В късните часове на 8 март 2014 г., Боинг 777,

...
В късните часове на 8 март 2014 г., Боинг 777,
Коментари Харесай

Мистериозното изчезване на Полет 370

В късните часове на 8 март 2014 година, Боинг 777, осъществяващ полет MH370, се готви да излети от летището на Куала Лумпур, Малайзия към Пекин, Китай. 42 минути след среднощ екипажът получава позволение за политане. На борда на самолета се намират Капитан Захари Ахмад Шах, неговият асистент – Фарик Абдул Хамид, 10 други членове на екипажа и 227 пасажери.

По-малко от час след излитането, мощният Боинг се намира над Южнокитайско море, на височина 10 670 м. или 35 000 фута. Небето е ясно, времето умерено. Всичко наподобява наред и екипажът на пътническия полет пожелава „ Лека нощ “ на контролната кула в Куала Лумпур, в очакване да се свърже с диспечерите в Хошимин.
Само 2 минути по-късно MH370 мистериозно изчезва от радарите, посредством които реализира връзка с Куала Лумпур, Хошимин и Банкок, а транспондерите му са изключени. Загубата на този сигнал прави следенето на самолета на практика невероятно. Това може да се дължи на срив в системата или на преднамерено изключване на сигналите от някого, който се намира на борда. Всички опити за свързване с МН370 са несполучливи. Самолетът наподобява е липсващ без да остави никаква диря след себе си. Тъй като по този начин и не идва до крайната си дестинация – Пекин, Боинг 777 е разгласен публично от управляващите за липсващ. Така стартира най-скъпото следствие в историята на авиацията. В него се включват екипи от Малайзия, Китай, Австралия, Америка и други
Най-щателно се претърсва територията към Южнокитайско море и границата с Тайланд, където пътническият аероплан изгубва сигнала си. Част от събраните по-късно доказателства демонстрират, че след този миг МН370 се е отклонил от маршрута си и е направил импровизиран десен завой, последван от изострен завой наляво. Това са последните данни, които проверяващите имат за мистериозно изчезналия аероплан. Не са открити никакви артефакти, остатъци или парчета от Боинг 777. Записите от спътниците демонстрират, че всички системи и технологии на борда на самолета са били в редовност сега на изгубването му. Въпреки този факт, сигналът към и от него е заглъхнал.
В последна сметка следствието доближава до извода, че пътническият аероплан е липсващ някъде в южните елементи на Индийския океан. Започват огромни подводни претърсвания, само че от МН370 няма и диря. Издирването продължава все по този начин безуспешно повече от 16 месеца.
Конспирации, загадки и различна история в електронния алманах на Списание 8

И ето, че нещо изниква край противоположната страна на крайбрежията на Индийския океан. На 29 юли 2015 година е открита двуметрова железна отломка, чийто сериен номер демонстрира, че тя е част от самолета на изгубения Полет 370. Това навежда проверяващите на мисълта, че той се е разрушил някъде край крайбрежията на дребния остров Реюнион, източно от Мадагаскар, където е открита металната част от корпуса му.

По-късно са открити и други елементи от аварирали самолети, само че не е доказано, че са част
точно от МН370.
Все отново главната доктрина за изгубването на малайзийския аероплан е точно, че той се е разрушил. Макар и да не са открити твърди доказателства и други елементи от него.
Какви са евентуалните аргументи за случая? Първата от тях е, че на борда на самолета са се качили двама пасажери, които изглеждали подозрителни. Оказало се, че те пътуват незаконно - с крадени паспорти, и са търсени от Интерпол. Това разсънва съмнения, че може точно те да са отвлекли самолета и неговите пасажери, като част от терористичен акт. Разследващите органи обаче не съумяват да свържат двамата нередовни пасажери с никоя от известните терористични организации. По-късно е открито, че двамата мъже са пътували, скрити под непознати самоличности, в търсене на леговище.

Втората догадка повдига обвинявания на различен пасажер на борда, който е разпознат като въздушен инженер, притежаващ уменията да завземе контрола над Боинг 777, и да го отвлече. Но и за тази догадка не са открити твърди доказателства и остава непотвърдена.
Според третата доктрина на борда на Полет 370 е станало късо съединяване и самолетът е избухнал в пламъци. Това може да е повода за изгубването на сигнала, предаван от Боинг 777. Спонтанната смяна на маршрута пък може да е била в отговор на пожара, като акт за непланирано незабавно приземяване на територията на най-близкото летище. Ако е имало огромен пожар на борда, това може да е компрометирало зареждането на основни системи и функционалности. Но и тази доктрина не е потвърдена, още повече, че няма подаден сигнал за помощ от страна на водачите на Полет 370.
Други догадки допускат, че може да е настъпила постепенна загуба на налягане в пилотската кабина и самолета, което да е довело до загуба на схващане и надзор на двамата водачи. Това обаче е малко евентуално, защото при такава повреда автоматизирано се дават избавителни маски, заредени с О2. Но единствено за несъмнено време – 12 мин. за пасажерите и 1 час за водачите. На първо време разхерметизацията не може да бъде изключена като версия. По-късно обаче тази доктрина е опровергана, защото се потвърждава, че час и половина след загубата на сигнала някой е траял да трансформира курса на самолета.
Специално следствие, направено след мистериозното изгубване на Полет 370, изрича остри подозрения и обвинявания към самия капитан на полета. Той се трансформира в основен обвинен за случая. В дома му е открит симулатор за хвърчене, който се допуска, че съдържал подозрителен маршрут с последна точка – южните елементи на Индийския океан. Но дали това е просто съвпадане или изрично доказателство, проверяващите спорят и до през днешния ден. Ако водачът на МН370 съзнателно е разрушил или отвлякъл самолета, както допускат мнозина, изниква въпросът какъв е бил неговият претекст?
Захари Ахмад Шах по това време бил 53-годишен, женен с три деца. Кариерата му като водач е внушителна – над 33-годишна. Опитът му в разнообразни обстановки, също. Разследващите откриват, че преди да реализира Полет 370, Шах нямал нито финансови проблеми, нито сведения за някакво психологично заболяване, нито бил претърпял някакви житейски или поведенчески промени или контузии. Според някои теории осъщественото от него (ако приемем, че той в действителност е фактическият причинител на взривяването на самолета) е терористичен акт. Според други е политически аргументиран протест, поради осъждането на тогавашния опозиционен водач на Малайзия Ануар Ибрахим, което се случило единствено няколко часа преди излитането на МН370. Но може би най-съдържателните съмнения са за елементарна пилотска неточност.

Има подозрения, че може и вторият водач да е виновен за изгубването на МН370. Фарик Абдул Хамид е 27-годишен по това време. Той бил жизнеспособен юноша, на който скоро предстояло да се ожени. За него обаче проверяващите също не могат да открият претекст или причина да извърши сходно нападение и сигурен гибелен акт.
Официалният отчет на държавното управление на Малайзия от 2018 година удостоверява, че не е имало техническа щета на борда на самолета и някой ръчно и съзнателно е изключил системите му по този начин, че сигналът му да бъде загубен и да се прекрати всяка връзка с контролните кули. Любопитен факт е и че следствието открива, че МН370 е траял да лети още цели 7 часа след изгубването на сигнала му, което ни връща към главната доктрина, че самолетът е бил отвлечен, похитен и се е разрушил, откакто горивото му е свършило. Но, както казахме и нагоре, парчета и елементи от него съвсем напълно липсват. А кой е незнайният причинител на закононарушението остава мистерия и до през днешния ден.
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР