Според внесеното предложение, подкрепено от почти всички политически групи в

...
Според внесеното предложение, подкрепено от почти всички политически групи в
Коментари Харесай

СОС вдига заплатите на съветниците и кметовете в София четрикратно

Според импортираното предложение, подкрепено от съвсем всички политически групи в градския парламент, без ГЕРБ-СДС и " Възраждане " заплатите на общинските съветници ще скочат четири пъти, а на кмета на София - три пъти.

Причината е, че те не са променяни от 10 години, а това е интервал, в който се регистрира доста покачване на цените на стоките и услугите. Освен това кметовете и общинските съветници на доста по-малки обитаеми места получават по-високи хонорари от тези в столицата, макар че в София се носи отговорност за бюджет в размер на 2,5 милиарда лева, показва ръководителят на СОС Цветомир Петров, който е един от вносителите на отчета в СОС.

Предложението е от 1 април главната заплата на кмета на София да се приравни с министерската, на ръководителят на СОС да взима взима 90% от неговата заплата, зам.-кметове и районни кметове на Столична община - 80%, а кмет на кметство -  30% от заплатата на кмета на общината. Общинските съветници ще взимат 70% от заплатата на ръководителя на СОС.

От " Медиапул " пресмятат, че по този начин заплатата на Терзиев ще стане към 9100 лв., като в този момент той взима към 2900 лв.. Председателят на СОС ще взима 8200 лв., районните кметове - към 7 хиляди лева, а на общинските съветници - над 5700 лв., като до момента те взимаха главно заплащане към 1500 лв..

Половинатна от общинските съветници, които бяха членове на надзорни препоръки на профилирани общински органи до момента получаваха в допълнение още 3000 лв. месечно. Тези хонорари от надзорните препоръки ще бъдат анулирани, за което е импортиран отчет на ръководителя на СОС Цветомир Петров, Борис Бонев и Бойко Димитров от " Продължаваме промяната-Демократична България-Спаси София ". Това са Специализирания общински приватизационен фонд, Столичната общинска организация за приватизация и вложения и Общинския гаранционен фонд за дребни и междинни предприятия на Столичната община.

 

Причините са, че членовете на препоръките получават заплащане за сметка на бюджета на Столична община (СО), на основата на одобрена с бюджета на Следствен отдел към окръжна прокуратура за календарната година план-сметка. Досега от всички 61 общински съветници 31 са получавали като членове в надзорните органи в допълнение възнаграждение, което е възлизало - от 2015-а до 2019 година на 134 хиляди лева месечно, а от 2019 година на 95 хиляди лева месечно.

Членовете на общинския съвет получават заплащане на съображение член 34, алинея 1 от Закона за локалното самоуправление и локалната власт и то не може да бъде повече от 70 на 100 от брутната работна заплата на ръководителя на общинския съвет за съответния месец, като общинските съветници получават заплати за присъединяване си в съвещанията на СОС и на неговите комисии.

Действащите разпореждания в правилниците на общинските профилирани органи, чиято анулация се предлага, плануват възнаграждение на заплащане на общинските съветници отвън плануваното от тази наредба. Освен това вносителите считат, че е неправилно да се получават хонорари при неработещи органи с изминал мандат - от октомври 2023 година, ежемесечно и до в този момент, а огромна част от лицата, на които се заплаща и към сегашния миг не влизат в състава на определения за мандат 2023-2027 година, посочи Петров.

 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР