Европейски онколози: България трябва спешно да приме свой Национален раков план
В рамките на Осмата годишна конференция на Българската асоциация по здравна онкология се организира онлайн събитие за поощряване на основаването на Национален раков проект на България.
Доц. Желязко Арабаджиев, Началник на Клиниката по здравна онкология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда регистрира разликите във връзка с онкологичните болести сред страните в Европа . В Източна Европа да вземем за пример смъртността е доста по-висока в съпоставяне със Западна (33%), а продължителността на живот е по-малка. При съвсем всички случаи на рак в страните от Източна Европа, диагностицирането на заболяването става инцидентно при посещаване на доктор по различен здравословен проблем. Причината за това е неприятната предварителна защита и късната диагностика, разяснява доцент Арабаджиев.
Сред лекоторите са проф. Тит Албрехт, Ръководител на Центъра за здравни грижи към Националния институт по публично здраве на Словения и проф. Марк Лоулър, началник на катедрата по транслационна геномика на рака към Центъра за проучване на рака Патрик Джонстън на университета в Белфаст, член на борда на Европейската ракова организация и съпредседател на асоциираната към нея мрежа, с фокус COVID-19 и рак.
Проф. Тит Албрехт регистрира, че България би трябвало незабавно да одобри собствен личен Национален раков проект , който да включва структуриране на грижите за пациентите и цялостна политика за предварителна защита, диагностика и лекуване на онкологичните болести. По този метод ще се улесни достъпът на българските жители до ранна диагностика, навреме започване на терапия и следващи грижи. Нужно е и развиване на цялостна ракова инфраструктура с създаване на няколко свързани сложни онкологични центъра и мрежи за надзор на рака. Освен това е належащо да се обезпечи строга акредитация на тези структури и надзор на качеството. В раковия проект би трябвало да бъде планувано и създаване на национални стандарти за качество и насоки за пациентите.
Проф. Марк Лоулър означи, че главното предизвикателство, с което Европа би трябвало да се оправи са онкологичните болести, защото те са причина за гибелта на един европейски жител на всеки 3 минути . Той регистрира напъните на Европейски Съюз в битката с рака посредством основаването на Европейския раков проект и забележителното нарастване на бюджета за опазване на здравето. Проф. Лоулър добави, че в този момент е значимо този политически подтик да се насърчи, тъй че новите благоприятни условия да са от изгода за цяла Европа. „ Важно е да удвоим напъните си за унищожаване на раковите неравенства “, сподели той и добави, че е основно фокусът да е ориентиран към старания за надзор и проучване на рака, изключително в страните от Централна и Източна Европа.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ