Териториалното поделение на Националния осигурителен институт в София е разкрило

...
Териториалното поделение на Националния осигурителен институт в София е разкрило
Коментари Харесай

Разкриха най-мащабната BG измама с пенсии чрез фалшив стаж

Териториалното отделение на Националния застрахователен институт в София е разкрило най-мащабната и проведена скица за източване на средства от фонд „ Пенсии “ на ДОО. 

Това е ставало с неистинен удостоверителни документи за застрахователен стаж и приход, издадени от Държавна компания (ДФ) „ Строймашинженеринг “. 

Национален осигурителен институт пишат за таз машинация в новия си бюлетин. Фирмата  е в  несъстоятелност от 1997 година, заличена през 2012 година, оповестила се за приемник на друга държавна компания - „ Транстехника “, учредена през 1989 година и приемник на Стопанско обединяване „ Вагоностроене “, включващо няколко завода.

По този метод Държавна фирма „ Строймашинженеринг “ се явява видимо легитимирана да съхранява ведомости за заплати на Следствен отдел към окръжна прокуратура „ Вагоностроене “ и Държавна фирма „ Транстехника “ и включените в състава им фабрики и поделения за интервала от 1982 година до 1999 година След заличаването на компанията в Осигурителния списък на Национален осигурителен институт от физическо лице са предадени ведомости на посочените осигурители.

Впоследствие посредством графологически експертизи е открито, че подписите на голям брой от служащите, фигуриращи във ведомостите, не са достоверни, а за лица, чиято достоверност на подписа е доказана, е открито, че в реалност са работили при различен шеф, видно от документи, които не са били показани в пенсионното произвеждане. След предаване на ведомостите на заличения застраховател, в интервала 2012– 2017 година в Търговско предприятие на Национален осигурителен институт - София град са подадени стотици заявки за разпределяне или преизчисляване на отпуснати към този момент персонални пенсии с приложени трудови книжки и удостоверения по обр. УП-2 и УП-3 за застрахователен стаж и застрахователен приход, на които е притурен тип, че са издадени в интервала 2000 година - 2005 година от Държавна фирма „ Строймашинженеринг “.

От руините на ЖП завода „ изпълзяват “ подправени УП-та. В над 90 на 100 от случаите (освен от Държавна фирма „ Строймашинженеринг “) заявителите показват и удостоверения по обр. УП-30, издадени от ЖПЗ „ Г. Димитров “, а в трудовите им книжки има удостоверен стаж от завода, който като част от състава на Следствен отдел към окръжна прокуратура „ Вагоностроене “ за къс интервал е бил към Държавна фирма „ Транстехника “.

 
При издаването на тези документи е употребявано събитието, че през 1999 година архивът на ЖПЗ „ Г. Димитров “ е бил погубен при пожар. Всички удостоверителни документи за трудов стаж, издадени от ЖПЗ „ Г. Димитров “ и Държавна фирма „ Строймашинженеринг “, са за длъжности от първа или второкласен труд и са за интервали, които прецизно допълват изчезнали интервали на фактически положен трудов стаж. В издадените мостри УП-2 за застрахователен приход са посочени високи размери на прихода, които доста надвишават средномесечната работна заплата/ средномесечния застрахователен приход за страната и са нереалистични предвид на оповестената от 1993 година несъстоятелност на компанията. Такива документи са употребявани и за повишение на самостоятелния коефициент на към този момент отпуснати пенсии. В завършилите през интервала 2019 - 2022 година десетки правосъдни каузи по тъжби на лица, подали в Търговско предприятие на Национален осигурителен институт - София град документи от ЖПЗ „ Г. Димитров “ и Държавна фирма „ Строймашинженеринг “, по категоричен метод се потвърждава, че тези документи са неистинен и не удостоверяват действително добити застрахователен стаж и застрахователен приход в посочените предприятия.

В правосъдните производства се потвърждава, че лицата в претендираните интервали са работили при различен застраховател и постоянно просветителната и професионална им подготовка не допуска работа на посочените в документите длъжности – съгласно последните в леярски завод са работили учители, свещеници, художници, медицински сестри, спортисти и други Общият брой заявки, подадени в Търговско предприятие на Национален осигурителен институт - София град в интервала от 2012 година до 2017 година с документи от посочената държавна компания е над 350. С разкриването от Търговско предприятие на Национален осигурителен институт - София град на схемата за ощетяване на фонд „ Пенсии “ е предотвратено нанасянето на вреда на ДОО в изключително огромни размери, поради че се касае за дълготрайни заплащания, за които биха били нужни годишно по няколко милиона лв..

След интервал на „ мъртвило “, от 2019 година беше установено доста завишаване на опитите за злоупотреби, което наложи систематичното осъществяване на инспекции и разбори на данните от осведомителната система на Национален осигурителен институт. Установени са осигурители, подали уведомления за подписани трудови контракти с назначени доста лица с хонорари в размери равни или близки до оптималния застрахователен приход за съответната година, без да са импортирани осигурителни вноски или осигурители, назначавали за къс интервал от време лица, които по-късно са подавали заявки за разпределяне на парично обезщетение за безработица. Такива осигурители са избрани като рискови, а резултатите от осъществените при тях проверки/ревизии по разноските на ДОО в преобладаващата част потвърждават, че се касае за фиктивни осигурители, които не правят в реалност никаква стопанска активност, надлежно - нямат доходи от нея, само че подават данни в регистрите на Национална агенция за приходите за „ назначени “ лица, които действително не са упражнявали трудова активност и не са имали качеството на обезпечени лица. При доказване на тези обстоятелства подадените данни се заличават от регистрите. По отношение на такива рискови осигурители бе повишен както последващият надзор - посредством осъществяване на инспекции и проверки по разноските на ДОО, по този начин и предварителният надзор в производствата при преценка на правото и пресмятане на размера на паричните компенсации и пенсиите.

 
От 01.01.2019 година до 31.10.2022 година от инспекторите по обезпечаването в отдел „ Контрол по разноските на ДОО “ на дирекция „ Краткосрочни заплащания и надзор “ са осъществени 41 645 инспекции и проверки. От тях сигналите във връзка на погашение на парични компенсации за краткотрайна нетрудоспособност и безработица и обезпечени вземания са както следва:
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР