Тази седмица излезе докладът на международната неправителствена организация Трансперънси интернешънъл“

...
Тази седмица излезе докладът на международната неправителствена организация Трансперънси интернешънъл“
Коментари Харесай

Може ли да бъде спряна пандемията от корупция



Тази седмица излезе отчетът на интернационалната неправителствена организация „ Трансперънси интернешънъл “ за равнищата на корупцията по света. Може ли тя да бъде преодоляна в важен мащаб? 
С най-голям резултат – с по 88 от 100 точки, са Дания, Финландия и Нова Зеландия. Въпреки че са на върха в класацията, и в тези страни-отличници има разкрития на злоупотреби. През 2020 година в Дания на шест години и половина затвор беше наказана някогашна обществена работничка, присвоила си 17 милиона $ държавни средства. Последва основаването на при съмнения за измами, свързани с изплащането на заплати, дотации или държавни финанси. Копенхаген прави всичко по силите си да върне и милиарди долари, изтекли от страната, като част от огромна данъчна скица, станала известна ĸaтo. Във Финландия историята от предходната година, която провокира отвращение в страната, само че не би могла да се дефинира като корупционен скандал, е така наречен " ", когато медии разкриха, че месечно са били харчени към 850 евро от хазната за закуски на премиерката Сана Марин и нейното семейство. Стигаме и до Нова Зеландия и нейната премиерка Джасинда Ардърн – харизматична и харесвана поради силата, която излъчва и метода си на изложение. На състоялата се предишния месец Среща на върха за демокрацията тя съобщи:

„ Трябва да осъзнаваме, че демократичните системи и напредъкът, който реализират, могат да са уязвими. Нужни са им избрани неща, с цел да процъфтяват. Сред тях са висококачествени институции, явен публичен контракт, който сплотява жителите и е в основата на връзките с държавното управление, твърда ангажираност с човешките права и върховенството на закона, същински глас за маргинализираните групи и способността за взимане на решения и реакция на неотложни стопански и обществени проблеми. “

И при най-хубавите обаче следва едно НО. В този случай то съставлява да задели 38 милиона $ за имунизационен коронавирус указател, който да се създаде от огромни интернационалните корпорации.

Поглеждайки в този подтекст в нагледно казано „ нашия двор “ задачата на европейския основен прокурор Лаура Кьовеши се състои с изключение на в разкриването на „ старомодните “ подкупи, даже в по-силна степен в изобличаване на законната корупция – допускане на въздействие и неприятно ръководство в ущърб на публичния интерес, предпазени от правните системи, които затрудняват разкриването на спор на ползи. В този дух са забавни случаите на отдръпнали се от политиката висши държавници, които по-късно заемат съблазнителни позиции в бизнес средите. Един от скорошните образци е. А за какво частни компании желаят да наемат сходни хора – само поради качествата им или може би и поради държавните им връзки?

 Снимка: www.freepik.com/macrovector

Елизабет Дейвид-Барет – шеф на Центъра за проучване на корупцията към университета в Съсекс разказва забавни трендове:

„ През последните 10 години по света породи една друга форма на корупция по високите етажи, при която хората, които поемат властта, злоупотребяват с нея, и с въздействието, с което разполагат, с цел да трансформират системата и разпоредбите на играта, тъй че освен да могат да крадат, само че и да се „ вкоренят “ във властта, с цел да е мъчно да бъдат свалени . Това се случи в Унгария при Орбан и в Турция при Ердоган . Подобен курс са поели и Полша, Бразилия и неотдавна – Шри Ланка . “

Пандемията от ковид e влошила обстановката с корупцията, споделя шефът на европейския офис на „ Трансперънси Интернешънъл “ Михиел ван Хултен, като цитира изследване отпреди шест месеца:

„ Проведохме анкета измежду 40 000 души в Европейския съюз и тя разкри, че съвсем една трета от жителите на блока считат, че корупцията се е влошила в страната им по време на пандемията. Трима от всеки 10 европейци споделят, че директно са се сблъскали с корупция. 29% споделят, че са платили рушвет или са употребявали персонални връзки, с цел да си обезпечат достъп до публични услуги. Само четирима от всеки 10 смятат, че държавното управление им е работило транспарантно по време на пандемията. Смятам, че европейските институции изпращат смесени сигнали. От една страна приканват за корав метод по отношение на корупцията, а в това време не дават подобен образец. “



Корупцията не може да бъде надвита без да се разкрият паричните потоци. И точно основаването на пътищата за пране на пари, в някои случаи обхващащи десетки страни, свързват диктатори от Изток с финансови специалисти от западните страни. Това изяснява Пол Масаро – член на Хелзинкския комитет към американския конгрес:

„ Наистина е значимо да не забравяме обстоятелството, че вътрешнополитическите и външнополитическите рецесии са неразривно свързани. Съществуват корупционни мрежи на световно равнище, които минават през доста страни и биват употребявани от диктатори, а и в доста от случаите са основани от тях. За да осъществят проектите си обаче, им е нужна поддръжка от Запада. Тя е под формата на лобисти, юристи, сътрудници по недвижими парцели, счетоводители – доста хора. “

А от време на време даже и политици, като Пол Масаро дава образец с някогашния английски министър председател.

10 % от международния БВП е в офшорни сметки. Искам хората да схванат големия мащаб на този проблем. И не става дума единствено за пари, а и за загуба на народна власт, корист със правосъдната система, с цялата социална конструкция. “

 Снимка: www.freepik.com/Racool_studio

Системите от фиктивни компании, служещи за заслон, десетките паспорти и непрозрачните финансови мрежи са с толкоз безизходен и комплициран темперамент, че на тези, които ги употребяват, в никакъв случай не би могло да им бъде потърсена отговорност, споделя още Пол Масаро:

„ Америка е една от най-големите секрети юрисдикции в света, както и Обединеното кралство. Те не са данъчни убежища, а незнайни юрисдикции. Ако те двете изчистят законодателствата си, казусът незабавно ще бъде решен на 70 %. Всички 200 водещи правни адвокатски фирми в света са англо-американски, безусловно всички. “

Според изследване от предишния месец. Това обаче е единствено върхът на айсберга съгласно Пол Масаро:

„ Няма страна с по-голямо неравенство в разпределянето на благосъстоянието от Русия. Там няма милионери, а единствено милиардери и елементарни руснаци. Идеята за междинна класа не съществува. Но руснаците ненавиждат корупцията, колкото и всички останали. И това, което плаши Владимир Путин най-вече, са точно разкритията за неговата корупция. Защото това би блъснало в ядрото, защото той се показва за бранител на съветския народ от декадентския Запад, а всички негови доближени и цялото му благосъстояние са на Запад. “



Русия, която е на 136-то място в отчета на „ Трансперънси интернешънъл “, работи, с цел да се оправи с корупцията, твърди президентът Владимир Путин , който на конференция преди няколко месеца съобщи:

„ Борбата с корупцията е доста значимо нещо, обръщаме й внимание и ще създадем всичко допустимо, с цел да изкореним корупцията в най-широкия смисъл на думата. Тази борба обаче би трябвало да се води от хора, които съблюдават закона. Това е едно от най-важните условия, с цел да бъде ефикасна тази битка.

Китай пък сочи с пръст Съединените щати и твърди, че зад маската на лобизма компании и авторитетни персони могат намерено да купуват политики . дефинира американската концепция за основаване на световен фонд за противопоставяне на корупцията като инструмент на Вашингтон за интервенция в страни и корпорации и източник на средства благодарение на наказания. Въпреки че точният брой на изтезанията в Китай е държавна загадка, наказаните на гибел за корупция наподобява са измежду най-често оповестяваните. А извънреден интерес в азиатската страна напоследък провокира поредност от пет елементи, излъчена по националната телевизия, в която упрекнатите признават действията си. Един от тях е Сун Ли-Цзюн – някогашен заместител министър по публичната сигурност, който е взимал подкупи, манипулирал е фондовата борса и е имал противозаконни оръжия. Пред камера той декларира:

„ Не се стопирах и не въздържах противозаконното си държание. Направих доста неточности и направих закононарушения доста пъти. “

Факт е, че няма дефицит на закони, забраняващи корупцията в другите й форми, само че има обаче дефицит в международен мащаб на нужната политическа воля да се противодейства на корумпираните . Това е същинският патрон в сърцето на този проблем и причина за неуспеха в битката с корупцията – един от най-големите бичове в актуалното общество, тъй като прилика на корупцията е веригата – от свързани между тях хора, която изсмуква публичния бюджет и котва, която ни дърпа към дъното.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР