Спирането на строежа на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле бе

...
Спирането на строежа на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле бе
Коментари Харесай

Б. Сандов: Не говорим за спиране на строежа на АМ Струма , а в АПИ дори няма пари за него

Спирането на градежа на Автомагистрала „ Струма “ през Кресненското дефиле бе единственото допустимо, тъй като процедурата по този начин или другояче щеше да спре през октомври. Това съобщи в „ Денят стартира “ някогашният екоминистър Борислав Сандов от „ Демократична България “.

„ Не приказваме за прекъсване на плана и автомагистралата, приказваме за едно голямо закъснение, тъй като АПИ и Министерство на регионалното развитие не желаят да се съобразят с екологичното законодателство на Европейски Съюз и България. Миналата седмица разруших два мита – пари няма да се връщат за Автомагистрала „ Струма “ и обстоятелствата са, че сега няма пари в АПИ и европейската стратегия за превоз. Дори да го нямаше това решение, ние не можем да стартираме тъй като няма пари, те са пренасочени “, изясни Борислав Сандов.

Европейската комисия е била безапелационна, че за построяването на сходна права би трябвало да има оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) в нейната цялост. Това включва и оценка за съгласуемост „ Натура 2000 “, тъй като Кресненското дефиле е едно от най-богатите на биоразнообразие места в България.

Борислав Сандов съобщи, че от самото начало се е опитвал да убеди районното министерство, че това е единственото решение. Отговори и на рецензиите на пътните специалисти: „ Проблемът с пътищата и сигурността в България е голям, а най-после се оказа, че са отговорни еколозите “.

„ 6 месеца убеждаваме АПИ, че те би трябвало да създадат пътната сигурност в Кресненското дефиле. Те 10 години не го вършиха и доникъде на тази година не сложиха алена линия, не сложиха знаци, не сложиха ограничаване на скоростта Нито съм отговорен аз за злополуките на „ Струма “, нито за тази на пътя Русе – Варна “.

По думите му за построяването на автомагистралата към този момент определен реализатор, въпреки да няма приключена екологична оценка, а някогашният районен министър Гроздан Караджов е трябвало да разпореди разработване на проект за различни трасета, откъдето да мине „ Струма “.

„ Караджов отхвърли – той искаше просто да се подпише контракт с определения реализатор „ Главболгарстрой “. Европейска комисия сподели – в случай че вие желаете да построите тази автомагистрала, не може да предрешавате от кое място да минава трасето, без да сте създали цялата процедура. И без значение дали финансирането ще е европейско или българско, в случай че вие нарушите екологичното законодателство, ще ви стартираме наказателна процедура “.

Борислав Сандов разяснява и решението на съда още веднъж да позволи на Топлоелектрическа централа „ Брикел “ да работи:

„ Съдът доста изключително за мен счита, че вместо здравето на хората и наказателната процедура против България в Люксембург, е по-важно няколкстотин служащия да имат работа през това време макар голямото замърсяване. “

Сандов счита, че евентуално решението на съда ще бъде обжалвано. Каза още, че все още няма формален отговор от „ Продължаваме промяната “ на запитването на „ Демократична България “ за предизборна коалиция.

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР