Променя ли ваксината срещу Ковид-19 менструалния цикъл? Ето какво казват фактите.
Упорит слух гласи, че имунизацията против Ковид-19 води до разстройства в месечния цикъл при дамите. Влияят ли в действителност имунизациите против ковид на менструацията? Ето какво споделят обстоятелствата:
Ново, удостоверява съществуването на феномен, следен у някои дами след имунизация против ковид: месечният цикъл се забавя с към един ден. Като цяло обаче имунизацията не води до други отблясъци върху менструацията. се забавя единствено минимално, а продължителността му си остава съвсем непроменена.
Редакцията предлага
" Много успокоителни резултати "
Основната авторка на проучването,, назовава резултатите „ доста успокоителни “. Тя се надява, че те ще оказват помощ за оборването на. За задачите на изследването са проучени данни на 3959 дами на възраст сред 18 и 45 години, които не употребяват хормонални контрацептиви. От тях 2403 са били имунизирани - 55% с препарата на BioNTech/Pfizer, 35% с Moderna и 7% с еднократната ваксина на Johnson & Johnson. Останалите 1556 дами са били неимунизирани.
Сравнени са били данните от три поредни менструални цикъла преди имунизацията с данните от три цикъла след нея. В контролната група на неимунизираните дами са били оценени данните от шест поредни цикъла.
Макар месечният цикъл да протича доста самостоятелно, общото е, че той продължава средно 5 до 7 дни, като сред две менструации нормално изминават около 21 дни. Важно е да се знае, че продължителността и периодичността на месечния цикъл се трансформират освен в хода на живота, само че и под въздействието на външни фактори като стрес.
Резултатите от проучването демонстрират, че след първата доза ваксина продължителността на месечния цикъл се трансформира приблизително с 0,64 дни. След втората доза менструалният цикъл се удължава с 0,79 дни. Ако имунизацията е била в интервала сред началото на менструацията и идната овулация, забавянето в цикъла е най-голямо. При дамите, получили двете дози в границите на един цикъл, се вижда удължение с два дни по отношение на неимунизираните дами.
От здравна позиция сходни минимални промени на менструалния цикъл не са основни. Световният съюз на гинеколозите преглежда като естествени всички промени в цикъла, които продължават по-малко от осем дни.
Възможната причина
Според създателите на проучването допустима причина за минималната промяна в месечния цикъл след имунизиране е реакция на имунната система, изключително когато тя създава така наречен цитокини.
Дали тези незначителни промени се следят и след имунизиране с други препарати и дали в дълготраен проект менструалният цикъл се връща към нормалния си темп - това следва да бъде проучено през идващите месеци.
*****
Вижте и това видео от архива ни:
Индия: в селото на безплодните жени
Източник: dw.com
КОМЕНТАРИ