Германия инвестира значителни средства в терминали за втечнен природен газ

...
Германия инвестира значителни средства в терминали за втечнен природен газ
Коментари Харесай

Скъпите терминали за LNG в Германия не изплащат инвестицията в тях, а утежняват положението с високите цени на газа

Германия влага обилни средства в терминали за полутечен природен газ (LNG), с цел да обезпечи енергийна сигурност, само че високите разноски за тяхното потребление ги вършат едва ефикасни в покриването на газовите потребности на страната.

През 2023 година едвам към 8% от общия импорт на газ в Германия е минал през корабните терминали във Вилхелмсхафен, Брунсбютел, Лубмин и Мукран, съгласно данни на енергийния регулатор Bundesnetzagentur.

" Германските терминали са по-скъпи за доставка от тези в останалата част от Северозападна Европа, " заяви Касим Афган, търговски анализатор в Spark Commodities Pte, представен от Bloomberg. Той прецизира, че през февруари променливите разноски за регазификация в Германия са били със 86% по-високи спрямо други уреди в района. Това се дължи на по-високите разноски за ръководство на плаващи терминали, изключително през зимата, както и на по-големите загуби на горивен газ по време на регазификацията.

Тази неефективност води до забележителен необработен потенциал в Германия - страната разполага с най-вече свободни слотове за регазификация в Европа, което съгласно специалистите демонстрира икономическа неизгодност.

Първоначалната концепция за построяването на плаващи терминали през 2022 година беше да се понижи зависимостта от съветския газ и да се управляват разноските за сила. Сега обаче скъпата инфраструктура утежнява обстановката с така и така високите цени на газа , което е сериозен проблем за енергоемката немска стопанска система. Това предизвика апели от екологични организации за прекъсване на разширението на терминалите.
 Германия забрани на държавните газови терминали да одобряват съветски товари с LNG
Германия забрани на държавните газови терминали да одобряват съветски товари с LNG

Министерството на стопанската система на Германия инструктира държавния Deutsche Energy Terminal да не приема никакви доставки на съветски газ

Германия е внесла 4,8 милиона тона LNG през 2023 година - лек спад на годишна база и доста по-малко от вноса в прилежащите страни. Министерството на стопанската система акцентира, че терминалите са предопределени най-вече като " буфер за сигурност ". " Оценката на разноските за създаване на LNG терминалите, в това число тези, свързани с тръбопроводи, е към 5 милиарда евро - на половина по-малко от в началото плануваното ", съобщи представител на министерството.

Операторът Deutsche Energy Terminal регистрира импорт от 59 тераватчаса през оборудванията във Вилхелмсхафен и Брунсбютел, като и трите слота за потенциал през декември са сполучливо продадени. Нови уреди, като Stade покрай Хамбург и Wilhelmshaven II, ще стартират работа по-късно тази година, макар ниското потребление на към този момент наличната инфраструктура.

" Продължаването на разширението на тези уреди е неуместно ", разяснява Саша Мюлер-Крайнер, ръководещ шеф на German Environment Action, призовавайки за неотложно преустановяване на плана.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР