Стотици без шофьорски книжки след акцията, която се проведе през

...
Стотици без шофьорски книжки след акцията, която се проведе през
Коментари Харесай

6400 проверени коли, отнети книжки и глобени пътници

Стотици без шофьорски книжки след акцията, която се организира през миналата седмица. Освен водачи, има и глобени пасажери.

По време на акцията са тествани хиляди - и водачи, и пасажери, и транспортни средства.

Равносметката: 254 отнети книжки на водачи с неплатени санкции. И близо 1100 връчени на пътя електронни фишове - на водачи, които са имали нарушавания, само че по една или друга причина не са получили фиша си досега на инспекцията, съобщи NOVA. И още нарушавания - десетки водачи са карали без застраховка „ Гражданска отговорност” или без винетки. Нарушители имало и измежду пасажерите. Главното нарушение при тях - пътешестване без колан.

В момента, в случай че при инспекция на пътя, стане ясно, че водачът има неплатена санкция за нарушаване, за което към този момент е бил прочут, му взимат книжката. Докато не я заплати – в банка или пък на гише в КАТ.

От 2 до 6 май 6394 моторни транспортни средства са тествани в границите на извършената интервенция. Проверени са и 2 074 пасажери. В хода на инспекциите на водачите са връчени 1092 електронни фиша, а на техните спътници 179 фиша.

Установени са 218 случая на водачи и пасажери, които са се движили без наложителните предпазни средства – колани и каски, 74 - на придвижване без наложителната застраховка „ Гражданска отговорност “ и други 56 – без платена винетна такса.

Констатирани са 36 случая на водачи, седнали зад кормилото след приложимост на алкохол и на други 16 – след приложимост на наркотични субстанции и техни аналози. В други 107 случая е открито шофиране с механически неизправно МПС. По време на интервенцията са засечени и 46 случая на шофиране от неправоспособни водачи.

В чия изгода са готвените промени в закона за придвижване по пътищата

Екипите, взели участие в интервенцията, са установили и 1370 други нарушавания на ЗДвП.

„ Това е неуместно да не можеш да платиш санкция от 10-15 лева и да загубиш през целия ден, единствено тъй като няма пос терминал или няма къде да си ги платиш на момента”, на мнение е Ивайло Драмкин.

Затова съгласно Ивайло решението е едно - пос терминали във всяка полицейска кола.

„ Трябва да можеш да имаш опция, с цел да можеш да продължиш пътя си”, споделя Ивайло Драмкин.

Идеята за устройства в патрулните колите, с които да се заплаща незабавно, се появи още преди години. Реализация обаче досега няма.

„ Оборудването не може да се случи в този момент и незабавно. Трябва да се създаде механически. Когато имаме подготвеност, ще бъдат сложени. Към момента не мога да се наемам със срокове”, изясни контрольор Иво Писанов от „ Пътна полиция”.

В момента на дневен ред стои обслужването на хората, които заплащат санкциите си на гише, обявиха от „ Пътна полиция”. А гишетата с пос терминали са 37.

„ Когато се стигне досега да обслужим всички административни звена с пос терминали, може би ще обърнем взор и към патрулните ни автомобили”, разяснява комисар Мария Ботева от „ Пътна полиция”, ГДНП.

Притеснението на „ Пътна полиция” е, че работата с пос терминалите би разсеяло униформените от главната им задача. А точно да реализират надзор на пътя. Според специалисти и водачи обаче устроиствата ще са от изгода и на хората, и на страната.

„ Имаме доста сериозен проблем със събираемостта на санкциите. А това ще даде бързина”, разяснява Владимир Тодоров от Българската асоциация на потърпевшите при произшествия.

А санкциите единствено за първото четиримесечие на тази година са с над 110 000 повече по отношение на същия интервал през 2017 година

За още настоящи вести от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР