Цеко Минев: Дори не бях мечтал за кристален глобус и толкова световни състезания в България
Автор: Емил Атанасов, " Труд "
След историческата победа в ските на Алберт Попов в Мадона ди Кампилио, през миналия уикенд най-хубавите в света на сноуборда премериха сили в Банско, а Радослав Янков зае трето място в паралелния великански слалом в неделя. За първи път в историята на сноуборда имахме двама български състезатели в топ 5, показвайки развиването на спорта в последните години. Президентът на БФСки Цеко Минев, който е главното движещо лице на това събитие, приказва пред „ Труд news “ за организацията и значимостта на събитието, за бъдещето на ски спорта в салдото с природата.
- Банско към този момент години наред приема надпревари и натрупа голям опит като хазаин. Може ли да се надяваме, че самото събитие, а не обособен състезател, ще се трансформира в „ огромната звезда “ и в самобитна институция?
- Банско в действителност е припознат като курорт от международна големина. За да направиш такова събитие, би трябвало да се докажеш пред Световната ски федерация. За едно съревнование на опашка чакат 30-40 курорта, които желаят да са домакини. Сезонът включва към 30 събития, част от които са непоклатими - като Кицбюел, Венген, Аделбоден и други Остават няколко позиции, за които се бори целия свят. Най-хубавото за нас е, че към този момент сме се утвърдили като един от обичайните уредници. Основното е, че във федерацията имаме готови хора, които знаят по какъв начин се вършат трасетата и пистите съгласно условията на Световната Ски Федерация. Част от екипът ни е достигнал най- високото равнище и пое подготовката на трасетата на три зимни олимпиади - от Сочи, през Пьонгчанг до Пекин.
- Друг тип реклама на България е успеха на Алберт Попов в слалом за Световната купа...
- Победата в кръг от Световната купа е в действителност голям мотив за историческа горделивост за нашата страна. Такова събитие се е случило за последно през 1980 година от Петър Попангелов. Това накара целият свят да приказва за България и Алберт Попов. Водещите медии от Италия, Австрия, Германия и доста други го отразиха на първа страница, а Евроспорт пусна дълъг и доста положителен репортаж за България и Банско. Гледаемостта на ските в света е към 500 милиона фенове. Ангажираха целия свят с вест от България, освен това положителна и красива. Сега е нашето време и цялото съревнование ни се получи като за картичка.
- Съобщихте, че България ще бъде хазаин всяка втора година на старт от Световната Купа по ски сред 2027 - 2034.
- Да това е по този начин, с помощта на неуморната работа през последните години и смяната в календара, която настъпи откогато Йохан Елиаш стана президент на ФИС. Централизирането на телевизионните права способства за това. След две години на сложни договаряния с всички федерации, се стигна до единодушие и това ще помогне както да има по-голяма предвидимост, по този начин и да се усили наградният фонд за състезателите. Горд съм, че успяхме да се преборим да имаме 2 събития в България. Така ще имаме Световна купа за мъже - слалом и великански слалом, всяка втора година. В другите години имаме опцията да имаме и дами или сноуборд, според от цикъла с олимпиади и международни шампионати.
- Къде е България на картата на международните ски? Преди време се заприказва за Формула 1 у нас, на което възраженията бяха, че не сме част от международната автоиндустрия и у нас се карат остарели коли...
- БФСки е една от най-старите федерации. Миналата година навърши 100 години. Тя е учредена единствено три дни след Световната Федерация по Ски. Това е доказателство че ски спорта в България се развива от доста години, само че за жалост не с еднообразно движение през целия интервал. Въпреки това ние имаме вековна история, която ни е формирала като характери и е в основата на толкоз доста достижения, които имаме. За съпоставяне в страна като Австрия ските са вяра, по-популярни са от футбола даже, само че всичко минава през инфраструктурата, която те развиват оправдано от години. В Китай олимпиадата бе катализатор за развиването на зимните спортове и страната взе решение да влага над 200 милиарда $. Тяхната тактика включва построяването на 1000 курорта до 2030 година и над 300 милиона скиори. Така е когато имаш естествените благоприятни условия и когато това е националния интерес.
В България една трета от територията са планини, имаме над 140 върха над 2000 метра. Със сигурност има капацитет за развиването на още дребни зони, а всички знаем, че това доста усилва поминъка на района и би се борило дейно с демографската рецесия. Алпийските общини със ски туризъм в Австрия се трансфораха от най-бедните в едни от най-богатите. Индустрията ски спорт е обвързвана с доста браншове - хотелиерски, мебелен, хранително-вкусов, всевъзможен тип търговия. Всички тези долини се хранят от това. Почти на всички места става въпрос за частна самодейност, даже когато има потребност от някаква поддръжка от страна или общини, резултатът е, че има доста повече спомагателни налози, понижава безработицата, развива нови браншове на стопанската система. Зимата може да е няколко месеца, само че на същите тези места се развива и летен туризъм. Бумът на летния планински туризъм в цяла Европа е изкючителен. Необходимо е да намерим баланс с природата. Със сигурност, когато има предпочитание и тактика, можем да съвместим икономическото развиване с опазването на околната среда, тъй че тези два процеса да вървят ръка за ръка. Относно Формула 1 в България, уповавам се един ден да имаме и писта за Формула 1.
- Преди време постоянно ви питаха дали с изключение на семействата на надпревари от Световната купа БФСки ще има и състезатели на международно ниво. Сякаш този въпрос към този момент отпадна...
- Когато пристигнах в тази федерация преди 20 години, не съм си и помислял, че някой българин, в която и да е дисциплинираност, ще е притежател на бистър глобус. Или, че в България ще има съревнование по втурване от Световната купа. Е, случи се. Когато Радослав Янков го реализира, отидохме при тогавашния министър на спорта Красен Кралев и помолихме във всички вероятни центрове да се работи предпочитано с деца за сноуборд. Срещнахме поддръжка и програмата бе задействана в 4 центъра. Сега Радо пристигна и ми сподели - „ на това момче Петър Гергьовски от Чепеларе му споделих да се запише в клуба “. А през днешния ден Петър към този момент е карал на финали на Световна купа. И под това потомство идва последващо, също със мощни състезатели, със мощни треньори, по тази причина Радо споделя, че е спокоен за бъдещето. Имаме гении като Тервел Замфиров (световен младежки и студентски първенец и четвърти на Световната купа в Банско) Кристиан Георгиев (световен младежки шампион), Александър Кръшняк (двукратен международен вицешампион), Малена Замфирова (втора на Европейската купа в Банско 2024), Андреа Коцинова (сребърен и бронзов орден от младежкия олимпийски фестивал 2023 г.) и други Искаме и през Алберт да реализираме нещо сходно. През програмата „ Научи се да караш ски “ са минали 45 000 деца, отзивите са доста положителни. Това ни е едно от най-големите достижения като федерация. Но още веднъж стигаме до въпроса за инфраструктурата. България има опция да направи уреди по цялата Стара планина. Жалко е, че на държавно равнище не се схваща, че е належащо доста малко - да се оправи законодателството по този начин, че частната самодейност да сътвори инфраструктурата - лифтове, писти и уреди за софтуерен сняг. Така този спорт може да стане наличен за всички наши деца и бъдещи първенци.
- Вие сте член на Съвета на ФИС, какви са насоките за развиването на ски спортовете в международен мащаб за идващите години? На последните откривания на сезона в Зьолден даже имаше изказвания за звезди като Микаела Шифрин, които звучаха като самобитен екологичен екстремизъм...
- Не бих го нарекъл екологичен екстремизъм, може би просто махалото е отишло прекалено много в едната посока. Очаквам нещата да се балансират. Световната федерация върви ръка за ръка с Опазването на Околната среда. Имаме подписана тактика от всички страни, която обрисува проектите за идващите 10 години и по какъв начин да развиваме спорта в баланс с природата. Има и раздел, обвързван с климатичните промени. Той е в единодушие със международните трендове.
- Има ли в БФСки друго отношение към зимните ни курорти? Фаворизиран ли е Банско?
- Правили сме и продължаваме да вършим надпревари и в Боровец, a в Пампорово предходната година имаше Световна купа по сноуборд. Единственият фактор са разпоредбите на ФИС. Изискванията за денивелация, механически условия, финални зони - има места, на които не можем да ги осъществим поради естествените дадености. Иначе съм приказвал с най-големите корифеи в построяването на зимни курорти в света. Идвали са тук, гледали са всичките ни планини и споделиха - България може да има пет супер курорта от средноевропейски мащаб и към шест-седем на районно равнище. Тогава ще имаме и доста повече деца и повече занаят в съответните райони.
- Но ето, че имаме Алберт Попов, който е от София и се е учил да кара на Витоша, а в този момент завоюва слалом от Световната купа...
- Бюджетите на ски федерациите на водещите ски народи са сред 60 и 100 милиона евро. Казвам го, с цел да е ясно против какво се бори Алберт. Но той си е откърмен от дребен със ските на Витоша, с помощта на майка му Мартина, която е доста мощен човек и това е асъдействало за неговите триумфи, както и неговите първи ски учители. Аз бях индивидът, който u предложи Алберт да отиде в Австрия още в гимназията. Може би помните и тежката злополука там, която той претърпя - след нея му споделих, че би трябвало самичък да реши дали желае да продължи. Показа доста мощен темперамент и целенасоченост. След това взехме решение да тренира с немския тим със своя треньор Иво Борисов. Научи доста там, а това ни даде убеденост, че нещата рано или късно ще се случат. Огромна поддръжка оказаха и Марк Жирдардели, и Алберто Томба, и Килиан Албрехт, който е управител на Микаела Шифрин. След слалома в Гургъл през ноември и тримата ми се обадиха без значение един от различен и ми споделиха - да знаеш, ще се случи, имаме вяра в него. И ето, случи се победа от Световната Купа на 8 януари. Какво да кажа - 45 години стигат... Това, което Алберт направи, постоянно е било моя фантазия - това е история. Да повторим това, което сме имали. Смятам, че той е прелестен дипломат на България и образец за всички подрастващи.
- А може ли и София да се възползва от все по-голямата му известност, да вземем за пример за някой нощен слалом от Световната купа на Витоша?
- Всичко може, в действителност това от дълго време сме го говорили с ФИС. Казват: „ Пистата става, само че би трябвало цялата инфраструктура да се смени “. Трябва осветлението да е друго, с цел да може да работят актуалните камери. На Витоша може да се направи и великански слалом, и слалом, и нощен слалом, които да влязат в спортната история. Ако страната даде нужните позволения, това може да се случи в границите на 3 години. Не е толкоз комплицирано. Има ли предпочитание, всичко може да стане. Колкото по-бързо се подхващат нужните законови промени, с цел да се построи нужната спортна инфраструктура, ще има опция за всички дребни ски зони, в това число и Витоша, да се подменят ски оборудванията, с цел да може да се роди новият Алберт Попов!
Цеко Минев е роден в София през 1960 година Завършва компетентност „ Cчетоводство и надзор “ в УНСС. В ролята си на предприемач и бизнесмен е прочут като акционер в Първа капиталова банка, а като състезателен началник – с активността си в ски спорта.
Президент на Българската федерация по ски от 2003 година Член на Съвета на Международната ски федерация (ФИС) от 2021 година Вицепрезидент на БОК, отговарящ за развиването на зимните спортове, основен уредник на 11 събития от Световните купи по алпийски ски и сноуборд в България.
Инфо: " Труд "