В строителния бизнес има твърде големи буфери. Дълги години строителните

...
В строителния бизнес има твърде големи буфери. Дълги години строителните
Коментари Харесай

Методи Андреев: В строителния бизнес има големи буфери, най-големите печалби бяха там

В строителния бизнес има прекомерно огромни буфери. Дълги години строителните компании работеха на 100% облага . Това разяснява пред БНР доцент инж. Методи Андреев, учител в Университета по архитектура, строителство и геодезия и член на Камарата на инженерите в капиталовото планиране.
Най-големите правила на облаги бяха в строителството . Дълго време цената на един квадратен метър подготвена строителна жилищна повърхност беше към 400-500 евро. В тази цена влизат компенсациите, които строителните компании даваха на притежателите на терените. А се продават на 1000 евро на квадратен метър (средно за София). Това дълго време го наблюдавахме преди да пристигна войната в Украйна , преди да се вдигнат енергоносителите. Така че преди да стартират да приказват строителните компании за повишение на цените в резултат на тези за тях фактически форсмажорни условия, би трябвало доста добре да си прегледаме какви правила на облаги реализирахме . Дълго време тези, които купуваха, потребителите на тяхната продукция, бяха длъжни да заплащат съвсем 100% норма на облага “, сподели Андреев в предаването „ Хоризонт до обед “.

Според Андреев би трябвало да се направи разделяне, тъй като едни компании са се употребили от „ благинките по времето на ГЕРБ “ и „ авансово са взели големи суми без да са свършили съответната работа, а доста пъти тези суми са два-три пъти по-големи от фактически нужните “.

„ Другите са честни и почтени компании, които не са се явявали в публични поръчки, работили са извънредно в частния бранш. Тези компании фактически са в тежко състояние, тъй като не са вземали нито инхаус пари, нито публични поръчки в големи размери . За тях може да се отнесе форсмажорът, сега имат справедлив проблем да продължат строителството. “

Предложението за форсмажор на БТПП не би трябвало да се прави за всички компании. Не може всички компании да бъдат слагани под един знаменател , счита Методи Андреев.

Има наранени от форсмажорни условия и би трябвало да го потвърдят, само че има и такива, които не са наранени, да вземем за пример от IT бранша, разясни той.

„ Поставянето на форсмажор за всички компании би могло да блокира пазарната стопанска система . В този тип, в който е препоръчано от БТПП, не трябва да се ползва . “

След като се възстановяват нещата сред Русия и Украйна, би трябвало да се възстановява и цената на енергоносителите, уточни Методи Андреев.

„ Пазарът доста пъти се вдигаше, сваляше. Много ми е забавно, в случай че тръгнат цените на електрическата енергия, на газа надолу, дали ще тръгнат надолу цените на стоманата, на бетона и цените на продукцията на строителните компании. Знаем какъв е отговорът. Няма да тръгнат. Това е огромният проблем . Ние в България нямаме настояща пазарна стопанска система. “

Цялото изявление слушайте в звуковия файл. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР