Русия обаче стратегически зависят от способността им да убедят първо Европейски Съюз, а по-късно Индия. Това е главната цел на администрацията на Байдън от първия ден и тя не съумя да реализира нищо в тази посока.
Заедно със страни като Полша, Канада, Австралия, администрацията на Съединени американски щати надали ще направи нещо „ безумно “.
***
Вашингтон. Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън обмисля разполагането на няколко хиляди американски бойци, както и военни кораби и самолети в съдружниците на НАТО в балтийските страни и Източна Европа, като по този метод разшири американското военно присъединяване на фона на възходящите страхове от съветско навлизане в Украйна, съгласно чиновници на неговата администрация, написа The New York Times .
Този ход ще алармира за сериозен прелом за администрацията на Байдън, която до неотдавна заемаше сдържана позиция във връзка с Украйна, от боязън да не предизвика Русия. Но откакто президентът на Русия Владимир Путин ускори своите заплашителни дейности по отношение на Украйна и договарянията сред американски и съветски публични лица не съумяха да го обезкуражат, в този момент администрацията стартира да се отхвърля от тактиката си „ Не провокирай “.
На среща в събота в Кемп Дейвид, президентското имение в Мериленд, висши чиновници на Пентагона са показали на Байдън няколко благоприятни условия, които биха предслоциларали американските военни сили доста по-близо до Русия, споделиха чиновници на администрацията му. Вариантите включват изпращане на 1000 до 5000 бойци в източноевропейските страни с капацитет да се усили този брой десетократно, в случай че нещата се влошат.
Тази информация е споделена при изискване за анонимност, защото чиновниците не са били упълномощени да приказват обществено за извършената полемика.
Очаква се Байдън да вземе решение още тази седмица, съгласно информацията на вестника. В събота Англия упрекна Москва, че създава проекти за инсталиране на проруски водач в Украйна.
„ Дори до момента в който сме ангажирани с дипломация, ние сме доста фокусирани върху построяването на защита, построяването на въздържане “, сподели държавният секретар Антони Блинкен в изявление, излъчено в неделя по „ Face the Nation “ на CBS. „ НАТО ще продължи да бъде подсилван доста, в случай че Русия извърши актове на експанзия. Всичко това е на масата. "
Засега нито една от военните варианти, които се преглеждат, не включва разполагане на спомагателни американски войски в самата Украйна и Байдън даде да се разбере, че не желае да влиза в нов спор след мъчителното излизане на Америка от Афганистан предишното лято след траялия 20 години спор.
Но откакто действаха внимателно по въпроса каква военна поддръжка да даде на Украйна, от боязън да не бъде предизвикана Русия, представители на Байдън неотдавна предизвестиха, че Съединените щати могат да хвърлят тежестта си зад украински партизански дейности, в случай че Путин нахлуе в Украйна.
А разполагането на хиляди спомагателни американски бойци на източния фланг на НАТО, който включва Естония, Латвия и Литва,, е тъкмо сюжетът, който Путин желае да избегне, съгласно чиновници на администрацията на Байдън защото точно по този метод западният боен алианс се доближава до границата на Русия.
Същевременно Държавният департамент е наредил на всички членове на фамилиите на чиновниците на американското посолство в Киев да изоставен Украйна, базирайки се на опасността от съветски военни дейности, и позволи на някои чиновници на посолството също да изоставен по избор, съгласно висши чиновници на Държавния департамент, които осведомиха кореспонденти в неделя. Източниците обаче са отказали да кажат какъв брой чиновници на посолството и членове на фамилията са в страната. Съкращаването на личния състав в американските посолства е постоянно срещана защитна мярка, когато зародят спорове или други рецесии, които могат да слагат американските дипломати или техните фамилии в заплаха.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ