Учени от Университета на Саутхамптън изчислиха количеството на въглеродни емисии

...
Учени от Университета на Саутхамптън изчислиха количеството на въглеродни емисии
Коментари Харесай

До 2025-а емисиите на CO2 ще достигнат нива, каквито не е имало на Земята от 3.3 млн. години

Учени от Университета на Саутхамптън пресметнаха количеството на въглеродни излъчвания по време на най-топлия интервал от епохата на плиоцена – преди близо 3.3 млн. години. По това време морското ниво е било доста по-високо, а полярните шапки – доста по-малки. Самата планета е била с 3°C градуса по-топла от през днешния ден. Изследователите имат вяра, че до 2025-а в атмосферата ни ще има доста по-голямо количество CO2 – такова, каквото на Земята не е имало през последните 3.3 млн. години.

Екипът е употребявал миниатюрен фосилизиран зоопланктон от седименти в дълбините на Карибско море, с цел да изчислят атмосферния въглероден диоксид. Композицията на тяхната обвивка зависи от pH-то на водата, което от своя страна се въздейства от атмосферното CO2. Проучването им се концентрира върху интервал от 200 000 години (преди към 3.35 млн. години). Фокусът им пада върху средата на плиоцена, когато климатът постепенно е започвал да се затопля (и когато междинните световни температури са били доста по-високи от днешните). Именно по този метод откривателите са съумели да открият по какъв начин равнищата на въглероден диоксид са се променяли на всеки 3000-6000 години.

„ Знанието за CO2 по време на геологичното ни минало е от значително значение, защото ни демонстрира по какъв начин климатичната система, ледените покривки и морските равнища са се променяли въз основа на по-високите равнища на CO2. Решихме да изучим извънредно в детайли този съответен времеви период, защото ни дава доста добра контекстуална информация за настоящето положение на климата “, споделя доктор Елвин де ла Вега, основен началник на изследването.

Д-р Де ла Вега и сътрудниците ѝ откриват, че по време на най-топлите години от този интервал равнищата на въглероден диоксид са били сред 380 и 420 елементи на милион (ppm) в атмосферата. През май 2020-а ние преминахме прага от 417 ppm.

Тази стойност се трансформира непрекъснато в резултат на няколко фактора, само че наклонността за нарастване е ясно открита. През последното десетилетие равнищата са се покачвали с към 2.4 ppm на година. Дори и да приемем една по-консервативна стойност за настоящето равнище, след 5 години ще задминем равнищата от плиоцена.

Изследването е оповестено в Scientific Reports.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР