Нарушенията на трудовите права продължават да бъдат сериозен проблем за

...
Нарушенията на трудовите права продължават да бъдат сериозен проблем за
Коментари Харесай

Нарушенията на трудовите права остават сериозен проблем за работещите

Нарушенията на трудовите права не престават да бъдат сериозен проблем за работещите в България. 

Двама адвокати от Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ) – доктор Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ, и адв. Николай Стоянов от отдел „ Правна протекция на труда “, разискват пред БНР най-честите нарушавания на трудовите права у нас. 

От ексклузивен труд без възнаграждение и липса на почивки до случаи на работа без трудов контракт или понижаване на заплатата без единодушие – описът с проблеми демонстрира, че трудовите права на доста чиновници постоянно се подценяват. Сред най-важните от тях са следните:

Стоя на работа след работно време. 

Трудът, който се поставя отвън откритото работно време, е ексклузивен труд. Извънредният труд е неразрешен, с изключение на в ясно изброените от закона случаи, като да вземем за пример за попречване, преодоляване и превъзмогване на последствията от бедствия и други Положеният ексклузивен труд се заплаща с нарастване, уговорено сред служащия или служителя и работодателя.

Не употребявам обедната си отмора. 

Работниците и чиновниците имат право на почивки в работния ден. Те могат да бъдат една или няколко, като почивката за хранене не може да бъде по-малка от 30 минути. Почивките в работния ден по предписание не се включват в работното време. 

Работя по време на отпуска. 

Всеки един чиновник има правото на най-малко 20 календарни дни заплатен годишен отпуск. Единственото право на работодателя е да отсрочи използването на годишния заплатен отпуск заради значими аргументи, само че не и да го откаже. Включително използването на отпуск не може да бъде обезщетено и с парична сума. 

Назначен/а на една служба, а работя на друга. 

При подписване на трудовия контракт работодателят е задължен да връчи на служащия или служителя длъжностна характерност. Длъжностната характерност конкретизира размера и кръга на условията към служащия или служителя за осъществяване на длъжността, неговите трудови функционалности и отговорности.

Работя без трудов контракт. 

Преди да стартират работа, служащите и чиновниците би трябвало да получат образец от трудовия си контракт, подписан и от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в Национална агенция за приходите и копие от длъжностната характерност. За да са сигурни, че работодателят им е правилен, служащите могат да ревизират посредством публикуван от Национална агенция за приходите личен идентификационен код регистриран ли е фактически трудовият им контракт, на какво работно време и върху какъв застрахователен приход са обезпечени.

Нямам длъжностна. 

Нямам достъп до трудовата си брошура и други мои документи.!

Работникът или служителят при документално искане има право да получава заверени копия от съхраняваните за документи, а работодателят е задължен да му издаде и даде нужните документи, удостоверяващи обстоятелства, свързани с трудовото правно отношение, в 14-дневен период от настояването.

Изпращат ме в командировка без мое единодушие. 

Работодателят може да командирова служащия без негово единодушие за не повече от 30 календарни дни без спиране. Командироване за период, по-дълъг от 30 календарни дни, се прави с документално единодушие на служащия или служителя.

Следва да се има поради, че според закона работодателят не може да командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал стадий на лекуване ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст, без нейното категорично документално единодушие.

Не ми заплащат командировъчните. 

Намаляват ми заплатата без мое единодушие. 

Законът планува, че изменение на трудовия контракт (включително и размера на възнаграждението) се позволява единствено и само по документално единодушие сред страните.

В случай, че служащият или служителят не е склонен с препоръчаната от работодателя смяна в изискванията на трудовия контракт (включително и размера на заплатата) и не подпише спомагателното съглашение, то не поражда правни последствия. Остават да работят клаузите на подписания от двете страни

досегашните условия на трудовия контракт или спомагателното съглашение към него.

Не ми заплащат за ексклузивен труд. 

Налагат ми санкции. 

Работодателят изрично няма право и не следва да прави удръжки от трудовото заплащане за каквото и да било нарушение на трудовата дисциплинираност. Налагането на сходни „ санкции “ е жестоко нарушаване на трудовото законодателство.

Съгласно Кодекса на труда без единодушието на служащия или служителя не могат да се вършат удръжки от трудовото му заплащане с изключение на за: получени аванси; надвзети суми в резултат на механически грешки; налози, които по специфични закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на служащия или служителя, обезпечен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР