Китай продължава да купува оборудване за производство на модерни чипове въпреки санкциите на САЩ
Тази седмица Комисията на Сената на Съединени американски щати за контрол на икономическите връзки с Китай, която включва представители на двете преобладаващи партии в американския парламент показа отчет от 741 страници, в който се слага под въпрос успеваемостта на глобите, наложени през октомври предходната година против китайската полупроводникова промишленост. Според създателите на документа, Китай е запазила опцията да купува съоръжение за произвеждане на усъвършенствани чипове, заобикаляйки глобите.
Според Ройтерс границата, обрисувана за 14-нанометрова (nm) технология за произвеждане на чипове, както се оповестява в документа елементарно се минава от вносителите на съоръжение в Китай, в случай че те настояват, че доставеното съоръжение ще се употребява на по-стара индустриална линия. Възможността на Съединени американски щати да ревизират предназначението на импортираното в Китай съоръжение е доста лимитирана, което прави сходен механизъм неефикасен, съгласно отчета.
Във всеки случай Huawei попадна под глобите на Съединени американски щати още през 2019 година, а SMIC се причисли към тях през 2020 година, само че това не попречи на фирмите да основат 7 nm процесора HiSilicon Kirin 9000S, който е част от флагманския смарт телефон Huawei Mate 60 Pro, показан в края на август тази година. Това е по този начин освен тъй като SMIC има опция да закупи нужното съоръжение преди налагането на идващите наказания през октомври 2022 година, както е посочено в отчета.
Докато Съединени американски щати постановиха глобите си през октомври предходната година, Япония и Нидерландия се причислиха към тях надлежно през юли и септември тази година. Този интервал от време сред санкционните ограничавания би могъл да се употребява от китайските вносители за доставка на нужното съоръжение, което по-късно попада в обсега на глобите. Според отчета, от януари до август тази година вносът на съоръжение за произвеждане на чипове от Нидерландия в Китай е повишен с 96,1% до 3,2 милиарда $. Като цяло вносът на съоръжение за произвеждане на чипове в Китай от всички страни е повишен до 13,8 милиарда $ през първите 8 месеца на тази година.
Комисията за контрол на икономическите връзки с Китай е основана през 2000 година, с цел да показва на Конгреса годишен отчет за последствията за националната сигурност от икономическите връзки сред Съединени американски щати и Китай и да дава рекомендации за дейности на държавното управление.
Авторите на отчета не дават рекомендации за методите за премахване на „ малките врати “ в разпоредбите за експортен надзор, само че изискват от Сметната палата на Съединени американски щати да изготви отчет за успеваемостта на подхванатите в тази тенденция ограничения в период от 6 месеца.