2 януари – Почитаме Свети Силвестър Римски
Църквата уважава паметта на на 2 януари. Силвестър е латинско име, което значи „ гора “, „ залесен “, „ лес “. Този празник се назовава още Карамановден, Волски празник, Риначовден.
Житие на Свети Силвестър Римски
Св. Силвестър се родил в Рим. Негов преподавател във вярата и науката бил благочестивият презвитер Кирин.
В столицата на международната империя тогава идвали доста странници, а младият Силвестър доста обичал да ги подслонява в гостоприемния си дом. За повече от година негов безценен посетител бил един източен свещеник – Тимотей, който дошъл в Рим да благовествува на езичниците, които били голямо мнозинство в този интернационален град, а християните били към 200 000. Евангелският просветител спечелил мнозина идолослужители за Христа и Църквата, само че градският шеф Тарквиний заловил свещеник Тимотей и го затворил в тюрма. Три пъти го изтезавали с камшик, с цел да се отхвърли от християнската си религия и тъй като останал неотстъпчив, той бил обезглавен.
Градоначалникът повикал Силвестър да принесе жертва на боговете и го заплашил с мъчения и гибел, в случай че не извърши затоведта. Свети Силвестър Римскипредвидил близката гибел на користолюбивия и нечовечен шеф и му дал отговор с евангелските слова от притчата за безумния паралия: „ Нощес ще ти изискат душата “ (Лука 12:20) – и му декларирал, че неговите закани няма да се осъществен! Самонадеяният Тарквиний наредил да заведат Силвестър в тюрма и да го оковат във вериги, само че като седнал да обядва, заседнала рибена кост в гърлото му и към среднощ починал. Силвестър бил освободен от пандиза.
Когато станал на 30 години, Свети Силвестър Римски бил ръкоположен за дякон от папа Милтиад, а след неговата гибел бил определен за Римски свещеник и станал тридесет и пети папа.
През неговото светителство (314-335 г.) били извършени най-важните промени на Константин Велики (306-337 г.) за преустановяване на гоненията и за тържеството на християнството и спокойствието на Църквата. Чрез своите пратеници Осий Кордубски и двама презвитери Свети Силвестър Римски подписал актовете на Първия космополитен събор в Никея от 325 година. Преименувал неделния ден от „ ден на слънцето “ в „ ден Господен “, тъй като в неделния ден Господ Иисус Христос възкръснал от мъртвите. С думи и каузи светителят надзиравал своите духовни рожби. Стегнал дисциплината на клириците, като строго забранил да се занимават с търговия.
След доста и плодоносни писания, с които привлякъл в Христовата религия мнозина езичници и юдеи, св. Силвестър блажено умрял в Господа. Светите му мощи почиват в издигнатата от него гробница върху катакомбата „ Св. Прискила “ и неговата гробница е една от най-старите гробници на „ Вечния град “.
Традиции и традиции на Силвестъровден
В деня, в който почитаме Свети Силвестър Римски се отбелязва Силвестъровден. На Силвестъровден народът уважава едрия рогат добитък, с необикновен акцент върху воловете, които в предишното са били съществена впрегатна мощ. Заради това празникът на Свети Силвестър е прочут още като Волски празник или Карамановден. Според националното вярване, в случай че мъж откри кукуряк на този ден, то той и воловете му ще бъдат здрави през цялата година.
Обичаи и ритуали
Празничните традиции на Силвестъровден имат очистителен темперамент. Те включват разчистване на оборите, където не е ринато от Коледа.
През нощта против празника момците, които са коледували, обикалят домовете, в които има наедрял добитък. Те потеглят с музика, песни и фенери. Стопаните оставят портите отключени и връзват кучетата, с цел да не пречат на „ риначите “. В обора приготвят блага като пита, месо и вино, оставени в нова торба. Ако мома чака обичания си, тя подготвя специфичен подарък за него.
Мъжете почистват обора, взимат оставените блага и си потеглят безмълвно. На идващия ден стопанинът може да ги предложения на посетители в символ на.
Отмъщение и символика
Ако момък се почувства афектиран от обичана, на Силвестъровден той може да си отмъсти. Вместо да почисти обора, прибавя още тор вътре. Това се счита за огромен позор за момата и фамилията ѝ. В подобен случай бащата бърза да „ измие срама “, като почисти обора. Празникът приключва с огромно хоро на площада.
Регионални разлики
В Западните Родопи денят е прочут като Сполезов. Подобно на, хората наблюдават кой пръв ще прекрачи прага на дома. Вярва се, че в случай че първият посетител е добър и състоятелен човек, годината също ще бъде добра и благополучна.
На трапезата за Силвестъровден не се поставят свинско месо и сланина, с цел да бъдат животните здрави през годината.
В Западните Родопи назовават деня Сполезов и гледат кой пръв ще влезе в къщата. Гостът би трябвало да е добър и състоятелен човек, с цел да бъде и годината, която идва добра и заможна. Не се поставят свинско месо и сланина, с цел да бъдат здрави животните.
Имен ден на 2 януари честват: Силвестър, Силвия, Силвана, Серафим, Гopан, Гopица.
Защо почитаме Свети Силвестър Римски?
Свети Силвестър Римски е една от най-почитаните персони в историята на християнството. Паметта му се празнува на 2 януари и е обвързвана с голям брой традиции и вярвания.
Основните аргументи за почитането му са:
Кръщението на император Константин Велики: Според легендата, точно Свети Силвестър кръщава публично римския император Константин Велики. Това събитие се смята за началото на интервала на приемливост към християнството в Римската империя и слага началото на така наречен „ константинова епоха “.
Покровител на животните: Свети Силвестър Римски се счита за настойник на животните, изключително на едрия рогат добитък. Това е повода празникът му да се свързва с традиции, ориентирани към благополучието на домашните животни.
Очистителни традиции: На този ден се правят разнообразни ритуали за прогонване на злите сили и ликвидиране на дома и оборите. Тези традиции са свързани с концепцията за обновяване и начало на нов живот.
Професионален празник на биволовъдите: Свети Силвестър е настойник на биволовъдите, заради което на този ден се празнува и техният професионален празник.
Други забавни обстоятелства за Свети Силвестър:
Дълголетие: С своите 21 години и 11 месеца на папския трон, Свети Силвестър е един от най-дълго управлявалите римски епископи.
Изпитания: Според преданията, той е претърпял голям брой тествания поради вярата си, в това число мъчения и затвор.
Символ на самообладание и неизменност: Свети Силвестър Римски е образец за човек, който е останал правилен на своите убеждения, макар компликациите.
Защо е значимо да помним Свети Силвестър?
Почитането на Свети Силвестър Римски ни припомня за значимостта на вярата, търпението и постоянството. Той е знак на вярата и на успеха на положителното над злото. Освен това, празнуването на този ден ни свързва с традициите и обичаите на нашите предшественици.
На какво ни учи той?
Свети Силвестър Римски, като една от най-почитаните фигури в християнството, ни оставя богата духовна завещание и ни учи на голям брой полезности.
Ето някои от най-важните уроци, които можем да извлечем от живота и делото му:
Вяра и неизменност: Въпреки компликациите и гоненията, Свети Силвестър остава правилен на своите убеждения. Това ни учи да бъдем непрекъснати в своята религия и да не се отхвърляме от полезностите си, даже когато срещаме трудности.
Търпение и примирение: Животът на Свети Силвестър е изпълнен с тествания, само че той ги приема със примирение и самообладание. Това ни учи да бъдем търпеливи и да не се отчайваме, когато нещата не се развиват по нашия проект.
Милост и съчувствие: Свети Силвестър е бил прочут със своята благосклонност и съчувствие към нуждаещите се. Това ни приканва да бъдем състрадателни към ближните си и да им оказваме помощ в сложни моменти.
Толерантност и съгласие: Като папа, Свети Силвестър способства за установяването на приемливост към християнството в Римската империя. Това ни учи на значимостта на разговора и разбирателството сред другите религии и култури.
Служение на ближните: Целият живот на Свети Силвестър Римски е отдаден на служението на ближните. Това ни въодушевява да бъдем потребни на обществото и да се грижим за хората към нас.
В умозаключение, Свети Силвестър ни учи на доста скъпи качества, които могат да ни оказват помощ да живеем по-добър и логичен живот. Неговата религия, самообладание, благосклонност и служение са образец за всички нас.
Как можем да почетем паметта му?
Почитането на паметта на Свети Силвестър Римски е метод да изразим своята признателност за неговия принос към християнството и да се свържем с богатата история и обичаи на нашата религия. Ето няколко метода, по които можем да създадем това:
Църковни служби: Участието в църковните служби, отдадени на Свети Силвестър, е един от най-традиционните способи да почетем паметта му. Молитвите и песнопенията, които се извършват по време на тези служби, ни оказват помощ да се свържем с него и да изразим своята религия.
Лична молитва: Можем да се обърнем към Свети Силвестър в персонална молитва, като го помолим за покровителство и благословение. Можем да му благодарим за неговия образец и да го молим да ни помогне да живеем по-добър и по-смислен живот.
Добродетели: Стремежът да подражаваме на добродетелите на Свети Силвестър е различен метод да почетем паметта му. Можем да се стремим да развиваме във себе си религия, самообладание, благосклонност, съчувствие и служение на ближните.
Добри каузи: Извършването на положителни каузи в памет на Свети Силвестър е още един метод да го почетем. Можем да помогнем на нуждаещите се, да се грижим за животните или да участваме в доброволчески акции.
Обучение: За да разберем по-добре живота и делото на Свети Силвестър, можем да четем книги и публикации за него, да посещаваме църкви и манастири, свързани с неговото име, или да участваме в просветителни стратегии, отдадени на християнската история.
Предаване на традициите: Можем да предаваме на идващите генерации знанията за Свети Силвестър и обичаите, свързани с неговия празник. Това ще помогне да се резервира жива паметта за този светец и да се укрепят християнските полезности в нашето общество.
Почитането на Свети Силвестър не е просто фиктивен акт, а израз на нашата религия и предпочитание да живеем съгласно християнските правила. Като помним и почитаме този светец, ние се свързваме с богатата история на християнството и черпим ентусиазъм за личния си живот.