Тел Авив. Администрацията на Байдън информира Израел, Гърция и Кипър

...
Тел Авив. Администрацията на Байдън информира Израел, Гърция и Кипър
Коментари Харесай

Преглед на някои от основните теми в световния печат

Тел Авив. Администрацията на Байдън осведоми Израел, Гърция и Кипър през последните седмици, че Съединени американски щати към този момент не поддържат оферти газопровод EastMed от Израел до Европа, написа израелското англоезично издание The Jerusalem Post .

Служители на Държавния департамент са предали новата позиция на израелското външно министерство, удостовери във вторник дипломатически източник в Тел Авив.

Обръщането на позицията по отношение на тази на администрацията на Тръмп беше обявено за първи път в Гърция по-рано този месец. Вашингтон осведоми Атина за терзанията си по отношение на плана в „ нон-пейпър “, дипломатически термин за неофициална връзка.

„ Американската страна изрази пред гръцката страна запаси във връзка с обосновката на газопровода EastMed, (и) повдигна въпроси по отношение на неговата икономическа жизненост и екологични (проблеми) “, споделиха източници от гръцкото държавно управление пред Reuters.

„ Гръцката страна акцентира, че този план е разгласен за „ специфичен план “ от Европейския съюз и всяко решение за неговата жизненост разумно ще има икономическо влияние “, сподели служителят.

Газопроводът EastMed, предопределен да трансферира природен газ от израелските води към Европа през Гърция и Кипър, беше разгласен през 2016 година и бяха подписани няколко съглашения сред трите страни по тематиката. Трите страни си сложиха за цел да завършат плана на стойност 6 милиарда евро до 2025 година, само че не са обезпечили финансиране за него.

Претенциите за газ в източното Средиземноморие се трансфораха в предмет на изострен спор с Турция през последните години, като Анкара сподели, че би трябвало да бъде част от плана EastMed.

Бившият държавен секретар на Съединени американски щати Майк Помпео и някогашният министър на енергетиката Дан Бруйлет показаха поддръжката на Съединени американски щати за газопровода, когато към момента бяха на власт.

Посолството на Съединени американски щати в Гърция съобщи предходната седмица, че Вашингтон към момента поддържа механизма 3+1 за срещи сред Израел, Гърция, Кипър и Съединени американски щати.

„ Ние оставаме ангажирани с физическото свързване на силата на East Med с Европа “, обявиха от посолството. „ Ние пренасочваме фокуса си към електрически интерконектори, които могат да поддържат както газ, по този начин и възобновими енергийни източници.

Сред предложенията, които Съединени американски щати към момента поддържат, е интерконекторът Евроазия, свързващ израелските, кипърските и европейските електрически мрежи, който „ освен би свързал жизненоважни енергийни пазари, само че също по този начин би оказал помощ за подготовката на района за преход към чиста сила “.

Турският държавен медиен канал TRT излъчи документален филм против газопровода EastMed, озаглавен The Pipe Dream предходната седмица, който включва фрагменти по какъв начин старши консултант на Държавния департамент по енергийна сигурност Еймъс Хохщайн разисква въпроса, преди да бъде назначен на актуалната си служба.

„ Защо да построяваме водопровод за изкопаеми горива сред Източното Средиземноморие и Европа, когато цялата ни политика е да поддържаме нови технологии... и нови вложения в екологосъобразността и чистотата? “ попита той. „ До момента, в който този водопровод бъде издигнат, ние ще сме похарчили милиарди пари на данъкоплатците за нещо, което е остаряло – освен остаряло, само че и срещу нашия групов интерес сред Съединени американски щати и Европа.

Хохщайн също по този начин твърди, че планът не е финансово изпълним. Той счита, че ще коства повече от 6 милиарда евро и уточни, че интернационалните финансови институции се ангажират повече да не влагат в изкопаеми горива.

Планът за газопровода беше „ напълно управителен от политиката “, само че „ многомилиардните покупко-продажби би трябвало да се управляват от комерсиалната страна “, добави той.

„ Тази концепция се появи през 2016 година, само че не е направено никакво придвижване, с изключение на подписването на някои контракти, меморандуми за съгласие и огромния звук на политиката... "
***

Вашингтон. Американска подводница с балистични ракети е спряла в Гуам в събота на фона на напрежението в Индо-Тихоокеанския район, оповестява The Hill .

USS Nevada дойде в пристанището Апра в Гуам в събота, съгласно изказване на Военноморски сили на Съединени американски щати. От ведомството оповестяват, че рядкото посещаване отразява „ уговорката на Съединените щати към Индо-Тихоокеанския район и добавя многото учения, интервенции, образование и действия за военно съдействие, провеждани от стратегическите сили, с цел да се подсигурява, че те са налични и подготвени да работят по целия свят когато и да е “.

USS Nevada е подводница с балистични ракети от клас „ Охайо “, която нормално е основана във военноморската база Китсап в щата Вашингтон. Тя служи като неоткриваема платформа за изстрелване на балистични ракети.

Машината дава на Съединени американски щати техния „ най-оцеляем крайник от нуклеарната триада “, съгласно Военноморски сили. Тя носи 20 балистични ракети Trident и е въоръжен с десетки нуклеарни бойни глави.

Посещението на кораба в Гуам в събота беше първата спирка, която той направи на територията от 2016 година и едвам второто оповестено посещаване от 80-те години на предишния век, съгласно CNN.

Когато една от подводниците с балистични ракети на страната бъде пусната в придвижване, това нормално се пази в загадка, отбелязва CNN, и по тази причина доста рядко USS Nevada да бъде снимана отвън своето пристанище.

Тъй като подводницата е с нуклеарно задвижване, тя може да стои в потопено състояние в продължение на няколко месеца едновременно.

Публичното посещаване на USS Nevada идва на фона на напрежението в Индо-Тихоокеанския район, като Съединени американски щати и Китай са в несъгласие за самоуправлението на Тайван. Северна Корея също ускорява ракетните си тествания.

Посещението на USS Nevada може да послужи като домонстрация на Съединени американски щати, защото напъните на Северна Корея и Китай за основаване на балистични подводници изостават надалеч от тези на Съединени американски щати.
***

Обединеното кралство стартира да доставя на Украйна нови леки противотанкови оръжия в отговор на „ все по-заплашителното държание на Русия “. Това заяви на съвещание на Камарата на общините министърът на защитата на Обединеното кралство Бен Уолъс, написа The Guardian .

Лондон ускорява военната помощ за Киев, до момента в който Москва продължава да разполага войски по западните си граници. По-специално, Кремъл изпраща бойци за образование в прилежаща Беларус, която съгласно някои специалисти е „ най-вероятният път за инвазия “ в Украйна, твърди вестникът.

„ Решихме да доставяме на Украйна леки противотанкови отбранителни оръжейни системи “, сподели министърът. Той добави, че „ дребен брой “ английски войски ще оказват помощ на киевските сили да овладеят полученото съоръжение.

„ Нека бъда явен: тези оръжейни системи са проектирани за дребен обхват и явно са за отбранителни цели. Те не са стратегически и не заплашват Русия; те би трябвало да бъдат употребявани за самоотбрана “, сподели Уолъс.

Тези думи на английския министър обаче надали ще убедят Москва. Владимир Путин не толкоз от дълго време разкритикува Турция, която продаде противотанкови дронове на Украйна, и назова тази договорка „ провокация “, напомня The Guardian.

Източници на изданието в английското министерство на защитата не разкриват детайлности кои системи са продадени на Украйна. Но съгласно специалистите става дума за ново потомство леки противотанкови оръжия с обхват на пукотевица от няколкостотин метра.

Британските системи имат сходни благоприятни условия, само че са по-ниски по мощ от американските Javelins, които Вашингтон доставя на Киев от 2018 година На доктрина те са способни да изведат от строя танк при удар от горната страна, акцентира изданието.

По време на речта Уолъс също даде обещание да предложения съветския си сътрудник Сергей Шойгу на двустранни договаряния в Лондон, макар че към момента не е ясно дали тази среща ще се състои. „ Готови сме да обсъждаме въпроси, свързани с взаимните опасения за сигурността, и да си взаимодействаме градивно и добросъвестно “, сподели английският министър.

Тобиас Елууд, ръководител на парламентарната комисия за защита на торите, попита Уолъс каква спомагателна поддръжка ще даде НАТО, в случай че Путин „ даде зелена светлина на нашествието “. В отговор министърът изрази вяра, че известието за доставка на английски оръжия за Украйна ще бъде сигнал за Кремъл.

„ Надявам се – тъй като мисля, че президентът Путин към момента не е взел дефинитивно решение – само че се надявам, че това (продажбата на противотанкови оръжия на Киев) е задоволително, с цел да отблъсне Кремъл “, сподели Уолъс. Той също по този начин допусна, че „ единен фронт на наказания “ и „ устойчивостта на украинците “ ще принудят Москва да мисли за следствията от по-нататъшни дейности.

„ От 2016 година посетих Украйна пет пъти и знам, че украинците са горделив народ, който ще се вдигне и ще се бори за своята страна, за народна власт и независимост “, сподели министърът. „ Всяко настъпление ще се преглежда не като „ избавление “, а като окупация и се притеснявам, че това може да докара до голяма загуба на живот от всички страни “.

Новата продажба на оръжие беше продължение на съществуващите английски военни задължения. Доскоро Лондон доставяше на Киев кораби и военноморско съоръжение, като предходната година разгласи договорка на стойност 1,7 милиарда английски фунта за доставка на два миночистача и взаимно създаване на осем кораба за Черноморския флот, отбелязва The Guardian.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР