Украйна се стреми да сключи сделка с България през юни

...
Украйна се стреми да сключи сделка с България през юни
Коментари Харесай

Украйна иска да сключи ядрена сделка с България през юни

Украйна се стреми да подписа договорка с България през юни за придобиване на нуклеарни реактори, с цел да компенсира загубата на Запорожската централа, завзета от Русия, разкри Петро Котин, началник на украинската държавна компания за нуклеарна сила " Енергоатом ", в изявление за „ Ройтерс “.


Новите реактори ще бъдат конфигурирани в атомната електроцентрала " Хмелницки " в Западна Украйна и ще бъдат оборудвани с съветско съоръжение, което Киев желае да внесе от България, съобщи в изявление Петро Котин.

Русия получи надзор над Запорожската централа, най-голямата нуклеарна централа в Европа, откакто стартира нашествието си в Украйна през февруари 2022 година Шестте нуклеарни реактора на Запорожката централа сега са спрени.

" Преговорите сред държавното управление на Украйна и България не престават, и мисля, че някъде през юни ще имаме резултат от сключването на контракти с България за закупуване на това съоръжение ", сподели Котин в изявлението.

" Поставих (задачата) пред нашата строителна организация и Хмелницката централа да бъде подготвена за инсталиране до юни ", сподели той, визирайки първия от двата реактора, който ще бъде подготвен за инсталиране незабавно.

Той съобщи, че в случай че той бъде доставен в точния момент и в цялостен размер, „ Енергоатом “ ще има подготвеност да стартира пусковите работи по новия реактор след 2 до 3 години - интервал, който е нужен и за производството на турбината за блока. Енергоатом води предварителни диалози с General Electric (GE.N), отваря се нов раздел за създаване на турбината, сподели той.

Вторият реактор ще бъде конфигуриран по-късно, само че към момента няма прецизен период.

България авансово е определила цената на двата реактора на 600 млн. $, само че София има предпочитание да усили цената на оборудването, което с изключение на от България може да се купи единствено от Русия, сподели той.

„ Има непрекъснато предпочитание от българска страна да реализира по-големи изгоди за себе си от тези 600 млн. $ и колкото повече време минава, толкоз по-високи цени показват, само че ние към момента сме фокусирани върху цената от 600 млн. $ ", сподели Котин.

Той съобщи, че " Енергоатом " има намерение да построи още два реактора в Хмелницки въз основата на американския реактор AP-1000 и че компанията ще стартира да излива бетон за двата нови блока при започване на април.

След загубата на Запорожката АЕЦ Украйна разчита на нуклеарна сила от три настоящи централи в страната с общо девет реактора, в това число два реактора, които сега работят в централата в Хмелницки.

Украйна не се е отказала от проектите си един ден да рестартира Запорожската електроцентрала и че за разлика от Русия ще може и ще знае по какъв начин да я пусне още веднъж в употреба.

" Русия към момента споделя, че ще рестартира централата, само че механически не може да я пусне, тъй като няма електропроводи, вода и личен състав ", сподели Котин и добави, че Москва не желае да признае това на политическо равнище.

На бойното поле обаче самите украински войски са в застой, откакто предходната година се пробваха да проведат контраатака, която се оказа неспособна да пробие съветските отбранителни линии в Запорожка област.

" Енергоатом ", който резервира личния състав, управлявал " Запорожие ", ще бъде подготвен да рестартира централата след нейното " деокупиране " и към този момент е обучил специфични екипи за това.

След взривяването на язовир " Каховка " централата загуби непрекъснатия приток на вода от река Днепър, нужна за енергоблоковете, и към този момент централата разполага единствено с дребен ресурс в езеро наоколо до оборудването.

Според Котин при сегашните условия единствено един реактор може да работи не повече от един месец и по-късно би трябвало да бъде изключен заради липса на вода за охладителната му система.

Той означи, че с цел да се рестартира централата, би трябвало или да се възвърне разрушеният язовир Каховка, или да се изградят помпи, които да доставят вода от Днепър.

" Това лишава някъде към две години, само че това е за главните скъпоструващи ограничения. През това време ще бъде допустимо да се ревизират всички системи и в случай че няма бойкот, всички останали системи ще бъдат подготвени за стартиране в употреба. " /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР