В Мароко тестваха първият в света офроуд автомобил със слънчеви панели
В един безоблачен ден в Мароко дребен, зелен автомобил със странна форма си проправя път през гъстите гори, планинските пътеки и пустинните пясъци на страната, задвижван само от слънцето, което грее от горната страна.
1000-километровото тестово шофиране на " Stella Terra " - първият в света офроуд слънчев автомобил, съгласно основателите му, беше осъществено от студенти от Технологичния университет в Айндховен, с цел да се показва капацитетът на устойчивия превоз.
" Тествахме „ Stella Terra “ интензивно. Започнахме в северната част на Мароко и изминахме над хиляда километра през разнообразни пейзажи, с цел да приключим пътуването си в Сахара - всичко това задвижвано от слънцето ", изяснява Брит ван Хулст, финансов управител на плана на екипа.
Автомобилът е планиран за сложни терени и е кадърен да измине над 630 км за един ден, в случай че грее слънце, а пробегът му е към 550 км според от терена, оповестява Евронюз. Двуместният „ Stella Terra “ употребява слънчева сила посредством панелите на покрива си, което значи, че няма потребност от зарядни станции или гориво.
Екипът приключи пътуването си със слънчева сила в неделя, 15 октомври, като Stella Terra се показа над упованията единствено с няколко дребни корекции по пътя, като да вземем за пример подмяна на счупена кормилна щанга.
Въпреки това екипът, който стои зад автомобила, упорства, че транспортното средство е надминало упованията, като в последна сметка е употребило 30% по-малко сила от предстоящото.
Изработеният по поръчка преобразувател за слънчевите панели е бил по-ефективен при превръщането на слънчевата светлина, всмукана от слънчевите кафези, в електрически заряд, в сравнение с са се надявали.
" В естествени условия към този момент е мъчно да се сътвори енергийно ефикасен автомобил, който да може да се оправя с тежки условия, да не приказваме за консолидираното на слънчеви панели в автомобила, към момента не съм видял някой да го направи ", споделя Маартен Щайнбух, специалист по подвижност и професор в Технологичния университет в Айндховен. " Очаквам, че след пет до 10 години електрическите коли ще бъдат част от цялата ни енергийна система. А когато се появят домашните акумулатори, ще бъде допустимо даже да произвеждате сила посредством слънчев автомобил и да я доставяте назад в дома си. Иновациите на Solar Team Eindhoven могат да трансформират бъдещето ", добави той. /БГНЕС