На 4 януари православната църква чества събор на Свети 70

...
На 4 януари православната църква чества събор на Свети 70
Коментари Харесай

4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

На 4 януари православната черква празнува събор на Свети 70 апостоли. Освен 12-те си възпитаници Христос избрал и други седемдесет, които проповядвали учението му освен със слово, само че и с образеца на добродетелния си живот, с любовта си към Бога и индивидите, кръщавали повярвалите в Божието слово и вършели чудеса. Днес празнува паметта на всички тях дружно.

Проповядвали освен със слово, само че и с образеца на добродетелния си живот, самообладание, благост, каузи на християнска обич и правили чудеса. Православната черква утвърждава честването на празника на седемдесетте апостоли, с цел да покаже равенството сред тях и с цел да защищити от търсене на разлики в почитта към тях. Те били определени от Иисус Христос да проповядват богатствата новина на Евангелието.

 4 януари - Събор на Свети 70 апостоли Свети 70 апостоли / фотография с права на HappyWoman.bg

Повечето от имената на седемдесетте апостоли не се загатват в Новия Завет, а са известни само от Свещеното Предание. Изключение вършат единствено първите седем дякони, определени от дванадесетте апостоли, посочени в апостолските предания, само че те на никое място не са упоменати директно като апостоли.

Събор на 70-те апостоли значи общо празнуване.

Евангелският роман за Свети 70 апостоли

 Свети 70 апостоли 4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

Ето какво гласи евангелският роман за Свети 70 апостоли:

„ След това Господ избра и други седемдесет възпитаници и ги разпрати пред Себе Си по двама за всеки град и място, където Сам щеше да отиде, и рече им: жетвата огромна, а служащите малко; по тази причина молете Господаря на жетвата да изпрати служащи на жетвата Си. Вървете! Ето, Аз ви изпращам като агнета измежду вълци. Не носете ни торбичка, ни торба, нито обуща, и никого по пътя не поздравявайте. И в която къща влезете, първом казвайте: мир на тая къща!

И в случай че бъде там синът на мира, върху него ще почива вашият мир; в случай че ли не, ще се върне у вас; и в тая къща оставайте, яжте и пийте, каквото ви дадат; тъй като служащият заслужава своята заплата.

 4 януари - Събор на Свети 70 апостоли Свети 70 апостоли / фотография с права на HappyWoman.bg

Не прехождайте от къща в къща. И в който град влезете и ви одобряват, яжте, каквото ви сложат; изцерявайте болните, които са в него, и казвайте им: приближи се до вас царството Божие. В който пък град влезете и не ви одобряват, излезте по стъгдите му и кажете: и праха, полепнал по нас от вашия град, ви отърсваме; обаче да знаете, че се приближи до вас царството Божие... Който вас слуша, Мене слуша; и който се отмята от вас, от Мене се отмята; а който се отмята от Мене, отмята се от Оногова, Който Ме е пратил “.

Свети Седемдесет апостоли

 Свети 70 апостоли 4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

Св. евангелист Лука споделя, че Господ Иисус Христос с изключение на дванадесетте Си възпитаници, които вървяли след Него, избрал още седемдесет други, които разпратил по градове и села да проповядват словото Му. Той им дал мощ да правят чудеса като доказателство на проповядваната истина и поръчал да не се грижат за житейските си потребности, тъй като Бог няма да ги остави, а всичкото си внимание да съсредоточат в това – да приканват индивидите към безконечен живот.

Когато тези седемдесет апостоли се върнали след първата обиколка на своето проповедничество, с наслада те споделили на своя Учител: „ Господи, в Твое име и бесовете ни се покоряват! “ Иисус им дал отговор: „ Не на това се радвайте, а радвайте се, че имената ви са написани на небесата! “ (Лук. 10:17-20).

Подир възнесението на Господа светите апостоли били укрепени с благодатта на Св. Дух в деня Петдесетница и тръгнали старателно да продължат делото, което Христос им завещал. Те обиколили градове и села на обширната Римска империя, като проповядвали на всички места Словото Божие и кръщавали повярвалите. И несъмнено, трябвало да претърпят доста беди и гонения: евреи и езичници се въоръжили срещу тях, затваряли ги в тъмници, предавали ги на мъчения и мъченическа гибел, само че те всичко понасяли с самообладание и неотстъпчивост.

Св. деятел Павел написа от името на всички: „ Ние гладуваме и жадуваме, вървим голи и ни бият по лице, и се скитаме, и се трудим, работейки с ръцете си. Злословени – благославяме, гонение – поносим, хулени – молим се “ (1Кор. 4:11-13).

 4 януари - Събор на Свети 70 апостоли Свети 70 апостоли / фотография с права на HappyWoman.bg

Ето подобен бил животът на Свети 70 апостоли, само че осенени от Божията берекет, силата Господня очевидно им пособия в техните каузи. Изгонени от една страна, те отивали в друга, по който метод самото гонение способствувало да се популяризира Словото Божие. Така християнството бързо се популяризирало и закрепвало. И проповедта на апостолите се състояла по израза на ап. Павел „ не в безапелационни думи на човешка мъдрост, а в демонстрация на дух и мощ “ (1Кор. 2:4). Те поучавали освен с думи, само че и с образеца на своя благодетелен живот, на своята благост и самообладание и изключително на своята обич към Бога и индивидите. Болшинството от светите апостоли умрели от мъченическа гибел, само че направили безсмъртното дело на Христовата проповед.

Защо ги почитаме?

 Свети 70 апостоли 4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

Основатели на Църквата: Свети 70 апостоли са били първите мисионери, които са популяризирали християнството отвън рамките на Палестина. Те са положили основите на Църквата в доста страни и са предали на идващите генерации вярата в Иисус Христос.

Примери за религия и лоялност: Животът и делата на седемдесетте апостоли са цялостни с образци за религия, лоялност и неустрашимост. Те са правили чудеса, изцелявали заболели, възкресявали мъртви и са потърпевши за вярата си.

Вдъхновение за християните: Днес, ние почитаме Свети 70 апостоли като наши духовни наставници и като образец за това по какъв начин би трябвало да живеем като християни. Те ни въодушевяват да бъдем правилни на Христос, да разпространяваме Неговото слово и да служим на ближните си.

Какво можем да научим от Светите 70 апостоли?

 Свети 70 апостоли 4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

Свети 70 апостоли ни оставят богато завещание от уроци и ентусиазъм. Ето някои от най-важните неща, които можем да научим от тях:

Мисионерският дух: Апостолите бяха първите мисионери, които разпространиха Евангелието отвън рамките на Палестина. Те ни демонстрират, че всеки християнин е свикан да взе участие в разпространяването на Божието слово.

Силата на вярата и молитвата: Светите 70 апостоли правиха чудеса, изцеляваха заболели и възкресяваха мъртви посредством силата на молитвата и вярата в Бога. Това ни учи, че вярата е мощна мощ, която може да преобразува живота ни и света към нас.

Готовност за жертви: Апостолите бяха подготвени да страдат и да жертват всичко за Христа. Те бяха гонени, затваряни и даже убивани, само че не се отхвърлиха от вярата си. Това ни учи на неизменност и храброст в изповядването на Христос.

Служение на ближните: Апостолите служеха на хората, без да търсят персонална полза. Те се грижеха за болните, гладните и нуждаещите се. Това ни учи на съчувствие и обич към ближните.

Единство в разнообразието: Въпреки че бяха разнообразни хора с разнообразни характери, апостолите бяха обединени от обща цел – да проповядват Евангелието. Това ни учи на значимостта на единството в Църквата.

Радост в служението на Христос: Въпреки компликациите, които срещаха, апостолите изпитваха голяма наслада в служението на Христос. Това ни учи, че същинското благополучие се намира в Бог.

Как можем да използван тези уроци в нашия живот?

 4 януари - Събор на Свети 70 апостоли Свети 70 апостоли / фотография с права на HappyWoman.bg

Да споделяме вярата си с другите: Можем да приказваме за Христос със фамилията си, приятелите си и сътрудниците си.

Да се молим постоянно: Молитвата ни свързва с Бог и ни дава мощ да преодолеем компликациите.

Да служим на нуждаещите се: Можем да помогнем на бедните, болните и самотните.

Да участваме в живота на църквата: Църквата е нашето духовно семейство и място, където можем да растеме във вярата.

Да се радваме на живота: Въпреки проблемите, можем да намираме наслада в Христос и да бъдем признателни за всичко, което имаме.

Свети 70 апостоли са ни оставили богато завещание, което можем да използваме като управление в нашия християнски живот. Като следваме техния образец, можем да станем по-добри християни и да донесем повече светлина в света.

Как да отбележим този ден?

 Свети 70 апостоли 4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

Денят на Свети 70 апостоли е чудесна опция да се потопим в духовния живот и да изразим своята религия. Ето няколко метода, по които можем да отбележим този ден:

Участие в свещенодействие: На 4 януари в православните храмове се отслужват тържествени богослужения в чест на Светите 70 апостоли.

Прочитане на житията им: Можем да се срещнем с живота и делата на седемдесетте апостоли, като прочетем техните жития.

Молитва: Можем да се обърнем към Светите 70 апостоли с, с цел да ни оказват помощ да укрепваме вярата си и да следваме Христовия път.

Почитайки паметта на Светите 70 апостоли, ние показваме своята признателност за тяхната задача и се стремим да следваме техния образец в нашия личен живот.

Защо е значимо да означаваме този ден?

 Свети 70 апостоли 4 януари – Събор на Свети 70 апостоли

Денят на Свети 70 апостоли ни припомня за значимостта на вярата, мисионерската активност и служението на ближните. Като означаваме този ден, ние се свързваме с богатата история на християнството и се въодушевяваме да живеем съгласно ученията на Христос.

В България този празник се свързва с националните традиции и обичаи, като постоянно се вършат курбани и се провеждат събори в разнообразни обитаеми места. На този ден хората посещават църквите, с цел да възпламенят свещи и да се помолят за здраве и благоденствие.

Празникът на Светите 70 апостоли е част от зимния цикъл на българските празници и има дълбоки корени в националната просвета и религиозната традиция.

Освен това, на този ден се почитат и други светци и мъченици, в това число преподобни Зосима и страдалец Атанасий Киликийски, свети Григорий Лангърски, преподобни Теоктист, свещеник Кукумски, и доста други. Това прави празника още по-значим и богат на духовни послания и исторически препратки.

Кой чества имен ден през днешния ден?

 4 януари - Събор на Свети 70 апостоли Свети 70 апостоли / фотография с права на HappyWoman.bg

На 4 януари имен ден честват Тихомир и Тихомира. Тихомир e славянско мъжко име, произлизащо от славянските думи „ спокоен “ и „ мир “. Името е давано като нарицателно да бъде носещият го в мир, в успокоение като разположение на духа. Името има доста остарял генезис и е публикувано с друга известност през вековете измежду всички славянски нации.

Източник: happywoman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР