Организация, близка до бойната
Трима души, потърпевши при вчерашната злополука край с. Микре са настанени във ВМА в столицата, а един - с по-леки контузии, се намира в плевенската военна болница. Както към този момент стана ясно два екипа на ВМА отпътуваха от София по неотложност за местопроизшествието. Преди тях помощ на лекарите от ловешката болница обаче оказаха медиците от МБАЛ-Плевен към ВМА, които първи пристигнали на терен.
„ Те бяха там по-рано, заради по-краткото разстояние. И точно това е едно предимство за ВМА - че имаме няколко лечебни заведения в страната и можем да покрием при потребност всяка една точка на България, освен това за бързо време”, разяснява пред Novini.bg полк. проф. доктор Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS – ВРИД шеф на Военномедицинска академия.
До 10 минути са нужни за изнасяне на екипите на болничното заведение при положение на произшествия с всеобщо потърпевши. Толкова е и времето за установяване потенциала на болничното заведение – с колко свободни реанимационни кревати разполага, броят на апаратите за командно дишане, брой операционни, количество кръв. Нещо, което беше направено и при вчерашната покруса в Ловешко.
„ Организацията е близка до бойната”, посочи полк. проф. Мутафчийски, който персонално има опит от няколко задгранични задачи като боен доктор.
„ Ние разполагаме и с огромно многообразие от санитарни коли за транспортиране на тежко ранени и опция за поддържане на виталните функционалности дълготрайно време. В съответната обстановка, в началото за Ловеч отпътува един реанимобил с опция да транспортира до четирима потърпевши, а малко по-късно потегли и втори – с потенциал за двама ранени. И двете коли за спешна помощ бяха оборудвани с всички консумативи, които са нужни в такива ситуации”, разясни още той.
Ключова роля, по думите му, при сходни произшествия имат реаниматорите. Затова и първите експерти, които потеглят към Ловеч са точно такива – хора, които са профилирани в тежка контузия – заради всекидневието, спецификата на работа, както и около присъединяване им в задачи зад граница.
„ Освен това, спомагателното образование на лекарите във ВМА се води точно въз основата на тези правила – реагиране при контузия и всеобщо постъпване на потърпевши. Болницата разполага със незабавни екипи, които покриват целия набор на контузията, в 24-часов режим на работа. Освен това, имаме опция за потребление на най-съвременни способи, каквато е да вземем за пример съдовата емболизация”, изясни началникът на ВМА.
Именно този способ е прибавен и при преодоляването на най-тежко потърпевшата пациентка: „ При нея са на разположение счупвания на таза, мозъчна травма, контузионен бял дроб, откъдето може да произтекат затруднения. При идването, незабавно след трахеостомата е направена и емболизация на кървящите артерии в региона на максиларните синуси, където достъпът за някаква оперативна намеса е съвсем нулев. Именно това е актуалното отношение към подобен тип контузии и ние имаме опция да го приложим”.
Освен екипите, които безусловно излетяха за ловешката болница, в цялостна подготвеност в София очаквали завръщането им още 4 реанимационни екипа, експерти травматолози, лицево-челюстни и УНГ експерти и други, които незабавно поемат тримата потърпевши.
„ Цялата тази организация ясно демонстрира, че ВМА не е затворена сама за себе си. В нейните задача и функционалности във връзка с националната сигурност ясно е написано, че би трябвало да реагираме при всеобщо постъпване на потърпевши. И ние го правим”, заключва полк. проф. Венцислав Мутафчийски.
„ Те бяха там по-рано, заради по-краткото разстояние. И точно това е едно предимство за ВМА - че имаме няколко лечебни заведения в страната и можем да покрием при потребност всяка една точка на България, освен това за бързо време”, разяснява пред Novini.bg полк. проф. доктор Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS – ВРИД шеф на Военномедицинска академия.
До 10 минути са нужни за изнасяне на екипите на болничното заведение при положение на произшествия с всеобщо потърпевши. Толкова е и времето за установяване потенциала на болничното заведение – с колко свободни реанимационни кревати разполага, броят на апаратите за командно дишане, брой операционни, количество кръв. Нещо, което беше направено и при вчерашната покруса в Ловешко.
„ Организацията е близка до бойната”, посочи полк. проф. Мутафчийски, който персонално има опит от няколко задгранични задачи като боен доктор.
„ Ние разполагаме и с огромно многообразие от санитарни коли за транспортиране на тежко ранени и опция за поддържане на виталните функционалности дълготрайно време. В съответната обстановка, в началото за Ловеч отпътува един реанимобил с опция да транспортира до четирима потърпевши, а малко по-късно потегли и втори – с потенциал за двама ранени. И двете коли за спешна помощ бяха оборудвани с всички консумативи, които са нужни в такива ситуации”, разясни още той.
Ключова роля, по думите му, при сходни произшествия имат реаниматорите. Затова и първите експерти, които потеглят към Ловеч са точно такива – хора, които са профилирани в тежка контузия – заради всекидневието, спецификата на работа, както и около присъединяване им в задачи зад граница.
„ Освен това, спомагателното образование на лекарите във ВМА се води точно въз основата на тези правила – реагиране при контузия и всеобщо постъпване на потърпевши. Болницата разполага със незабавни екипи, които покриват целия набор на контузията, в 24-часов режим на работа. Освен това, имаме опция за потребление на най-съвременни способи, каквато е да вземем за пример съдовата емболизация”, изясни началникът на ВМА.
Именно този способ е прибавен и при преодоляването на най-тежко потърпевшата пациентка: „ При нея са на разположение счупвания на таза, мозъчна травма, контузионен бял дроб, откъдето може да произтекат затруднения. При идването, незабавно след трахеостомата е направена и емболизация на кървящите артерии в региона на максиларните синуси, където достъпът за някаква оперативна намеса е съвсем нулев. Именно това е актуалното отношение към подобен тип контузии и ние имаме опция да го приложим”.
Освен екипите, които безусловно излетяха за ловешката болница, в цялостна подготвеност в София очаквали завръщането им още 4 реанимационни екипа, експерти травматолози, лицево-челюстни и УНГ експерти и други, които незабавно поемат тримата потърпевши.
„ Цялата тази организация ясно демонстрира, че ВМА не е затворена сама за себе си. В нейните задача и функционалности във връзка с националната сигурност ясно е написано, че би трябвало да реагираме при всеобщо постъпване на потърпевши. И ние го правим”, заключва полк. проф. Венцислав Мутафчийски.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ




