В областта има 88 паралелки за професионално образование в среден

...
В областта има 88 паралелки за професионално образование в среден
Коментари Харесай

В ковачниците за кадри

В региона има 88 паралелки за професионално обучение в междинен курс

[Shutterstock] В три учебни заведения в района на Габрово се ползва дуално образование посредством работа в предприятията. Още по тематиката
Как се намират хора

Има европейски страни, които сполучливо попълнят неналичията на пазара на труда с целенасочени тактики. В България главните решения към този момент идват от бизнеса
24 фев 2017
България търси гении

Липсата на задоволително хора се усеща от от ден на ден браншове на стопанската система. Влошаващата се демография, остаряло обучение и емиграцията вещаят още по-трудно бъдеще
24 фев 2017
Борбата е за всяко дете

България има възходящ проблем с отпадането на възпитаници от учебно заведение, който хвърля дълготрайна сянка върху стопанската система ни
21 сеп 2016
Вече в 19 учебни заведения в страната се преподава и по дуалния модел

Професионалното обучение събира компании, учебни заведения и страната, с цел да даде практическо образование на гимназистите
16 сеп 2016
Крачка напред за професионалното обучение

Бизнесът в България все по-усърдно се включва в образованието на личните си фрагменти
16 май 2016
" Искаме децата да демонстрират интерес към науките, да се възпламенят по технологиите, да видят практическия резултат от знанията си. "
Николинка Хинкова, " Мехатроника "
" Намалихме аудиторната претовареност на студентите за сметка на практическата работа, с цел да се съкрати пътят на младите инженери до действителната работна среда. "
Проф. Райчо Иларионов, ректор на ТУ - ГабровоСтатията е част от специфичното издание на " Капитал Градовете: Габрово ". Всички текстове по тематиката може да откриете тук.

Една от любопитно звучащите вести за Габрово в последно време е по какъв начин по растеж на заплатите региона е на трето място в страната и възнагражденията към този момент се конкурират с тези в Пловдив - 962 лева по отношение на 971 лева към декември предходната година, по данни на Националния статистически институт (НСИ). Причината не е в по-голямата благотворителност на локалните индустриалци, а в глада за фрагменти на място, на което през последните десетилетия бяха направени солидни финансови вложения в заводите.

Демографията в района е неприятна - против всеки 100 души, на които следва пенсиониране през идващите няколко години, стоят 48 младежи, на които им следва включване на пазара на труда. Работодателите нямат доста потребни ходове.

В опит да подсигурят трудови запаси за годините напред те не просто заплащат повече за труда - с цел да лимитират миграцията и да привлекат фрагменти от други елементи на страната, само че влагат старания и в развъждането на бъдещите чиновници. Не е инцидентно, че стратегиите за дуално обучение (обучение посредством работа) потръгнаха точно в Габрово, а локалният механически университет е измежду дребното в страната, които се радват на повишен брой студенти през последните години.

Инвестирането в идващото потомство обаче не протича безпрепятствено и се сблъсква с трудности от всевъзможен темперамент. Все още на работата в производството се гледа като на непрестижно занятие, а младите се опасяват да одобряват помощ за образованието си от компании спонсори, с цел да не се окажат обвързани с тях и да изгубят свободата на договаряне.

Аз като порасна...

" Имаме процедура всяка година бизнесът в града да насочва претенции какви експерти ще са му нужни, с цел да се вземат ограничения в образованието още на най-ранен стадий ", споделя Евелина Ненова, специалист по професионално образование в Регионалния инспекторат на просветното министерство. Тя изброява организациите, с които се прави това координиране: " Индустриалната стопанска асоциация ", " Идеал Стандарт " - Севлиево, " Съюз за стопанска самодейност ", " Българска браншова камара Машиностроене " - София. " Учебният развой обаче не може да даде претенции резултат неотложно. На системата й трябват най-малко 5-6 години, с цел да провежда програмата по този начин, че да се произведат мечтаният вид експерти. Това, което ни радва, е, че за за тази година сме изпълнили настояванията на бизнеса на 80% ", прибавя Ненова.

Тя показва, че в Габровска област има шест професионални гимназии и едно приблизително учебно заведение, учащи в професионални посоки, което прави 17% дял на професионалното обучение в междинния курс. Броят на паралелките в тях е 88, а изучаваните професионални посоки са 18. Най-много паралелки има по машиностроене, металообработване и металургия - 17.5, следвани от паралелките по хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг - 14.5, и електроника, автоматика, информационна и компютърна техника - 13.5. В единадесет паралелки се учат моторни транспортни средства, кораби и въздухоплавателни средства.

Габрово е една от първите области в страната, в която е разкрито образование в дуална форма. През тази година то се ползва в три учебни заведения: Професионална техническа гимназия " Д-р Никола Василиади ", Професионалната гимназия по механоелектротехника " Ген. Иван Бъчваров " - Севлиево, и Професионалната гимназия по стопанска система " Рачо Стоянов " в Дряново. Предлаганите специалности, които се учат по тази скица, са " Мехатроника ", " Машинен механик ", а компаниите сътрудници са " Габинвест ", " Импулс ", " Резбонарезни принадлежности ", " Цератицит България ", " Мехатроника ", АМК, " Изотсервиз ", " Подемкран - Габрово " и други.

" Дуалното образование започва с една паралелка преди три години и сега тези деца са в 10 клас. Паралелката беше дребна и първоначално нямаше доста огромен интерес, само че последователно потегли. В момента се радва на интерес. Има и доста девойки. Те имат опция да учат в действителна среда ", споделя Евелина Ненова.

Цехът като класна стая

Сред сътрудниците на този вид образование е " ВСК Кентавър " - Дряново, на Марияна Печиян, която насърчава учениците да усвояват на практика умения посредством стипендии и опция за работа при облекчени условия, като да вземем за пример понижено работно време.

В " Мехатроника " също са дейни и спонсорират лагери на възпитаници от 4 до 6 клас в предприятието. " Искаме децата да демонстрират интерес към науките, да се възпламенят по технологиите, да видят практическия резултат от знанията си ", споделя Николинка Хинкова от " Мехатроника ". Защо толкоз от рано? " Защото ние виждаме с очите си по какъв начин след 8-9 клас те губят интерес и връзката се къса. Теоретичният материал е прекалено много, а учениците не виждат смисъла от формулите и физичните закони, които ги караме да наизустяват. На тези лагери ние организираме доброволци от компанията, които са млади сътрудници, близки до възрастта на децата, което също е значимо, с цел да намират общ език и да основават връзка ", счита Хинкова. Съпругът й Мирослав Хинков добавя, че задачата на този тип спонсорство е да стимулира младежите.

Тъй като този вид партньорства сред учебни заведения и бизнес са към момента прекомерно млади, няма по какъв начин да бъде измерен резултатът от тях. Но има индикации, че съумяват да възпитат новото потомство в блян към познания. Такива могат да са оценките на локални ученици на национални олимпиади. През тази година тим от Габрово е преди всичко в национално съревнование за най-хубав автомонтьор и лидер на МПС, възпитаничка на професионалната гимназия по туризъм завоюва първо място в конкурс за най-хубава бизнес концепция, а дванайсетокласник от гимназията по механоелекротехника завоюва националната олимпиада по техническо начертаване и премията му е правото да запише компетентност по желание без приемен изпит в който изиска механически университет в страната.

Студентски град

Местният механически университет е другата пресечна точка сред бизнеса и образованието в региона, където се влага в идващото потомство фрагменти. Годишно в него се одобряват 750 студенти най-вече от района - Видин, Монтана, Плевен, Велико Търново, само че идват и от цялата страна. Най-желани са компютърните системи и електротехническите специалности, а измежду тласъците са опциите за приемане на двойна тапия при завършването, приета освен в България, само че и в Германия.

" Ръководителите на компании в региона са най-вече наши ученици и това ни оказва помощ елементарно да влезем в партньорства. Залягаме доста на бизнес насоченото образование ", споделя проф. Райчо Иларионов, ректор на ТУ - Габрово. " Намалихме аудиторната претовареност на студентите за сметка на практическата работа, с цел да се съкрати пътят на младите инженери и да се забърза акомодацията им към действителната работна среда ", прибавя още ръководителят на образователното заведение. Иларионов е оптимист, че това работи: един път подслушал диалог сред момчета студенти, които пушели в двора на университета и които вместо за девойки си говорели за... задания.

Според него е значима разликата сред разноските за прехрана в София и Габрово. За разлика от столицата тук общежитията са цялостни при наем 45 лева на месец за двойна стая. Свободното квартируване излиза по 200 лева на месец, в случай че се наеме двустаен апартамент в съвършен център. Студентският стол също държи налични цени. Материалната база е доста добра, всички здания са санирани, топли, има съвременни лаборатории и благоприятни условия за стажове.

Въпреки ниските разноски обаче има студенти, които не съумяват да устоят финансово по време на образованието. За такива случаи бизнесът предлага и обществени стипендии, само че не всеки път младите са склонни да одобряват помощта. Причината е страхът, че против тази помощ може да се окажат обвързани от фимата покровител. Завършващите инженери избират да стискат зъби до края на семестъра, само че да имат свободата да се договарят с компанията, която им предложи най-висока заплата.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР