В краткосрочен план природният газ ще запази ролята си на

...
В краткосрочен план природният газ ще запази ролята си на
Коментари Харесай

Природният газ засега остава един от основните източници на енергия, смятат експерти

В кратковременен проект природният газ ще резервира ролята си на един от главните източници за основаване на сила макар рецесията от предходната година и напредъка в развиването на възобновимите източници на сила. Това разясниха участници в Софийския стопански конгрес.

Природният газ ще бъде комбиниран с ВЕИ и с бъдещия газ - водорода, само че с цел да стигнем до този стадий, би трябвало да се подхващат много дейности, защото към момента на европейско равнище липсва точна и ясна информация във връзка с регулаторната рамка, няма ясно обрисувани капиталови процеси, не е известна поддръжката на Европейски Съюз за такива инфраструктурни планове, разяснява Владимир Малинов, изп. шеф на " Булгартрансгаз ". Към това добави, че софтуерните решения за подобен преход към водород към момента са на равнище проучване, а би трябвало да се потвърдят в работеща среда.

Има технология за произвеждане на водород от природен газ. Ако тя се съчетае с технология за хващане на въглеродния диоксид, тя би била потребна, тъй като не е и скъпа, добави Малинов.

Изрази вяра също така, че преходът към водород глух пъкъла се отнася единствено до зеления. " Това в кратковременен проект не е реалистично да се работи единствено с него, тъй като няма да е наличен както за бизнеса, по този начин и за семействата ", изясни той. Ролята на газа ще се резервира в близко бъдеще, той има балансираща роля, изключително откакто м. година в рецесията се реализираха няколко плана, измежду които и за полутечен газ, стартирани са и други, разяснява и Теодора Георгиева, изп. шеф на ICGB, компанията която оперира газовата връзка с Гърция.

Според нея огромното предизвикателство е да се мисли дълготрайно за енергийната сигурност, с цел да не зависи районът от волята на избрани страни. Мерки обаче би трябвало да се вземат занапред, акцентира Георгиева. Посочи, че като нова инфраструктура този водопровод може да бъде трансформиран да придвижва водород.
 Руският газ спря, само че към този момент това не наподобява ужасно: въпроси и отговори след решението на Руският газ спря, само че към този момент това не наподобява ужасно: въпроси и отговори след решението на " Газпром "
Според Карел Крал, изп. шеф на " Електрохолд ", въпросът е каква промяна се желае. Смята, че в последна сметка зеленият преход значи електрификация. " За да реализираме задачите с понижението на парниковите газове, това е единственият метод ", означи той.

Открои като значим въпрос този с цените, което значи да се знае в вероятност дали енергийният пазар ще бъде изцяло либерализиран или семействата ще продължат да заплащат по контролирани цени. Напомни, че в случай че продължат дотациите за семействата, то няма смисъл за развиването на лично произвеждане.

" Единствената последна цел е да заложим на ВЕИ и да забравим за фосилните горива. В кратковременен и средносрочен проект газът е нужен. Без него няма по какъв начин да минем в крайната фаза, когато няма да има фосилни горива ", уточни Крал.

Малинов уточни, че дружно с гръцкия си сътрудник ДЕСФА, работят по бъдещата атомна преносна инфраструктура, само че на европейско равнище. Посочи, че паралелно с това би трябвало да се модернизира системата по този начин, че да стартира блендирането с водород от 2025 година " Това е плавният преход, за който приказваме - с водород и заместването му напълно от водорода ", уточни той.

Въпросът за енергийния преход и постигането на въглеродна индиферентност е най-належащ, разяснява и зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР