В образователната система зрее недоволство заради лекторските часове на учителите,

...
В образователната система зрее недоволство заради лекторските часове на учителите,
Коментари Харесай

Напрежение зрее сред учителите за плащането на онлайн уроците

В просветителната система зрее неодобрение поради лекторските часове на учителите , за които на доста места има индикации, че няма да им се изплатят . За това сигнализира преподавател-читател на вестник " Сега ". Става дума за часовете, които са над норматива на педагозите, само че са част от наложителната стратегия за седмицата.

" Има учители с по 10 образователни часа над норматива и става по този начин, че за последните две седмици те са изработили 20 часа повече, които няма да им бъдат платени. Ако учителите не преподават тези часове, децата може да изтърван цели предмети през изключителния интервал. Но защото учителите са виновни хора, те са работили тези 20 часа гратис ", споделя преподавателят. По думите му се получава по този начин, че преподавател, работил 20 образователни часа повече, ще вземе същата заплата като оня, който няма лекторски и е работил по-малко .

" Водя шест лекторски часа по български и литература в 11-и клас. Казаха ми, че е изключено да бъдат плащани в такава обстановка ! Часовете  се взимат по този начин, както са заложени по стратегия във виртуална класна стая. Имам снимков материал на всичко взето - учениците пращат всички извършения и проекти за деня. Сега се запитвам: Аз ли съм глупак?! Аз работя ей по този начин! Или би трябвало да спра с часовете и децата да се оправят както могат?! Много съм разочарована , тъй като давам всичко от себе си, с цел да взимам материала по заложеното систематизиране и никой не го регистрира, дори в противен случай - нямало по какъв начин да си вземем норматива! ", възмущава се различен преподавател в обществените мрежи. Трети също споделя, че в учебното заведение, в което работи, са им обяснили " по какъв начин не ни се поставят лекторски ".

Пред " Сега " просветният министър Красимир Вълчев разяснява, че е взето решение 5 часа отдалечено образование да се приравняват на един образователен ден. (10-те " отдалечени " дни от 16 до 27 март на процедура ще се приравнят на 10 образователни дни - бел.ред.). Въпросната заповед към този момент е издадена. " Всички часове денем, които се вземат от учителите, се приравняват на образователни дни. Ако измежду тях има и лекторски часове в седмичната стратегия на учителите и в трудовите им контракти, те би трябвало да им се платят ", безапелационен бе той.

В петък МОН излезе и със известие, съгласно което всички контрактувани трудови хонорари на педагогическите експерти за интервала на дистационното образование ще бъдат изплатени. Това е решил Отрасловият съвет за тристранно съдействие в системата на предучилищното и учебното обучение. Изискването е учителите да са водили образование в електронна среда 5 астрономически часа, което включва и подготовка на уроците. Това значи най-малко 25 часа при петдневна работна седмица. Учителите, които по принцип работят с контракт за по-малък норматив, ще получат също възнагражденията си за часовете, които са провели.

Министърът ще спусне напътствие и до районните ръководства по образованието, съгласно които всички спомагателни хонорари на педагозите с непрекъснат темперамент би трябвало да се заплащат . По думите му същото важи и за спомагателните средства, които се дават на класните ръководители за образуване на групи с родители и съгласуваност на останалите учители за един клас - те също са дължими.

За учителите, които не са съумели да вземат всичките си часове, да вземем за пример по изобразително изкуство или физическо образование и спорт, ще се наложи да компенсират по-късно това, което не са съумели да преподадат - да вземем за пример с 1-2 седмици в допълнение образование. Такова евентуално ще е ситуацията и при учителите по процедура в професионалните гимназии.

 

АПЕЛ

" Колеги шефове, направете нужното за цялостното погашение на възнагражденията на учители и непедагогически личен състав за интервала - не си създавайте непотребни терзания и страхове. Изплатете направеното за интервала. Нека нито един от нас НЕ не помни, че отговорностите си остават единствено и само в нас! ". За това моли в пост във фейсбук ръководителят на Съюза на работодателите в системата на националната култура и шеф на 119-то учебно заведение в столицата Диян Стаматов. По думите му системата на образованието е сферата, която се е оказала най-добре финансово обезпечена и предпазена в изискванията на изключителното състояние.

" Бюджетите на учебните заведения (независимо от това дали са общински или държавни) са планувани и ясни. Заплатите на всички са контрактувани и предвидими и няма никакво съображение за каквото и да терзание дали ще бъдат изплатени. Предвидените средства в бюджета на учебното заведение са задоволителни за покриване на всички планувани хонорари - заплата, всички спомагателни заплащания планувани в КТД за 2020 година ", споделя Стаматов. Според него лекторските часове са част от главната работна заплата на педагозите и те би трябвало да се изплащат, също както и вторият час на класа и средствата за работно облекло .

Стаматов разяснява, че е естествено в тази обстановка всички шефове на учебни заведения и детски градини да бъдат с нараснала финансова сензитивност и в поради на неизвестността по време на рецесия да не вършат никакви странични разноски (иначе естествени в естествена ситуация). " Най-вероятно при сериозен и по-дълъг финансов проблем в страната ни, това би се отразило и на сферата на образованието, като част от цялата бюджетна общественост. Но на този стадий изплащането на заплатите и спомагателните заплащания е рационално да вървят по проект и в цялостен размер. Рано или късно рецесията ще свърши и нещата ще си дойдат по местата ", счита той.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР