Тенко Тенев на 75
ТЕНКО ТЕНЕВ е роден на 10 май 1951 година в Ямбол. Завършва " Българска лингвистика " във ВТУ " Св. св. Кирил и Методий " през 1976 година и висше политическо обучение през 1984 година в столицата. Член е на Съюза на българските писатели, ръководител на Дружеството на ямболските писатели. Удостоен е с редица национални оценки. Стиховете му са превеждани на съветски, украински, узбекски, испански, арабски, турски и британски език. Автор е на двадесет и седем поетични книги.> Присъствие
" Подражавай на тези, които живеят праведно
и техният живот и каузи запечатай в сърцето си... "
Св. Василий Велики
Изтича музиката като цвят...
По дланите на времето изтича.
От дългите и светли върхове
на насладата и зелените лимити...
От нежните пространства над очите,
от безконечните килии на сърцата,
от тихите интимни измерения
изтича музиката като цвят...
И оживяват в мене световете
на сбъднати и бъдещи поети.
От тайните лавини на сърцата,
от лавата гореща на душите...
...Изтича музиката като цвят.
Нежно
" Искам да опрощавам с очи Прага,
както гледаме влюбено жена - от
косите до глезените... "
Ярослав Сайферт
Очите ти са хубави
и топли,
не са познали есента
и дават обещание
смях и тихи думи,
когато ласкаво пристъпя
вечерта,
когато изтощените дървета
събират
птичи шум и самотност.
В такава вечер,
ласкава и южна,
несъзнателно в нас
се ражда любовта...
Красив е този хаос
" Не можеш да полетиш, в случай че не стигнеш ръба
на пропастта... "
Никос Казандзакис
Красив е този хаос.
Привиден безпорядък, светлина...
И безметежност във лимита,
и тази чиста синева,
която меко те обгръща...
...И ставаш тънък - като глухарче,
и си подготвен да отлетиш -
сред небето и земята
с един въздушен експлозив -
наименуван стих, фантазия и ария,
наименуван Обич и Тъга,
която безшумно те прорязва,
по билото на вечерта.
...Смирен от тази изясненост,
от простотата на нещата -
пристъпваш спокоен и извисен...
...В пространството и на земята.
Завръщането на поета
На Георги Братанов
" Талантът е игла. Гласът конец.
Смъртта на края поставя в ред нещата... "
Йосиф Бродски
Побелял, само че с душа от камбана,
изтощен се завръща поетът...
Няма я Тунджа, а градът е притихнал
и е безшумно, и е тягостно безшумно.
Светва лампата в скъпия дом
и антена прострелва небето...
Ще ви дотрябвам, споделяше той -
ориста на Омир докоснал...
Ще ви дотрябвам... повтаря душата,
а е безшумно, а е тягостно безшумно...
...И звучат думите - светли, пророчески
във олтара хубав на Небето!
Залагам на положителното у индивида
" Бъди себе си: всичко
друго към този момент е заето... "
Оскар Уайлд
Това е моят почтен кръст,
тъй като имам вяра в бялата пътека
даже когато мрак тежи над нас.
Това е може би огромната заблуда,
която ще ме мами цялостен живот.
Дори да е по този начин -
да бъда лъган,
даже да се присмиват зад тила ми...
Това ще бъде моят почтен кръст -
до края...
...Защото имам вяра във положителното у индивида!
Откровения
На Тони
" Не мечтаеш ли, времето стопира... "
Орхан Памук
Ти си толкоз хубава,
в този час мекозвезден...
Събирам те в себе си,
с всички твои думи и жестове.
Изграждам те в душата си,
извисявам те - тихомълком.
Толкова ми е хубаво,
очите пеят слънчево...
Искам света да прегърна,
а в действителност съм в твоите устни...
Меко допирам изгрева,
безшумно дочувам думите...
...Извисявам те - тихомълком,
в този свят по човешки звезден!
Мама
" Живея аз от никого нечута,
а цялото небе живее в мен... "
Петя Дубарова
Някой ме допира във съня...
Литват бели пеперуди.
Слънцето е слязло до очите ми.
Толкоз близко - жари, жари...
Чувам смях и тихи стъпки.
Утрото ли иде?
Някой поставя устни на челото ми.
Някой ме допира във съня.
Сребърната табакера
В памет на татко ми
" Забравили уханието на своето детство,
човек остава да живее като овъглено дърво "
Габриел Гарсия Маркес
Баща ми пушеше " Слънце " и " Златна Арда ".
Вземаше постепенно цигара от сребърната табакера,
леко и галещо я близваше с език
и запалваше с очевидна приятност.
Така си почиваше и му беше хубаво.
Нищо, че майка му се караше,
че й одимява душата.
Беше ни ярко.
Баща ми пушеше и си почиваше.
Аз подскачах край него и се
радвах на къбълцата синкав пушек...
...И през днешния ден, когато татко ми го няма,
гледайки сребърната табакера, си мисля,
какъв брой умерено беше моето детство!
Странникът
На Христо Карастоянов
" Историята ни учи, че никой не се учи
от историята... "
Уинстън Чърчил
Дали си Дон Кихот или пък Стивън Кинг
това ще е мистерия за звездите,
а може би си Гоголев боец -
разчитащ йероглифите на дните си.
Шейтанов би въздъхнал със тъга
за какво ли ви разделят световете,
когато има толкова болежка и горест,
а толкоз са сродни мозъците...
...Но значимото е, че си тук, измежду нас -
със твоята си - присмехулна разкол,
и топлиш ни - със злъчния си смях,
и с тънката си струна на китара.
...Радичков не инцидентно те обича
и Гришата възпял те е във стих...
...Минават епохи, минават ери -
остават странници и смях горчив!
" Подражавай на тези, които живеят праведно
и техният живот и каузи запечатай в сърцето си... "
Св. Василий Велики
Изтича музиката като цвят...
По дланите на времето изтича.
От дългите и светли върхове
на насладата и зелените лимити...
От нежните пространства над очите,
от безконечните килии на сърцата,
от тихите интимни измерения
изтича музиката като цвят...
И оживяват в мене световете
на сбъднати и бъдещи поети.
От тайните лавини на сърцата,
от лавата гореща на душите...
...Изтича музиката като цвят.
Нежно
" Искам да опрощавам с очи Прага,
както гледаме влюбено жена - от
косите до глезените... "
Ярослав Сайферт
Очите ти са хубави
и топли,
не са познали есента
и дават обещание
смях и тихи думи,
когато ласкаво пристъпя
вечерта,
когато изтощените дървета
събират
птичи шум и самотност.
В такава вечер,
ласкава и южна,
несъзнателно в нас
се ражда любовта...
Красив е този хаос
" Не можеш да полетиш, в случай че не стигнеш ръба
на пропастта... "
Никос Казандзакис
Красив е този хаос.
Привиден безпорядък, светлина...
И безметежност във лимита,
и тази чиста синева,
която меко те обгръща...
...И ставаш тънък - като глухарче,
и си подготвен да отлетиш -
сред небето и земята
с един въздушен експлозив -
наименуван стих, фантазия и ария,
наименуван Обич и Тъга,
която безшумно те прорязва,
по билото на вечерта.
...Смирен от тази изясненост,
от простотата на нещата -
пристъпваш спокоен и извисен...
...В пространството и на земята.
Завръщането на поета
На Георги Братанов
" Талантът е игла. Гласът конец.
Смъртта на края поставя в ред нещата... "
Йосиф Бродски
Побелял, само че с душа от камбана,
изтощен се завръща поетът...
Няма я Тунджа, а градът е притихнал
и е безшумно, и е тягостно безшумно.
Светва лампата в скъпия дом
и антена прострелва небето...
Ще ви дотрябвам, споделяше той -
ориста на Омир докоснал...
Ще ви дотрябвам... повтаря душата,
а е безшумно, а е тягостно безшумно...
...И звучат думите - светли, пророчески
във олтара хубав на Небето!
Залагам на положителното у индивида
" Бъди себе си: всичко
друго към този момент е заето... "
Оскар Уайлд
Това е моят почтен кръст,
тъй като имам вяра в бялата пътека
даже когато мрак тежи над нас.
Това е може би огромната заблуда,
която ще ме мами цялостен живот.
Дори да е по този начин -
да бъда лъган,
даже да се присмиват зад тила ми...
Това ще бъде моят почтен кръст -
до края...
...Защото имам вяра във положителното у индивида!
Откровения
На Тони
" Не мечтаеш ли, времето стопира... "
Орхан Памук
Ти си толкоз хубава,
в този час мекозвезден...
Събирам те в себе си,
с всички твои думи и жестове.
Изграждам те в душата си,
извисявам те - тихомълком.
Толкова ми е хубаво,
очите пеят слънчево...
Искам света да прегърна,
а в действителност съм в твоите устни...
Меко допирам изгрева,
безшумно дочувам думите...
...Извисявам те - тихомълком,
в този свят по човешки звезден!
Мама
" Живея аз от никого нечута,
а цялото небе живее в мен... "
Петя Дубарова
Някой ме допира във съня...
Литват бели пеперуди.
Слънцето е слязло до очите ми.
Толкоз близко - жари, жари...
Чувам смях и тихи стъпки.
Утрото ли иде?
Някой поставя устни на челото ми.
Някой ме допира във съня.
Сребърната табакера
В памет на татко ми
" Забравили уханието на своето детство,
човек остава да живее като овъглено дърво "
Габриел Гарсия Маркес
Баща ми пушеше " Слънце " и " Златна Арда ".
Вземаше постепенно цигара от сребърната табакера,
леко и галещо я близваше с език
и запалваше с очевидна приятност.
Така си почиваше и му беше хубаво.
Нищо, че майка му се караше,
че й одимява душата.
Беше ни ярко.
Баща ми пушеше и си почиваше.
Аз подскачах край него и се
радвах на къбълцата синкав пушек...
...И през днешния ден, когато татко ми го няма,
гледайки сребърната табакера, си мисля,
какъв брой умерено беше моето детство!
Странникът
На Христо Карастоянов
" Историята ни учи, че никой не се учи
от историята... "
Уинстън Чърчил
Дали си Дон Кихот или пък Стивън Кинг
това ще е мистерия за звездите,
а може би си Гоголев боец -
разчитащ йероглифите на дните си.
Шейтанов би въздъхнал със тъга
за какво ли ви разделят световете,
когато има толкова болежка и горест,
а толкоз са сродни мозъците...
...Но значимото е, че си тук, измежду нас -
със твоята си - присмехулна разкол,
и топлиш ни - със злъчния си смях,
и с тънката си струна на китара.
...Радичков не инцидентно те обича
и Гришата възпял те е във стих...
...Минават епохи, минават ери -
остават странници и смях горчив!
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




