Върховният административен съд (ВАС) отмени решението, с което Комисията за

...
Върховният административен съд (ВАС) отмени решението, с което Комисията за
Коментари Харесай

Съдът отмени решението на КЗК да спре покупката на ЧЕЗ от Инерком

Върховният административен съд (ВАС) анулира решението, с което Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не разреши през 2018 година договорката сред " Инерком България " и CEZ Group за продажбата на активите ù в България. 

Съдът постановява, че решението е незаконосъобразно и връща преписката на Комисия за защита на конкуренцията за ново изговаряне при съблюдаване наложителните инструкции на съда по пояснение и използване на закона.

Продажбата на " ЧЕЗ България " минава през поредност от перипетии. През юли 2018 година Комисия за защита на конкуренцията спря сделката сред " Инерком България " и CEZ Group с претекста, че обединени двете компании ще имат господстващо състояние на пазара. Тогава чешката енергийна компания подписа договор с Еврохолд България, който също бе отхвърлен от антимонополния орган. В края на 2020 година обаче Комисия за защита на конкуренцията позволи договорката с Еврохолд след оборване пред Върховен административен съд. Продажбата на българските активи на CEZ Group на Еврохолд България бе утвърдена и от енергийния регулатор.

Върховните съдии приемат с днешното си решение, че пазарният дял на обединената група на " Инерком “ и " ЧЕЗ България " не би бил задоволителен, с цел да обоснове възможното съществуване на господстващо състояние. Общият пазарен дял на участниците през 2016 година и 2017 година след реализиране на договорката - на база създадено количество електрическа сила по отношение на общо създадените количества от фотоволтаични централи и на база конфигурирани мощности от фотоволтаични централи, би бил в невисок размер и това не би попречило на ефикасната конкуренция на пазара.

Според назначена и призната съдебно-икономическа експертиза делът на обединената група на база конфигурирани мощности във фотоволтаични централи е 2,517%. Този размер е доста по-нисък от условието на Методиката за общ пазарен дял най-малко над 15% на предприятията-участници на съответния пазар.

Неправилен е изводът на Комисия за защита на конкуренцията, че сделката с Инерком ще създаде предпоставки до определяне или усилване на господстващото състояние на обединената група. Върховните магистрати одобряват, че Комисия за защита на конкуренцията погрешно е взела поради като такова събитие, че производителите на електрическа сила от фотоволтаици имат значително преимущество пред останалите производители на електрическа сила, защото образуват по-ниска цена заради " нулевия " разход за индустриален запас.

Според Върховен административен съд антимонополната комисия погрешно е отчела като „ друго събитие “ присъединяване на групата на ЧЕЗ на отвесно обвързваните пазари. А точно - на пазара на систематизиране, пазара на снабдяване/доставка на електрическа енергия и пазара на търговията с електрическа сила. За да се отрази значително на тези пазари е належащо обединената група да има мощни позиции на засегнатия от концентрацията пазар на произвеждане и доставка на едро на електрическа сила от фотоволтаични централи.

Върховен административен съд показва и позволени процесуални нарушавания от страна на Комисия за защита на конкуренцията и по тази причина счита решението й за незаконосъобразно и го връща за ново изговаряне.

Решението на Върховен административен съд може да се апелира от антимонополната комисия.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР