Световната шампионка на скок дължина за девойки Пламена Миткова беше

...

Пламена Миткова е Атлет №1 на 2022 г.

Световната шампионка на скок дължина за девойки Пламена Миткова беше определена за Атлет №1 на България за 2022 година в анкетата на списание „ Атлетика “.
Вота си дадоха спортни публицисти и редакции, отразяващи атлетиката в България. Към гласовете на специалистите беше прибавен и един избор от почитателите на списание „ Атлетика “, който също бе за Миткова.
Победителката навърши 18 години на 18 септември тази година, откакто към този момент бе направила исторически сезон с връх - международната купа за девойки в Кали (Кол). Пловдивчанката реализира персонален връх от 6,66 м на финала на международното състезание, което й донесе златото.
Изключителният си гений Пламена сподели и през зимата, когато завоюва националната купа на 60 м с трудности при девойките и две трофеи при дамите в хоризонталните скокове (13,30 м на троен скок и 6,30 м на скок дължина). Възпитаничката на Ивайло Русенов имаше и победи в спринта на 60 м в зала и на 100 м навън, регистрирайки 10 надпревари над 6.20 м на скок дължина.
Второ място в анкетата заслужи Милица Мирчева, която усъвършенства националния връх на маратон с 2:29:23 и се класира на 15-о място на Световното състезание в Юджийн,  Орегон. Третото място в допитването е за Божидар Саръбоюков, който ден преди да навърши 18 година завоюва сребърния орден на скок височина на международното за юноши и девойки в Кали, минути откакто Миткова бе станала международна шампионка.